Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Kauçukçular güç birliği arıyor

OSTİM OSB bünyesinde üretim yapan kauçuk sektörü sanayicileri, sektörlerinin ve firmalarının geleceği için bir araya geldiler. Kümelenme hedefiyle çalışmalarını sürdüren sanayiciler, önemli olanın birlikte hareket edebilmek olduğu vurgusu yaptılar.
Ostim Editör
20 Ocak 2012 00:00

OSTİM OSB bünyesinde üretim yapan kauçuk sektörü sanayicileri, sektörlerinin ve firmalarının geleceği için bir araya geldiler. Kümelenme hedefiyle çalışmalarını sürdüren sanayiciler, önemli olanın birlikte hareket edebilmek olduğu vurgusu yaptılar.

Sektörel kümelenme çalışmalarının en önemli örneklerinin hayata geçirildiği OSTİM OSB bünyesinde faaliyet gösteren kauçuk sektörü üreticileri tanışmak ve sıkıntılarını paylaşmak için bir araya geldi. OSTİM’de yapılan toplantıya, OSTİM OSB Başkanı Orhan Aydın, Gazi Üniversitesi OSTİM Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Behçet Gülenç, OSTİM Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi ve ASO’dan yetkililer katıldı.

Toplantıya öncülük eden, aynı zamanda Özdekan Kauçuk firması sahibi Mustafa Korkmaz, kauçuk sanayicilerinin bir araya geliş sebebini şu sözlerle açıkladı: “Bir araya gelmemizin nedeni OSTİM’li kauçuk sanayicilerinin tanışması, yaptıkları ve yapacakları işlerden haberdar olmalarını sağlamaktır. Aynı sektörde rekabet halinde olan firmalar gibi görünsek de, bir araya gelmenin ve paylaşmanın bize çok şey katacağına inanıyoruz. İkinci olarak sektörümüzde kalifiye teknik eleman bulmakta zorlanıyoruz, çünkü yakın bir zamana kadar bu alanda bir eğitim veren okul yoktu, Şimdi Gazi Üniversitesi OSTİM Meslek Yüksekokulu’nda bu alanda eğitim alan öğrenciler var ancak firmalarımızın bu öğrencilerden haberi yok. Bu nedenle Yüksekokul Müdürü Sayın Doç. Dr. Behçet Gülenç’in bu toplantıda olması bizim için çok önemli. Ayrıca tehlikesi yüksek alanlarda işçi istihdam eden işverenlerimizin sertifika almaları, yeni çıkan Türk Ticaret ve İSG Kanunlarıyla ilgili bilgi sahibi olmaları gerekiyor. Toplantıda sektörümüzde çalışan firmaların bu konularda da bilgi sahibi olmalarını sağlamaya çalıştık. Bundan sonra da bu tür toplantılar sürdürmeye devam edeceğiz.”

OSTİM OSB’nin 4 farklı sektörde çok başarılı kümelenme çalışmaları sürdürdüğünü de belirten Korkmaz, kümelenme kavramının kendileri için henüz erken olabileceğini ama adı her ne olursa olsun bundan böyle OSTİM Kauçuk sanayi üreticilerinin bir araya gelmeye, bilgiyi paylaşmaya, alanlarındaki eğitimi olabildiğince desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Gazi Üniversitesi OSTİM Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Behçet Gülenç de sanayinin içinde yerleşmiş bir Yüksekokul olarak, OSTİM sanayicilerinin desteğinin kendileri için çok önemli olduğunu söyledi. “Öğrencilerimizin mezun olduklarında sizin işlerinizi görebilir durumda olmaları için sadece teorik eğitim yeterli değil, atölye eğitimi almaları şart. Bu sebeple sizlerin atölyelerimizi kurma için bizlere sunacağı destek çok önemli” diyen Gülenç, kauçuk sanayicilerinden destek istedi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.