Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM ile Sağladığımız İrtibatı Güçlendirerek Sürdüreceğiz

SERÇEV, engelli çocukların ihtiyacı olan malzeme ve cihazları en doğru şekilde, en uygun maliyetle karşılayacak ürünleri OSTİM’in işbirliği ile üreteceği günlere yakın zamanda ulaşmayı diliyor.
Ostim Editör
31 Ocak 2017 12:22

E. Sinem Ersoy - Yönetim Kurulu Başkanı

Serebral Palsili Çocuklar Derneği (SERÇEV) 19 Aralık 2002 yılında gönüllü anne babaların bir araya gelmesiyle kurulan sivil toplum kuruluşudur. Amacı, engelli çocukların eğitimine katkı sağlamak, sağlık sorunlarını çözmek, istihdam edilebilmelerini ve sosyalleşmelerini artırmak ve onları hayata katmaktır.

Serebral palsi, beyinde oksijen yetersizliği nedeniyle kas kontrol yetersizliğidir. Doğum öncesinde, doğumda veya sonrasında beyin travması sonucu oluşabilir. Serebral palsi çoklu engellilik durumunu ifade eder.

Amaçlar doğrultusunda başlattığı projeler kapsamında ilk olarak 2005’te Milli Eğitim Vakfı ile MEV Gökkuşağı Ortaokulu’nu yaptırmıştır. Türkiye’de ilk ve tek olan model okul engelli ve engeli olmayan çocukların birlikte öğrenim gördüğü tersine kaynaştırma eğitimi vermektedir. Şimdilerde ikincisinin İstanbul’da açılması planlanmaktadır.

Sonrasında çocukların sosyal entegrasyonlarının artması için çalışmalara başlandığında 2008’de Çankaya Belediyesi ve İtalyan Sivil Toplum Örgütü ATLHA ile birlikte Engelsiz Oyun Parkını yaptırmıştır Engelli ve engeli olmayan çocukların birlikte oynadığı ülkemizde ilk model parktır. Bunun dışında serebral palsi konusunda toplumun, engelli çocukların ve ailelerin bilinçlendirilmesi, konuyla ilgili farkındalık oluşturulması ve engellilerin yaşam kalitesinin artırılmasıyla ilgili birçok ulusal ve uluslararası projeler gerçekleştirmiştir.

Projelerinin yanı sıra; Derneğin 3 aylık periyotlarda çıkarttığı SERÇEV Dergisi ile serebral palsi ile yeni tanışan ailelere, serebral palsili gençlerin yaşam öykülerine, akademik kurulun makalelerine ve birçok aileye yer verilmekte, eğitim ve haberleşme maksatlı Türkiye'nin 81 ilinde okullara, engelli çocuk ailelerine, rehabilitasyon merkezlerine ulaştırılmaktadır.

Etkinlikler kapsamında gelenekselleştirdiğimiz ‘Çocuk ve Gençlik Balosu’ yaklaşık bin kişinin katılımıyla Bilkent Otel’in destekleriyle yapılmakta ayrıca temsili askerlik kına eğlencesiyle birlikte askerlik çağına gelmiş gençlere geleneksel kına eğlencesi düzenlenmektedir. Bunların dışında Milli Eğitim Bakanlığı ile gerçekleştirilen Engelsiz Meslek Lisesi’nin 2017’de kapılarını lise çağındaki gençlere açması planlanmaktadır. İlk kez kaynaştırma eğitimi verecek olan ve engelli çocukların akranlarıyla birlikte mesleki eğitim almalarına olanak sağlayan okulun inşaatı tamamlanmıştır. MEV Gökkuşağı Ortaokulu’ndan mezun olan çocuklar eğitimlerine evde devam etmektedirler. Engelsiz Meslek Lisesi Projesi,  çocukların eğitim hayatına devam etmesine fırsat verecek, onları yaşamın içinde var olma mücadelelerinin yolunu açacak, üretken ve mutlu bireyler olarak hayata kazandıracaktır.

OSTİM ve SERÇEV
SERÇEV’in Engelsiz Meslek Lisesi projesine yönelik OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi ile başlatılan iş birliği, çeşitlenerek gelişmeye devam ediyor. Küme firmaları Engelsiz Meslek Lisesi’nde bir sınıfın iç tefrişine destek olmanın yanı sıra, okulda açılacak ‘Teknokent Modeli ARGE Birimi’nde irtibat masası sahibi olabilecekler.Ankara sanayisi böylece, engelli çocukların ihtiyacını yerinde öğrenip, SERÇEV ve üniversite hocalarının desteğinde üretimlerini şekillendirerek yurt içinde ve yurt dışında çoklu engeli olan gençlere destek sağlamış olacaklar. OSTİM ayrıca SERÇEV’in devam eden ‘Serebral Palsili Olmam Meslek Edinmeme Engel Değil’ isimli AB projesi kapsamında Mayıs ayında yapılacak şenliğe katkıda bulunmayı ve şenlik haftasında düzenlenecek ‘İstihdam Günleri’ için destek sağlamayı da planlıyor.

SERÇEV, engelli çocukların ihtiyacı olan malzeme ve cihazların yurt dışından yüksek maliyetlerle temin edilebildiğini çok yakından biliyor ve ihtiyacı en doğru şekilde, en uygun maliyetle karşılayacak ürünleri OSTİM’in işbirliği ile üreteceği günlere yakın zamanda ulaşmayı diliyor. SERÇEV ailesi olarak bizler OSTİM ile sağladığımız irtibatı güçlendirerek sürdürme kararlılığındayız.  Ankara sanayisinin; hem yurdumuzdaki hem de çevre ülkelerdeki engelli çocukların pek çok ihtiyacına yerel çözümler üretebileceğinin bilinciyle, yolu üretimden geçen herkesi Derneğimize bekleriz.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.