Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

KalDer KOBİ’leri rekabete hazırlayacak

Ekonomik krizler nedeniyle rekabet gücü azalan KOBİ’lere bir destek de KalDer’den geldi. Yılsonuna kadar Kayseri, Antalya, Konya, Denizli ve Gaziantep’te temsilcilik açacak olan KalDer, KOBİ’leri dünya ile rekabete hazırlayacak.
Ostim Editör
30 Aralık 2011 00:00

Ekonomik krizler nedeniyle rekabet gücü azalan KOBİ’lere bir destek de KalDer’den geldi. Yılsonuna kadar Kayseri, Antalya, Konya, Denizli ve Gaziantep’te temsilcilik açacak olan KalDer, KOBİ’leri dünya ile rekabete hazırlayacak.

Son yıllarda Türkiye’de ve dünyada yaşanan ekonomik krizler KOBİ’lerin rekabet gücünü azaltırken, küçük ve orta ölçekli işletmelere bir destek de Türkiye Kalite Derneği’nden (KlaDer) geldi. İlki Kayseri’de olmak üzere yıl sonuna kadar Antalya, Konya, Denizli ve Gaziantep’de temsilcilik açacak olan KalDer, verilecek eğitim ve ekipman desteği ile KOBİ’leri ulusal ve uluslar arası pazarda kalite odaklı rekabete hazırlayacak. KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Doğan, krizler ile birlikte rekabetin yerel düzeye indiğine dikkat çekerek, “Anadolu’daki KOBİ’lerimiz önce ulusal sonra küresel düzeyde rekabete geçmek zorunda. Artık kalite ve modern yönetim rekabetin vazgeçilmez birer olgusu haline geldi” dedi.

Küresel rekabet KOBİ’ler arasında da yaşanıyor
KalDer’in Kayseri Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleştirdiği “Mükemmellik Platformu – Yerel Kalkınma ve Mükemmellik Yolculuğu” toplantısında KOBİ’lerin sorunları ve çözüm önerileri tartışıldı. Toplantıda konuşan KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Doğan, 2008 yılında yaşanan küresel kriz sonrasında, rekabetin sadece otomobil ve beyaz eşya gibi büyük sektörlerde değil KOBİ’ler arasında da yaşanmaya başladığına dikkate çekti. Bu süreçte KOBİ’lerin rekabet güçlerini yitirmeye başladıklarını vurgulayan Hamdi Doğan, “KOBİ’ler bugün dünyayla entegre olup küresel pazarlara ulaşıp mal satabiliyor. Ancak kalite ve modern yönetim konusunda sıkıntı yaşıyorlar. KalDer KOBİ’leri Kalite Yönetimi’ne uygun bir model ile modern bir yönetim yapısına kavuşturarak, onların küresel rekabete hazır hale gelmeleri için eğitim ve ekipman desteği vererek yardımcı olacak” diye konuştu.

Beş ilde temsilcilik açacak
İlleri sanayi ve üniversite yapılanmasına göre belirlediklerini söyleyen Hamdi Doğan, Kayseri’den sonra Antalya, Konya, Denizli, Gaziantep’de yıl sonuna kadar toplam 5 KalDer temsilciliği açmayı planladıklarını belirtti. “Artık bütün dünya bizim pazarımız ve rakibimiz. Bunu fırsata çevirmek bizim elimizde” diyen Hamdi Doğan, “Kurumsallaşmayı ve sürdürülebilir başarıyı sağlayan mükemmellik modeli bütün dünyada uygulanan bir sistem. KalDer bu yönetim modelinin Türkiye’deki tek uygulayıcısı. Anadolu’ya ve KOBİ’lere bu yöndeki açılımlarımız devam edecek” dedi.

Uluslar arası rekabette Türkiye 61’inci sırada
Hamdi Doğan, Türkiye’nin 2023 yılında 500 milyar dolarlık bir ihracat hedefi olduğunu, ancak Birleşmiş Milletler İnsani Gelişim Endeksi’nde 126. sırada, Uluslar arası Rekabet Endeksi’nde 61. sırada bulunduklarını ifade etti. Hamdi Doğan, “Bu tabloyu düzeltmemiz için önce işletmelerimizi düzeltmemiz lazım. Böylesi büyük hedeflere ulaşabilmemiz için, ekonomik ve sosyal göstergelerin elekten geçirilmesi ve sorunlu olanlara öncelik verilmesi gerekiyor” dedi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.