Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Savunma sektöründeki her firma ihracat yapacak

OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesinin, “Rekabeti Arttırma ve İhracat Kapasitesi Geliştirme Projesi” Ekonomi Bakanlığı desteği ile gerçekleştirilecek. Proje kapsamında imalatçılara yönelik yapılacak analiz sonrası sektör firmalarından her birinin en az bir ülkeye ihracat yapması hedefleniyor.
Ostim Editör
20 Şubat 2012 00:00

OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesinin, “Rekabeti Arttırma ve İhracat Kapasitesi Geliştirme Projesi” Ekonomi Bakanlığı desteği ile gerçekleştirilecek. Proje kapsamında imalatçılara yönelik yapılacak analiz sonrası sektör firmalarından her birinin en az bir ülkeye ihracat yapması hedefleniyor.

OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) üye firmalarının rekabetçiliğini arttırmak için yaptığı çalışmaları sürdürüyor. “OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi Rekabeti Arttırma ve İhracat Kapasitesi Geliştirme Projesi” Ekonomi Bakanlığı desteği ile hayata geçiriliyor. 3 yıl sürecek olan proje ile OSSA üyesi firmalardan bugüne kadar hiç ihracat yapmamış olan firmaların en az bir ülkeye ihracat yapması, ihracat yapmakta olan firmaların ise çalıştıkları ülke sayısının arttırılması hedefleniyor.

Projenin açılış ve bilgilendirme toplantısı, projenin ihtiyaç ve sektör analizleri aşamasındaki çalışmaları gerçekleştirecek olan Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) uzmanlarının da katılımıyla OSTİM OSB toplantı salonunda gerçekleştirildi. 3 yıl sürecek olan, toplam 1 Milyon 100 Bin TL bütçeli proje süreci, firmaların ihtiyaç ve sektör analizlerinin yapılması ile başlayacak. TTGV uzmanlarının tek tek tüm katılımcı firmalarla görüşmeler yaparak gerçekleştirecekleri analiz süreci sonunda, firmaların eksik ve geliştirilmesi gereken yönleri ortaya koyulacak. Ortaya çıkan eksiklikler değerlendirilerek oluşturulacak olan eğitim programı ile bu eksikliklerin giderilmesine çalışılacak. Ayrıca yurt dışı fuar katılımları ve birebir iş görüşmelerinin de planlandığı proje çerçevesinde, yurt dışından satın alma heyetleri de davet edilip, OSSA firmalarının üretim alanlarını ziyaret etmeleri ve yeni iş bağlantıları kurulması hedefleniyor.

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) uzmanlarından Tülay Akarsoy Altay toplantıda projenin ihtiyaç ve sektör analizleri aşamalarında yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Bu süreci “Firmaların teknolojik yeteneklerini, yenileşim süreç ve bileşenlerinin bütünsel ve sistematik bir yaklaşımla değerlendirilmesi” olarak tanımlayan Altay, bu çalışma sürecinde firmaların kendilerine karşı dürüst ve açık olmalarının önemine değindi. Doğru bilgilere ulaşabilmenin projenin doğru yönde gelişmesi açısından son derece önemli olduğunu söyleyen Altay, analiz sonucunda her firmaya özel bir analiz raporu çıkarılacağını, her firmanın bu analiz ile eksi ve artı yöndeki özelliklerini görebileceğini belirtti. Tüm raporlar birleştirildiğinde ise OSSA firmalarının genel ihtiyaçlarının ortaya koyulmuş olacağını belirten Altay, bu raporun sonucuna uygun eğitim programları düzenleneceğini söyledi.

TTGV Baş Uzmanlarından Mahmut Kiper de, çağımızda artık üretim sistemlerinin farklılaştığını, işbirliğinin önem kazandığı, tüm aktörlerin ve firmaların bir araya geldiği sistemlerin uygulanmaya başladığı bir döneme girildiğini belirtti. Bu sistemlere en iyi örneğin kümelenme çalışmaları olduğunu belirten Kiper, OSTİM’i bu anlamda çok başarılı bulduğunun altını çizdi. Rekabet edebilirlikte artık önemli olanın yeni ürün ve fark ortaya koymak olduğunu da belirten Kiper, ucuzluğun artık rekabet ortamında önemi kalmadığını söyledi. Projenin analiz aşamasının firmaların eksik yönlerini ortaya koymak için çok önemli bir aşama olduğunu da belirten Kiper; “Bu noktada firmaların istekli ve katılımcı olmaları çok önemli. Bizler bu analizle firmanızın rekabetçi olmayan yönlerini ortaya çıkaracağız ve bunun üzerine bir eğitim programı oluşturacağız. Projenin başarısı bu analizlerdeki başarıyla doğru orantılı olacak” dedi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.