Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Enerji Teknolojisi Mercek Altında

Dışa bağımlılığa karşı sanayi işbirliği devreye girecek
Ostim Editör
11 Mart 2016 11:22

OSTİM Yenilenebilir Enerji ve ?Çevre Teknolojileri Kümelenmesi’nin Paylaşım Toplantısı’na katılan T.C. Enerji Tabii Kaynaklar Bakanlığı Arz Güvenliği Daire Başkanı Murat Akkaya, enerji ve enerji teknolojilerindeki dışa bağımlılığa dikkat çekti ve üzerine gideceklerini vurguladı.

OSTİM Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Kümelenmesi, düzenlediği Paylaşım Toplantısı’nda, paydaşları ve küme üyeleriyle bir araya geldi. Küme Koordinatörü Pınar Yalman Akcengiz, kümenin güncel faaliyetlerini anlattı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Kümelenme Destek Programı’na başvurulduğunu hatırlatan Akcengiz, proje kapsamında planlanan odak faaliyetler hakkında bilgi verdi.

“Küme katkılarınızla şekillenecek”
Küme üyesi pek çok firmanın Ar-Ge çalışmaları yaptığını vurgulayan Akcengiz, en büyük problemin ticarileştirme olduğuna dikkati çekti. Yapılan Ar-Ge çalışmalarının ürüne ve katma değere dönüşmesi noktasında bir araştırma merkezi kurulmasının gerekliliğine değinen Akcengiz, “Bizimle sürekli iletişim halinde olun, toplantı ve etkinlik taleplerinde bulunun çünkü kümelenme sizin katkılarınızla şekillenecek bir yapı. 2016‘da da size faydalı faaliyetler yapmaya devam edeceğiz.” görüşünü aktardı.

OSTİM Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Kümelenmesi URGE Projesi Yöneticisi Çiğdem Yerli, proje çerçevesinde gerçekleştirilen faaliyetleri paylaştı. Yerli, gelecek dönemde planlanan eğitimleri şu şekilde sıraladı: İhracatta Müşteri Bulma Teknikleri, Pazarlama, Satış ve Müşteri İlişkileri Yönetimi, ISO 31000 Risk Analizi Yönetmeliği, Kaizen Eğitim ve Danışmanlık.

Enerji firmalarına davet
Ostim Teknopark Genel Müdürü Derya Çağlar, yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Teknopark inşaatı için bankalarla finansman görüşmeleri gerçekleştirdiklerini belirten Çağlar, görüşmelerin neticelenmesi halinde haziran ayında inşaata başlamayı ve bir yıl içerisinde tamamlamayı planladıklarını paylaştı. Enerji alanında çalışan firmaları bölgeye davet eden Genel Müdür Çağlar, yatırımlar konusunda firmalarla görüş alışverişinde bulunmak istediklerini vurguladı.

Dışa bağımlılığın üzerine gidilecek
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Arz Güvenliği Dairesi Başkanı Murat Akkaya, Elektrik Enerjisi Arz Güvenliği Raporu hazırladıklarını, söz konusu raporla enerji ve enerji teknolojilerindeki dışa bağımlılığın üzerine gideceklerini vurguladı.

OSTİM Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Kümelenmesi’ndeki gelişmelere değinen Akkaya, “Kamu ile sanayi sektörünün işbirliğinin artması gerekiyor. Özellikle teknolojide dışa bağımlılığın azaltılabilmesi için kamunun desteğinin artması önemlidir. Bu konuyu Bakanlar Kurulunda bir kez daha vurgulayacağız.” dedi.

Hazırladıkları Elektrik Enerjisi Arz Güvenliği Raporu’nda yerli teknolojiyle yenilenebilir enerjiyi vurguladıklarını dile getiren Akkaya ‘dışa bağımlılığın’ oluşturduğu tehlikeye dikkat çekti. Murat Akkaya, “Özellikle orta vadede dünyada enerji sektöründe çok ciddi rekabet yaşanacak. Ülke olarak bizimde bu yarışta söz sahibi olabilmemiz için şimdiden gerekli adımları atmamız gerekir. Bu ise ancak OSTİM gibi yapılanmalarla işbirliğinin geliştirilmesi ile olacaktır.” dedi.

Kümeden 5 MW’lık santral
OSTİM Teknoloji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sedat Çelikdoğan, ekonominin gelişmesinde enerjini önemine değindi. Kümede kömüre dayalı termik santral projesini başlatmak istediklerini açıklayan Çelikdoğan, bu alanda Türkiye’nin potansiyeli olduğunu vurguladı.

Planlanan projeye ilişkin bilgiler veren Sedat Çelikdoğan, “Kömürün taşınması, kırılması, kazanı, mühendisliği, üretimi olmak üzere tamamını gerçekleştirebileceğimiz 5 megavatlık bir proje düşünüyoruz. Bu konuda katkıda bulunacak firmalara ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.