Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM KOBİ’leri E-Ticaret Platformuna Hazırlanıyor

Kümelenme çalışmalarıyla, üyelerinin uluslararası ticaretine katkılar sunan OSTİM, yeni bir projeyi hayata geçiriyor.
Ostim Editör
14 Ağustos 2017 10:47

Kümelenme çalışmalarıyla, üyelerinin uluslararası ticaretine katkılar sunan OSTİM, yeni bir projeyi hayata geçiriyor. Dünya pazarlarına erişim için T.C. Ekonomi Bakanlığı e-ticaret siteleri toplu üyelik proje desteği ile ürün ve firma profilleri dijital ortama taşınıyor. Projede; OSTİM üyelerine bir iş ağı, ortak bir sanal fuar ve ortak bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmak üzere; globalpiyasa.com ile işbirliği yapılıyor.

E - Ticaret Projesi ile firmalar dış ticaret uzmanları tarafından tek tek ziyaret edilecek ürün, firma profil ve firmaların üretim kabiliyetleri ile ilgili bilgiler toplanacak. Firmalara ihracata yönelik ihtiyaç analizi yapılacak ve yeni pazarlar bulunacak.

Proje ile yabancı e-ticaret sitelerinin karşısında yerli ve milli e-ticaret sitelerinin güçlendirilmesi hedefleniyor. 1.500 OSTİM firmasının katılması planlanan OSTİM-globalpiyasa.com ortak projesinde istihdam edilen dış ticaret danışmanları, destek elemanları OSTİM firmalarına doğrudan hizmet sağlayacak.

Ücretsiz
OSTİM firmalarına ürünlerini modern pazarlama disiplinlerine uygun olarak internet ortamında yayınlama, yönetme ve dış pazarlara erişme becerisi kazandıracak çalışmada, tüm firmalar iş ağı içinde yönetim paneli kendilerinde olan gelişkin web sitelerine sahip olacaklar. Bu çalışma için bedel ödemeyecekler.

T.C. Ekonomi Bakanlığı e-ticaret toplu üyelik desteği ile ve globalpiyasa.com veri tabanı katkısı ile gerçekleştirilen proje; OSTİM firmalarına ürünlerini modern pazarlama disiplinlerine uygun olarak internet ortamında yayınlama, yönetme ve dış pazarlara erişme becerisi kazandıracak.

Kendileri yönetecek
Sisteme dahil olan firmalar, kendilerine verilecek kullanıcı ismi ve şifrelerle web sitelerinde; firma profillerini, ürünlerini, satın alma taleplerini, işbirliği tekliflerini, firma yeteneklerini, makine parklarını, ürün ve firma tanıtım makalelerini, galeri resim ve videolarını yayınlayabilecek.

Her firma, proje kapsamında İngilizce, Rusça, Almanca ve Arapça web sitelerine sahip olarak; otomatik çeviri seçenekleri ile ürünlerini yönetebilecek, mesajları ve siparişleri kabul ederek yanıtlayabilecek, sisteme tanıtım materyalleri, video, resim ve makaleler ekleyebilecek.

Erişim, internet ortamında sağlandığı kadar yüz yüze görüşmeler yoluyla da gerçekleştirilecek. Eğitimler fiziki ortamda olduğu kadar, etkinliğin artması açısından video konferanslar yoluyla da verilecek. Süreç, OSTİM Organize sanayi Bölge Müdürlüğü tarafından izlenecek ve raporlanabilir olacak.

Firmaları dış pazara açıyor
globalpiyasa.com; ticari, sosyal ve akademik bileşenleri ve ürün arama motoru olan, yapay zeka uygulaması, anlamsal arama teknikleri ile firmaları dış pazarlara taşıyan, ürünleri dünyaya taşıyan bir iş ağı. OSTİM için oluşturulacak platform, milli ve yerli özellikleri, ihracat vizyonu, iletişim alt yapısı, işbirlikleri yönetim alt yapısı gibi yönleriyle; sunduğu e-mağaza, e-katalog, e-blog gibi olanaklarla; üstün SEO özellikleriyle firmaların önünde güçlü bir seçenek sunacak. 

“FİRMALARIN ÜRETİM KABİLİYETLERİ SUNULUYOR”

Mustafa Aktaş /OSTİM Bilgi ve İletişim Teknolojileri Müdürü: Projemiz  ile firmalarımızın sadece ürünlerini değil üretim kabiliyetlerini pazarlıyoruz. OSTİM’deki firmalarımız daha çok ana sanayilere yan sanayi olarak çalışmaktadırlar. Bizler de nihai ürün üretmeyen fakat çok geniş üretim olanaklarına ve kabiliyetlerine sahip firmalarımızın üretim kabiliyetlerini pazarlamak zorundayız.

Günümüzde hızla gelişen dijital ticaret ağında ülkemizin de mutlaka yer alması gerekmektedir. Dijital ticaret platformlarında ülkemizin de söz sahibi olması için bu projeyi özellikle yerli bir firma ile yapmak istedik. Amacımız; uluslararası alanda bilinen ve kullanılan bir e-ticaret platformunun oluşmasını sağlamaktır.

“OSTİM FİRMALARI ÖNCÜ OLACAK”
Gökmen Gök/Proje Yöneticisi: Global Piyasa e-ticaret platformu aracılığı ile;  firmaların ürettikleri ürünlerin dijitalize edilerek sanal kümelerde anahtar kelimelerle kodlanması ile yurt dışındaki firmalara daha kolay ulaştırılmasını hedefliyoruz. Proje kapsamında; hali hazırda mevcut ürünleri olan ve/veya üretim kapasitesi olan firmaların başlangıç olarak uluslararası piyasaya tanıtılması, firmalara dış pazarlarda talep oluşturularak onların ihracat yapabilir hale getirilmesi, ihracat yapan firmaların büyümesi ve var olan potansiyellerini artırmaları amaçlanmaktadır. OSTİM firmaları, bu konuda var olan ürün çeşitlilikleri, makine kapasiteleri ve köklü geçmişleri ile proje için öncü olacak ve örnek teşkil edecektir.

“İHRACAT YETENEKLERİ ARTIRILACAK”
Büşra Öçal/Proje Dış Ticaret Uzmanı: Proje kapsamında her firmaya dış ticaret uzmanı atanarak firmaların ihracat potansiyellerinin ortaya çıkarılması, çıkarılan potansiyellerin firmaya raporlanması ve eylem planına dönüştürülerek ihracat yeteneklerinin artırılmasını hedefliyoruz. Bu süreçte firmalara dış ticaret eğitimleri vererek bilgi eksikliklerinin giderilmesini ve büyüme potansiyellerin artırılmasını amaçlıyoruz.

Proje kapsamında neler yapılacak?

  • . Bir saha ve destekleyici ofis ekibi, firma ve ürünleri araştırarak hem ziyaret yoluyla hem de online çalışmalarla bilgi toplayacak.
  • . Firmalara ürün ismi, kısa açıklaması ve anahtar sözcük oluşturmanın yolları ve önemi anlatılacak. Bu kapsamda temel eğitim çalışmaları başlatılacak.
  • . Firmaların faaliyet ve ürünlerine ilişkin anahtar sözcükleri bildirmeleri talep edilecek
  • . Toplanan bilgi uzmanlarca analiz edilerek hedeflenen dış pazarlara uygun hale getirilecek. Bu aşamada hem firma enformatiği uzmanları hem de metin yazarları çalışacak.
  • . Oluşturulan metinler online ortamda çevirmenlerce İngilizce, Rusça ve ilgili diğer dillere çevrilecek.
  • . Ürün metinleri, görselleri ve diğer açıklayıcı bilginin oluşturulmasından sonra dış ziyaretçileri çekmek üzere SEO çalışmaları, Google adwords ve diğer reklam çalışmaları başlatılacak.
  • . Yurt dışı mesaj ve siparişler sistemin mesaj yönetim ve iletişim olanaklarıyla firmalara yönlendirilecek.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.