Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Medikal Küme Expomed Fuarı’na Katıldı

OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi, 20 üye firmasıyla birlikte Avrasya’nın ve Türkiye’nin medikal alandaki en önemli buluşma platformu olan Expomed Eurasia 2019 Fuarı’na katıldı.
Ostim Editör
13 Mayıs 2019 11:38

Expomed Eurasia 2019 Fuarı İstanbul TÜYAP Kongre ve Fuar Merkezi'nde gerçekleştirildi. Fuar, 104 ülkeden 6.654 uluslararası ziyaretçiyi ağırladı. 800’ün üzerinde firma ve firma temsilciliğinin katıldığı etkinlikte, Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Balkanlar olmak üzere 20’den fazla ülkeden alım heyeti yer aldı.

Medikal sektörünün tüm paydaşlarını bu yıl 26. kez aynı çatı altında buluşturan etkinlikte, sağlık sektöründeki en yeni teknolojiler, Ar-Ge ve inovatif ürünler sergilendi.

OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi de 20 üye firmasıyla stantlı olarak katıldığı Expomed Eurasia’da OSTİM’li üreticilerin imkan ve yeteneklerini sergiledi.

Fuar kapsamında OSTİM Medikal Sanayi Küme Yönetimi, T.C. Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz, Denetimden Sorumlu Kurum Başkan Yardımcısı Fatih Tan, Tıbbi Cihaz ve Kozmetik Ürünler Başkanı Recep Uslu, Tıbbi Cihaz Onaylanmış Kuruluş ve Klinik Araştırmalar Dairesi Başkanı Dr. Asım Hocaoğlu, Uluslararası Sağlık Şirketleri A.Ş. (USHAŞ) Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya ve pek çok kamu kurumu temsilcisiyle sektörün durumu hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Öncelik yerli üreticiden yana olmalı

İstanbul Sağlık Endüstrisi Kümelenmesi (İSEK) İnovasyon Alanı etkinlikleri kapsamında düzenlenen Uluslararası İş Geliştirme ve İhracat Stratejileri Paneline OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkanı Fatin Dağçınar konuşmacı olarak katıldı.

Fatin Dağçınar, paneldeki konuşmasında küme üyelerinin ürettikleri ürünler ve ihracat başarıları hakkında bilgi verdi.

Sektörde yerlilik ve milliğin öne çıktığı panelde Alvimedica Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Alaton, ürün alırken önceliğini yerli üreticiden yana kullanmasının zorunlu hale gelmesi gerektiğini belirtti.

Etkinlikte, Fatin Dağçınar, Tıp Mühendisleri Derneği üyesi öğrencilerle bir araya geldi. Dağçınar, medikal sektörü hakkında öğrencilerin sorularını cevaplandırdı ve sektörün mühendislerden beklentileri hakkında bilgi verdi.

OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesinin öncüsü olduğu Türkiye Sağlık Kümelenmeleri İşbirliği Platformu üyeleri de fuarda bir araya geldi. Platform üyelerinin katılımıyla düzenlenen toplantıya, OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkanı Fatin Dağçınar, Başkan Yardımcısı Yılmaz Salık ve Küme Koordinatörü Nilsu Bozdemir katıldı. İKMİB ve MASSİAD yetkililerinin de yer aldığı toplantıda sektörün ihtiyaçları ve güncel gelişmeler paydaşlarla birlikte değerlendirildi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.