Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Polonya'nın Tramvayı Türkiye'den

Anadolu Raylı Ulaşım sistemleri Kümelenmesi (ARUS) üyesi Durmazlar, ilk ihracatını AB üyesi ülkesi Polonya’ya gerçekleştirecek. 12 araçlık tramvay ihalesinin bedeli yaklaşık 20 milyon Euro.
Ostim Editör
04 Ağustos 2018 13:29

Türk raylı sistem yatırımları ve bunun ardından gelişen güçlü üreticiler, dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bursa’da yerleşik, dünyanın 7’nci tramvay üreticisi Durmazlar, ilk ihracatını Polonya’ya gerçekleştirecek.

Olsztyn kentinde Şubat ayında gerçekleştirilen ihalede tüm teknik spesifikasyonları uygun görülen ve en iyi teklifi sunan aleyi kazandı. İlk etapta 12 tramvay üretimini kapsayan anlaşmaya göre tramvay adeti 24’e kadar çıkabilecek. Kocaeli ve Samsun’da çalışmakta olan Panorama modeli tramvay 2020 yılında Olsztyn raylarında seferlere başlayacak. Durmazlar 12 araçlık tramvay ihalesinin bedeli yaklaşık 20 milyon Euro. 

Tüm şartları yerine getiren tek firma
Olsztyn Belediye binasında düzenlenen ve Varşova Büyükelçiliği Ticaret Başmüşaviri Atilla Gökhan Kızılarslan’ın da yer aldığı törende konuşan Belediye Başkanı Pietr Grzymowicz, Durmazlar firmasının istedikleri tüm şartları yerine getiren tek firma olduğunu söyledi. 123 bin kişinin yaşadığı Olsztyn kentinde 11 kilometre demiryolu ağı bulunduğunu anlatan Grzymowicz, 7 kilometre daha ilave yatırım gerçekleştireceklerini kaydetti.

Durmazlar Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fatma Durmaz Yılbirlik de 2009 yılında başladıkları çalışmaların meyvesini almaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, ilk yerli tramvayın Polonya ile Avrupa’nın kapılarını açtığını söyledi. Yılbirlik, Türkiye’de Polonya Cumhuriyeti’nin bir elçisi olarak Polonya’nın Bursa fahri konsolosu olduğunu da hatırlatarak “İki ülke arasında gerek kültürel, gerekse ekonomik alanda yepyeni köprüler kurabilmek en önemli hedeflerimden biriydi. Çünkü ancak bu ilişkiler sayesinde kardeş olabiliriz. Bu açıdan bakıldığında bugün emeklerimizin karşılığını aldığımız bir gün ve bu bizler için büyük onur” dedi.

Durmazlar olarak 65 yıldır makine sektöründe faaliyet gösterdiklerini, 120 ülkeye ihracat yaptılarını anlatan Yılbirlik, 30 yılı aşkın süredir Polonyalı sanayicilere hizmet verdiklerini, raylı sistemler grubu Durmaray’ın da Olsztyn belediyesinin, Polonya halkının güvenini kazanmış olmasının kendilerine büyük gurur verdiğini belirtti. (Kaynak: Ömer Faruk Çiftçi/Dünya Gazetesi)

İpekböceği’yle Başladı

Dünyada raylı sistemler sektöründe ilk sıralarda yer almayı hedefleyen Durmaray, araştırma ve geliştirme çalışmalarına 2009 yılında başladı. 2011 yılına gelindiğinde ise Durmaray gövde ve boji imalatı için 15 bin m2 kapalı ve 50 bin m2 açık alana ve raylı sistemler araç üretimi içinse 25 bin m2 ve 10 bin m2 açık alana sahip 2 ayrı tesiste üretim yapmaya başladı.

Üretilen ilk tramvay İpekböceği adıyla 2013 yılında Bursa’da raylarla buluştu. Ardından 2015 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ihalesi açılan 60 adet Hafif Raylı Sistem (HRS)  ve 12 Adet çift yönlü tramvay projeleri izledi. Durmaray’ın yeni jenerasyon tasarımı olan Panorama ise 2016 yılında 8 araçla Samsun’da, çift yönlü 12 araçla da Kocaeli’nde hizmet vermeye başladı. Kocaeli Belediyesi’nin 2017 yılında yeniden açılan ihaleyle talep ettiği 6 araç ise bugünlerde Durmaray tesislerinde üretiliyor.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.