Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“Enerjiye Milli Bir Dava Olarak Bakıyoruz”

OSTİM özel oturumunda Yenilenebilir Enerjide Uluslararası İşbirliği Ağları başlığında ulusal ve uluslararası örnekler paylaşıldı.
Ostim Editör
11 Aralık 2014 14:52

7. EİF Enerji Kongresinde; enerji üretimi, gündemi ve yatırımları konularında seminerler ve oturumlar düzenlendi. Kongrenin ikinci gününde gerçekleştirilen OSTİM özel oturumunda Yenilenebilir Enerjide Uluslararası İşbirliği Ağları başlığında ulusal ve uluslararası örnekler paylaşıldı.

OSTİM Vakfı Genel Sekreteri Gülnaz Karaosmanoğlu’nun moderatörlüğünde düzenlenen oturumda, Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Çelik, OSTİM Teknopark Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Altan Küçükçınar, Environment Park İş Geliştirme Yöneticisi Massimo Davia, Berlin Energy Network (Enerji Kümesi) Başkanı David Wortmann ve UNIDO Ulusal Koordinatörü Damla Taşkın sunumlarıyla yer aldı.

OSTİM Vakfı Genel Sekterteri Gülnaz Karaosmanoğlu, OSTİM’in Uluslararası Enerji Kongresi’nde stratejik ortak olarak yer aldığını hatırlattı. Karaosmanoğlu, enerji konusuna OSTİM’de çözümler üretmeye çalıştıklarını belirterek, “Enerjiye milli bir dava olarak bakıyoruz. Bölgesel rekabet analizi doğrultusunda yenilenebilir enerji ve çevre teknolojileri üzerinden geleceğimizi şekillendirmek için çaba sarf ediyoruz.” dedi.

Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Çelik, küme faaliyetleri ve üye firmaların üretim alanlarını anlattı. Çelik, enerji üretiminde yerli kaynakların kullanılması gerekliliğine işaret etti.

OSTİM Teknopark Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Altan Küçükçınar, teknoparkın kuruluş amaçlarını ve hedeflerini paylaştı. Türkiye’de enerji temalı ilk teknoparkın OSTİM’de hayata geçirileceğini belirten Küçükçınar, burada gerçekleştirilen Ar-Ge faaliyetlerini OSTİM’in üretim kabiliyetiyle ticari ürüne dönüştürebileceklerini söyledi.

Environment Park (Torino-İtalya)
Environment Park İş Geliştirme Uzmanı Massimo Davia, İtalya’nın Torino kentinde bulunan teknoparklarıyla ilgili bilgileri aktardı. Environment Park’ın 2002 yılında kurulduğunu aktaran Davia, burada faaliyet gösteren 60 firmanın; yeşil bina, yeşil enerji, yeşil kimya, yeşil üretim ve temiz teknoloji alanında Ar-Ge faaliyet yürüttüklerini söyledi.

Davia ayrıca Ar-Ge Kümelenmesi içinde faaliyet gösteren 60 firmanın haricinde yüzde 60’ı KOBİ’lerden oluşan 156 üyesi olan küme derneğinin çalışmalarına da değindi. Massimo Davia, bu derneğin hedefinin KOBİ’ler arasında işbirliği sağlamak, firmaların kapasitelerini artırarak büyük firmalarla aralarında sinerji oluşturmak olduğunu söyledi.

Berlin Brandenburg Energy Network (Almanya)
Berlin Brandenburg Energy Network (BEN) Başkanı David Wortmann, yenilenebilir enerji konusunda bölgelerinin önemli olduğunu belirtti. Bölgelerinde 5 bin tane yenilenebilir enerji santrali olduğunu anlatan Wortmann, BEN’de yer alan şirketleri arasında iş konularını, üniversite Ar-Ge çalışmalarını ve teknoloji parklarının faaliyetlerinin paylaşılmasını sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

24 Ocak 2015’te Berlin’de ikincisi düzenlenecek olan Alman-Türk Enerji Konferansı’na davet eden Wortmann, “Türk ve Alman firmalar en azından HORİZON 2020 programı kapsamında neler yapabileceklerini konuşacaklar. AB muhteşem fonlar sunuyor enerji projelerine özellikle de yenilenebilir enerji odak noktalarında. Biz Türk firmalarını da bunlardan faydalanmaya davet ediyoruz.” dedi.

UNIDO Ulusal Koordinatörü Damla Taşkın, Birleşmiş Milletler’in (BM) sürdürülebilir kalkınma tanımının; “Gelecek nesillerin kendi ihtiyaçlarını karşılama yeteneğinin tehlikeye atmadan bugünkü neslin ihtiyaçlarını karşılama anlayışı.” şeklinde olduğunu söyledi. Taşkın, sürdürülebilir kalkınmanın toplumun her kesimini kapsaması gerektiğini vurguladı.

UNIDO olarak KOBİ’lerin gelişimi ile ilgili özel sorumlulukları olduğunu belirten Damla Taşkın, ticari faaliyetlerle yoksulluğun azaltılması, ticari kapasitenin geliştirilmesi ve enerji ve çevre alanlarında faaliyet gösterdiklerini aktardı. Kapsayıcı ve sürdürülebilir endüstriyel kalkınmadan sorumlu olduklarını dile getiren Taşkın, temiz enerji için çalıştıklarını ve projeler ürettiklerini söyledi.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.