Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Hedefler Büyük Şimdi Üretim Zamanı

Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi (HTK) 1. Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi. BTK Başkan Yardımcısı Gazali Çiçek, “Üretim için bütün şartlar yerine geldi ise o zaman harekete geçme zamanı.” dedi.
Ostim Editör
10 Ekim 2017 11:34

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkan Yardımcısı Gazali Çiçek, ULAK A.Ş. Genel Müdürü Metin Balcı, Savunma Sanayi Teknolojileri Genel Müdürü Mustafa Gürsoy’un da yer aldığı Genel Kurulun Divan Başkanlığı OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın tarafından yerine getirildi.

Açılışta konuşan Başkan Aydın, “BTK kurumumuzun, bize verdiği enerji ve destekle, oluşturduğumuz HTK ile kısa zamanda birlikteliği oluşturduk.” dedi.

Sektörü ve ekosistemini bir araya getirmenin kolay bir çalışma olmadığına dikkat çeken, kısa zamanda çok iyi yere gelindiğini belirten Aydın, şunları söyledi: “Şu anda ülkemizin beklentilerini, sorunlarını, BTK’nın, Ulaştırma Bakanlığının isteklerini artık konuşabilir, tartışabilir, politikalar üretebilir, eksiklerimizi görebilir ve bir yolculuğa çıktık. Türkiye’de bu sektör bir yere gelecekse bu sektörün sorunları dile getirilecekse BTK bunun adresi gibi oldu. Bugüne kadar bu işe emek veren, gönül veren ve çaba sarf eden bütün arkadaşlarıma özellikle teşekkür etmek istiyorum.”

“Hedefimiz küçük değildi”
HTK Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Raşit Gülhan, haberleşme sektörünün tümüne hitap edecek bir küme kurduklarını söyledi. Türkiye’deki KOBİ’lerden amiral şirketler çıkarmak için yola çıktıklarını belirterek konuşmasını sürdüren Gülhan, “Hiçbir zaman hedefimiz küçük değildi. Hedefimiz; küçük şirketlerimizi devleştirecek, şu an küçük olacak şirketlerimizi büyütecek büyük bir hedefti.” dedi.

“Harekete geçme zamanı”
BTK Başkan Yardımcısı Gazali Çiçek, telekomünikasyon sektöründe yerli ve mili üretimin gelişmesi için çalıştıklarını dile getirdi. Çiçek, şunları aktardı: “Sizler üreten insanlarsınız. Sizler Ar-Ge yapan insanlarsınız ve tırnaklarıyla kazıyarak bir yerlere gelmiş üreticilersiniz. Buradaki başarı kamu-sanayi, KOBİ iş birliğini ne oranda gerçekleştirdiğimize göre belirlenecektir. Ben böyle bakıyorum. Eğer bizler sizlerle bir sinerji oluşturabilir, birlikte hareket edebilir, planlar yapabilir, birlikte geleceği tasarlayamazsak bu iş başarıya ulaşamaz. Lütfen kamuya bağlı ve bağlantılı olun.”

Türkiye’nin yeni çalışmalara, ürünlere ve teknolojilere ihtiyacı olduğunu vurgulayan BTK Başkan Yardımcısı, “Üretim için bütün şartlar yerine geldi ise o zaman harekete geçme zamanı. Burada çok ciddi bir potansiyel var. Destekler konusunda ciddi ilerlemeler var. Devlet bize şunu söylüyor; ‘lütfen projelerinizi getirin bizde destekleyelim. Dolayısıyla biz proje üreteceğiz.” ifadelerini kullandı.

HTK YÖNETİMİ
Toplantının sonunda Yönetim, Denetim ve Disiplin Kurullarının belirlenmesine yönelik seçim yapıldı. Yönetim Kurulu: Extunda Bilişim, Labris, Argela, Engitek Ltd, Erat Telekomünikasyon, Telenity, ODTÜ Teknokent. Denetim Kurulu: OSTİM OSB, Verasoft, NetGSM. Disiplin Kurlu Sekiza Savunma, Havacılık ve Uzay Teknolojileri A.Ş., Defne Telekomünikasyon A.Ş., Grid Bilişim olarak belirlendi.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.