Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Firmaların Gelişmesi Ülkemizin Kalkınması Açısından Önemlidir

Sektörün ve firmaların gelişmesinin, ihracat rakamlarının yükselmesinin hem bölgemiz hem de ülkemizin kalkınması açısından önemli olduğunu düşünüyoruz.
Ostim Editör
31 Ocak 2017 11:53

Adem Arıcı - OSTİM OSB Bölge Müdürü

OSTİM OSB Bölge Müdürlüğü olarak Kümelerimize 2007 yılından bu tarafa her türlü desteği vermeye devam ediyoruz.

OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi, bölgemizde ilk kurulan kümeler arasında. Temel faaliyet olarak üye firmaların araştırma ve geliştirme faaliyetlerine destek oluyor, insan kaynaklarının geliştirilmesine, iletişim ve bilgi paylaşımının artması ve sıklaşmasına destek veriyor. Uluslararası tanıtım ve pazarlama uygulamalarında da aktif bir rol üstlenen Küme, ülke ülke dolaşıyor. İhtiyaçlar doğrultusunda projeler geliştirerek ilgili tarafları bir araya getiriyor ve lobi çalışmaları yapıyor.

Küme üyelerinin en büyük özelliği; nihai ürün üreticileri olmaları. Bundan dolayı bölgemizde ciddi nitelikte firmalar faaliyet gösteriyor. Bu firmalarımız gün geçtikçe kendilerini geliştiriyorlar.

Firmaları üniversiteyle, kamuyla, sivil toplum örgütleriyle bir araya getirirseniz, desteklerseniz sektör rekabette iddiasını artırır. Medikal Sanayi Kümelenmesi de bu anlayışla, bölge genelinde hazırlattığımız rekabet analizinin sonucunda çıkan bir proje. Şu anda ikinci URGE’yi yapıyor.

Birkaç seyahatine katılma imkanım oldu. Birlikte gidilen yurtdışı seyahatlerinde, katılım sağlanan fuarlarda, firmaların heyecanına yakından şahit oldum. Birlikte olmanın sinerjisini tüm gerçekliğiyle görebiliyorsunuz… Firmalarımıza yeni pazarların kapıları açılıyor. Bu sayede üreticilerimizin özgüveni artıyor, ülkemiz için işlerine daha sıkı sarılıyorlar.

OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi firmalarının hemen hemen hepsi ihracat odaklı. Sektörün uluslararası geçerliliği olan kalite standartlarını yerine getiriyorlar. Zor süreçlerden geçerek FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu) sertifikası alanlar var. Firmalarımız, bu sayede küresel anlamda ticaret gerçekleştirebiliyor, dünyanın dört bir tarafına ürün gönderebiliyor.

OSTİM’de, sektörün önde gelen aktörleriyle aynı kalitede ancak fiyat olarak daha ekonomik ürünleri olan markalar bulunuyor. Yapılması gereken bunun farkındalığını artırmaktır. Kümelenme de bu noktada ortak bilinç oluşturan bir organizasyondur.
Bölge olarak firmalarımızdan beklentimiz; KOBİ’lerimizin daha çok üretmesi, daha çok istihdam sağlaması ve ülke ekonomimize daha fazla katkı sağlamasıdır.

Başarılı ürün örnekleri ve projeler
Dünyanın ilk ve tek robotik böbrek taşı kırma cihazı, kişiye özel 3D yazıcı ile üretilen cerrahi implantlar, biyo uyumlu kemik tozları, üyelerin gerçekleştirdiği başarılı ve katmadeğeri yüksek projelerden yalnızca birkaçı. Diğer yandan anestezi cihazları, bebek kuvözleri ve binlerce üründe OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi firmalarının adı var. Küme üyesi olmak ve ortak ihtiyaçlara ortak çözümler üretmek için yerli üreticilerin adresi OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi oluyor.

Kümemiz, Medikal Showroom projesiyle de bir ilki gerçekleştirdi. Projeye firmalar inandı ve sahiplendi. Bu proje ile hem küme üyesi firmaların ihracat payı artırılıyor hem de üretim kapasitesi karar vericilere toplu şekilde gösteriliyor.

Eşik aşıldı
OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi, kuruluşundan bu tarafa büyük ilerleme kaydetti. Sektörün söz sahibi yapılarından biri haline gelen küme, belirli eşiği aştı. Çünkü firmaların bu işi sahiplenmesi, araştırmaları ve emek sarf etmeleri sektörün ve Türk sanayisinin geleceği adına anlamlı.

Sonuçta sektörün ve firmaların gelişmesinin, ihracat rakamlarının yükselmesinin hem bölgemiz hem de ülkemizin kalkınması açısından önemli olduğunu düşünüyoruz. Katma değeri yüksek ürünler üretmenin ve ithalatın önünü kesmenin başlıca yöntemi; birlikte hareket etmektir.

Firmalarımıza bu anlayışı devam ettirdikleri için teşekkür ediyoruz. Bölge Müdürlüğü olarak firmalarımıza, kümedeki yaptığı çalışmalara, koordinatör arkadaşımıza destek vermeye, onların yakınında olmaya, onların yetişemediği projelerde, onlara destek vermeye devam edeceğiz. Her zaman onların yanlarındayız. Desteklerimiz ve kalbimiz onlarla birlikte.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.