Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Kauçuk Sanayicileri Avrupa’da Hedef Büyüttü

OSTİM Kauçuk Teknolojileri Kümelenmesi, T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen UR-GE projesi kapsamında Fransa ve Belçika’da 100’ün üzerinde ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi. Verimli geçen görüşmelerin ardından yurda dönen küme üyeleri, kısa zamanda Avrupa pazarındaki paylarını artırmayı hedefliyor.
Ostim Editör
30 Mart 2019 10:50

OSTİM Kauçuk Teknolojileri Kümelenmesi, 18-23 Mart 2019 tarihleri arasında Fransa’nın Başkenti Paris ve Belçika’nın Başkenti Brüksel’i kapsayan ikili iş görüşmeleri programı düzenledi. Programa küme üyesi 14 firma katıldı.

Kauçuk küme, Avrupa temaslarında ihracat fırsatlarını araştırmanın yanında kurucu üyesi olduğu Avrupa Kauçuk Kümeleri Birliği üyelerini de ziyaret etti.

Avrupa İşletmeler Ağı (Enterprise Europe Network), Fransa ve Belçika ekonomik misyonlarıyla birlikte planlanan program kapsamında, Paris Ticaret Ataşesi Özlem Nurdalı, MÜSİAD Paris Teşkilatı, Fransız Elastopole ve Belçikalı Plastiwin Kümelenmesi ile toplantılar düzenlendi. Ayrıca Türkiye’nin Belçika Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü de makamında ziyaret edilerek, küme çalışmaları hakkında bilgilendirildi.

Küme üyeleri, Avrupa’nın kauçuk konusundaki en önemli temas noktalarından olan Fransız Kauçuk ve Polimer Merkezi ve Avrupa Lastikçiler Birliği’nde önemli görüşmeler gerçekleştirdi. TOBB’un Brüksel merkezinde İktisadi Kalkınma Vakfı Brüksel Temsilciliği’nde de konuk edilen OSTİM heyeti, Vakfın faaliyetleri ve Belçika ekonomisi hakkında bilgiler aldı.

OSTİM firmaları da faydalanacak

Geri dönüşüm alanında yeni teknolojilerle de tanışan heyet; bu çerçevede hiçbir kimyasal madde kullanmadan gerçekleştirilen geri dönüşüm çalışmalarını inceleme fırsatı buldu.

Bir sonraki durak olan Avrupa’nın kauçuk konusundaki en önemli araştırma merkezlerinden olan CFCP ziyaretinde ise küme üyelerinin Fransız firmalarıyla aynı imkanlardan faydalanabilecekleri konusunda anlaşma sağlandı.

İki başkentte 100’ün üzerinde iş görüşmesi gerçekleştiren firmaların, yakın zamanda ticari potansiyele olumlu yansıması bekleniyor. 

Resesyon uyarısı

Fransa ve Belçika temasları sırasında Avrupa ekonomisini de gözlemleme fırsatı bulduklarını belirten OSTİM Kauçuk Teknolojileri Kümelenmesi Koordinatörü Dr. Kayhan Olanca, Avrupa ekonomisinin resesyona doğru gittiğini kaydetti. Türkiye’nin ihracatının ağırlıklı olarak Avrupa pazarına yapıldığına işaret eden Olanca, “Dolayısıyla çok olası görünen resesyonun ülkemiz ihracatını doğrudan etkilemesi bekleniyor. Özellikle ara ürün üreten OSTİM firmaları için bu tehdit daha yüksek olabilir. Bu ekonomik krizin etkilerini en aza indirmek için yeni pazarlara yönelmek ve yenilikçi ürünler üzerine çalışmak gerekecektir.” dedi.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.