Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Bauma’da Binden Fazla İş Görüşmesi

URGE projesi etkinliği olarak Bauma Münih’e giden İŞİM firmaları 1.000’in üzerinde iş görüşmesi gerçekleştirdi.
Ostim Editör
16 Mayıs 2016 10:24

OSTİM İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi (İŞİM), sektörün dünyaca en büyük organizasyonlarından 31. Uluslararası İnşaat Makineleri, İnşaat Malzemesi Makineleri, İnşaat Araçları ve Madencilik Makineleri İhtisas Fuarı Bauma Münih’e 16 firmayla katıldı. URGE projesi etkinliği olarak Münih’e giden İŞİM firmaları 1.000’in üzerinde iş görüşmesi gerçekleştirdi.

Üç yılda bir Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen Bauma Fuarı, 11-17 Nisan 2016 tarihlerinde kapılarını açtı. Toplam 605.000 m2’lik alanda gerçekleşen fuarda 58 ülkeden toplam 3 bin 423 katılımcı yer aldı. Dünyanın önde gelen aktörlerinin boy gösterdiği fuarda, 200 ülkeden yaklaşık 580 bin ziyaretçi ağırlandı.

Kurulduğu günden itibaren üyelerine önemli katkılarda bulunan ve iki URGE projesini başarıyla sonuçlandıran İŞİM, 3. URGE projesi etkinliklerine de hızla devam ediyor. Küme, T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenen proje kapsamında 13-16 Nisan 2016 tarihleri arasında Bauma’daydı. Münih’e 16 firmadan 33 kişilik heyetle giden İŞİM, sektördeki son gelişmeleri inceledi, potansiyel ticaret kanallarını araştırdı. Firmalar, dört günlük yoğun programlarında önceden planlanan 1.000’in üzerinde iş görüşmesine imza attı.  Fuar dönüşünde sözleşme imzalayan üyeler oldu.

İŞİM, Almanya mesaisine Messe München GmbH Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Wolf Dietrich Müller’in kümeye özel sunum ve bilgilendirme toplantısıyla başladı. Fuar organizatörü Messe Münih’in, İŞİM ticari heyetine özel karşılama töreni gerçekleştirdiği programda, Bauma ile ilgili detaylı bilgiler verildi.

Münih Başkonsolosu Mesut Koç, Münih Ticaret Ataşesi İsmet Salihoğlu, OSTİM, İŞİM, MÜSİAD, İMDER Yöneticileri, Liebherr Avusturya Takım Lideri ve firmalar tanışma ve işbirliği geliştirmek amacıyla düzenlenen akşam yemeğinde bir araya geldi. Burada Almanya pazarı ve son durum masaya yatırıldı.

MÜSİAD’la işbirliği adımları
İŞİM heyeti, programına MÜSİAD Münih temsilciliğini de aldı. MÜSİAD Münih Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nebi Alp, Yönetim Kurulu Üyesi Sait Yüksek ve Münih’te yerleşik işadamları ve dernek üyeleri ile Münih Konsolosu ve Ticaret Ataşesi Yardımcısının da katılımlarıyla MÜSİAD Münih’in ofisinde bilgi alışverişi yapıldı. Türk işadamlarından pazarla ilgili önemli detaylar alındı karşılıklı işbirliği yönünde adımları atıldı.

Fuarın son gününde İŞİM üyesi MEKA Beton Santralleri’nin açık havada bulunan standında Münih Başkonsolosu, Konsolos ve üç Ataşe ile plaket töreninde yeniden buluşuldu. Törende, resmi yetkililerden sektör ve pazar ile ilgili bilgiler alındı. (Fevzi Gökalp-Esma Akyüz)

FUARA KATILAN FİRMALAR: Adaglass, Bıdırdıoğlu, Demas Hidrolik, Er Makina, Erd Makine, Erdemler Hidrolik, Gülhan Yedek Parça, Kale Grup, Kensan Makina, Mersan Metal, Pi Makina, Pinar İş Makinaları, Rasim Makina, Set Makina, Ünsal Damper.

GÖRÜŞLER
Fuar boyunca önemli forumları takip eden firmalar fuarın çok hareketli ve verimli işbirliklerini sağladığını vurguladılar.

  • Bilal Mermer-Mersan Metal: Ziyaret ettiğimiz fuarda birkaç firma ile görüşmelerimiz oldu. Bunlardan bazıları ile önceden planlanmış olanlar da vardı, aynı zamanda yeni şirketlerin yetkilileri ile görüşme fırsatı bulduk.
  • Ayşe Saraçoğlu-Set Makine: İŞİM Kümelenmesi’nin organizasyonunda fuarı, planlı ve disiplinli bir şekilde ziyaret etme ve birçok firma ile ikili görüşmeleri gerçekleştirme olanağı bulduk. T.C. Ekonomi Bakanlığı ve İŞİM Kümelenmesi Koordinatörlüğü’ne bu fırsatı sağladıkları için teşekkür ederiz.
  • Ömer Ünsal-Ünsal Damper: İŞİM ile tüm bu aktiviteye yerinde şahit olmak, alanında ileriyi zorlayan firmaları izleyip, birebir görüşme fırsatı bulmak ayrı bir tecrübe oldu.
  • Necati Dayı-Pi Makina: Dünyanın büyük inşaat makine imalatçılarını, firmalarını aynı çatı altında görebilmek, son ürünlerini inceleyebilmek, birbirleriyle kıyaslayabilmek büyük bir olanak. İŞİM’le gerçekleştirdiğimiz Bauma ziyaretimizi gerçekleştiren firmalarımız için iş potansiyelinin ve çeşitli iş fırsatlarının artacağı görüşündeyim.
  • Halide Rasim-Rasim Makina: Bauma, bizim için sektördeki gelişmeleri, yeni tasarımları, yenilenen imalat teknolojilerini ve pazar bilgilerini elde edebildiğimiz çok verimli bir organizasyon. Gerek fuarda gerçekleştirilen ikili iş görüşmeleri gerekse Münih pazarı hakkında bilgi alabildiğimiz Münih MÜSİAD ve Ticari Ateşe ile görüşmelerimiz seyahatin ilk olumlu sonuçları olarak kaydedildi.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.