Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Medikale Hezarfen Projesi

Türk Patent Enstitüsü tarafından KOBİ'lerin yenilikçilik kültürünü arttırmak ve KOBİ'ler tarafından üretilen yeniliklerin korunmasını sağlamak amacıyla 2007 yılında geliştirilen Hezarfen Projesi, bu yıl Ankara'da medikal sektöründe faaliyet gösteren KOBİ'lere yönelik uygulanacak.
Ostim Editör
28 Nisan 2012 00:00

Türk Patent Enstitüsü tarafından KOBİ'lerin yenilikçilik kültürünü arttırmak ve KOBİ'ler tarafından üretilen yeniliklerin korunmasını sağlamak amacıyla 2007 yılında geliştirilen Hezarfen Projesi, bu yıl Ankara'da medikal sektöründe faaliyet gösteren KOBİ'lere yönelik uygulanacak.

Türk Patent Enstitüsü tarafından Ankara'da medikal sektöründe faaliyet gösteren KOBİ'lere yönelik olarak geliştirilen Hezarfen Medikal Ankara Projesi, Türk Patent Enstitüsünde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ün de katılımıyla gerçekleştirilen açılış etkinliğiyle başladı. Türk Patent Enstitüsü tarafından Ankara'da medikal cihaz ve alet üretimi konusunda faaliyet gösteren işletmelerin inovasyon ve Ar-Ge yönetimi kapasitelerini geliştirmek, sınai mülkiyet hakları kullanımlarını arttırmak ve işletmeleri ulusal ve uluslararası alanda tanıtmak amacıyla geliştirilen Hezarfen Medikal Ankara Projesi, Ankara Kalkınma Ajansı tarafından Yenilikçi Uygulamalar Mali Destek Programı kapsamında destekleniyor. Projenin tanıtımının yapıldığı açılış etkinliği kapsamında ayrıca "Medikal Sektöründe Yenilikçilik" başlığıyla da bir seminer düzenlendi.

Törene, Bakan Ergün'ün yanı sıra, Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı Kemal Madenoğlu, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, TPE Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Asım Balcı ve davetliler katıldı.

Bakan Nihat Ergün açılış töreninde yaptığı konuşmada, yerli patent başvurularının bir önceki yıla göre yüzde 26 oranında artığını belirterek, yerli marka başvurularının yüzde 41 oranında artış gösterdiğini söyledi. Ergün, "2011 yılı sonu itibariyle Türkiye 118 bin marka başvurusuyla, Avrupa'da en çok marka başvurusunun yapıldığı ülke konumuna gelmiş" dedi. Küresel markalar oluşturulması gerektiğini vurgulayan Ergün, bir de bunun ulusal düzeyde talep edilir hale getirilmesi gerektiğini anlattı. Ergün, başlatılan projeyle KOBİ'lerde yenilikçilik kültürünü artırmayı ve üretilen yeniliklerin korunması ile geliştirilmesini amaçladıklarını ifade etti. Ergün, "Biz Hezarfen projesinin önemli bir eylem olarak, sanayi strateji bölgesinde yer almasını sağlamış olduk. Projeyi uyguladığımız ilk günden itibaren sürekli revize ettik" diye konuştu. Ergün, 'Hezarfen Medikal Ankara Projesi'nin sektörel bazda, Ankara'daki medikal sektöründe faaliyet gösteren KOBİ'lere uygulanmaya başlandığını belirtti.

KOBİ'lerde Ar-Ge üretmenin zor olduğunu ifade eden Bakan Ergün, "Hangi üniversitenin daha çok patenti var, hangi üniversitenin daha çok lisansı var ve üniversitenin akademik birimi var hangisindeki akademisyenler şirket kurmuş? Bunları belirleyeceğiz. Amacımız, üniversiteleri bu şekilde bir yarış içine sokmak ve Ar-Ge üretimini artırmak. Ayrıca, üniversiteler artık bundan böyle patent de verecek. Bu da üniversitelerimize ek bir gelir kaynağı olacak." diye konuştu.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Balcı, 'KOBİ'lere yönelik Hezarfen Medikal Ankara Projesi'nin Ankara Kalkınma Ajansı tarafından desteklendiğini ve Türk Patent Enstitüsü tarafından yürütüldüğünü söyledi. Medikal sektörünün Türkiye'de kritik bir sektör olduğunu belirten Balcı, Ankara Kalkınma Ajansı'nın, medikal sektörde Ankara'yı daha ileri seviyeye ulaştırma arzusunda olduğunu ve Ankara'yı sağlık alanında uluslararası alanda daha rekabet edebilir bir Başkent haline dönüştürmeyi hedeflediklerini bildirdi. Cari açık konusunda en temel sektörlerden birisinin sağlık teknolojileri sektörü olduğuna dikkati çeken Balcı, dışa karşı bağımlılığın azaltılması ve yerli üretimin arttırılmasının kritik bir öneme sahip olduğunu söyledi.

ASO Başkanı Özdebir ise, "Dünya'da rekabetin her geçen gün daha da sertleştiği bir ortamda fikri ve sınaî mülkiyet hakları son derece önemli hale gelmiştir. ASO olarak, bu konuya önem veriyor ve sanayicilerimizin bu konudaki farkındalığını arttırmak için elimizden geleni yapıyoruz" diye konuştu.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.