Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Enerji Tüketiminde Aslan Payı Çin’in

Global Enerji Derneği tarafından bu yıl 7.si düzenlenen Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı (EİF) Ankara’da gerçekleştirildi.
Ostim Editör
11 Aralık 2014 14:43

Global Enerji Derneği tarafından bu yıl 7.si düzenlenen Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı (EİF) Ankara’da gerçekleştirildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dünya enerjisinin yüzde 85’inin kömür, petrol ve doğalgazdan karşılandığını, küresel tüketimin yıllık 7 milyar ton olduğunu, yalnızca Çin’in 3,5 milyar tonluk yıllık tüketimi olduğuna işaret etti.

Dünyada ve Türkiye’de enerji üretimi konularının tartışıldığı kongre, enerji alanında ulusal ve uluslararası konukları ağırladı. EİF Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Çiğdem Dilek, devletin enerji politikasının özel sektör üzerine kurulan bir yapıya kavuştuğuna dikkat çekti. OSTİM’in, kongrenin stratejik ortaklarından biri olduğunu vurgulayan Dilek, Türkiye’de son yıllarda enerji sektörüne katılımın arttığını belirterek, “Enerji sektöründe artık rekabet söz konusu.” dedi.

“Yerli kaynaklarımızı kullanmamız lazım”
Kongrenin açılışında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, her ülkenin coğrafyasından kaynaklanan avantajları üretime dönüştürdüğünü söyledi. Almanya’nın kömürden elektrik üretim oranının yüzde 43’lerde olduğunu ve yüzde 51’e çıkartma kararı aldığını belirten Bakan Yıldız, ABD’nin de nükleerle birlikte kömürden elektrik elde etme oranının yüzde 50’nin üzerinde olduğunu söyledi.

Yıldız, dünya enerjisinin yüzde 85’inin kömür, petrol ve doğalgazdan karşılandığını, küresel tüketimin yıllık 7 milyar ton olduğunu, yalnızca Çin’in 3,5 milyar tonluk yıllık tüketimi olduğuna dikkat çekti Taner Yıldız, “Bizim toplam 106 milyon ton. Çin'in 35'te biri, dünyanın da 70'te biri." dedi.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına ilişkin bilgiler de veren Bakan Yıldız, “Bizim rüzgar kaynaklarıyla, su kaynaklarıyla, güneş ve jeotermal kaynaklarıyla beraber elde ettiğimiz ortalama AB üyesi ülkelerin kullandığı yenilenebilir enerji kaynaklarının iki katı, dünyanın kullandığı ortalamanın da iki buçuk katı. Yani biz aslında bunları daha fazla kullanıyoruz. Yerli kaynaklarımızı kullanmamız lazım.” şeklinde konuştu.

 

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.