Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

SONGAR’ın Yüksek Teknolojili Yerliliği Tescillendi

Ankara firması ASİSGUARD tarafından üretilen, Türkiye’nin milli silahlı drone sistemlerinden SONGAR, yüksek teknoloji düzeyinde yüzde 83.42’lik yerli katkı oranıyla Yerli Malı Belgesi aldı.
Ostim Editör
21 Temmuz 2020 15:04

ASİSGUARD, savunma sanayiinde askeri kara araçları elektroniği, otonom mikro, mini ve orta sınıf İHA’lar, elektro-optik, sınır güvenliği, yapay zeka ve büyük veri alanlarında sistem, alt sistem, donanım ve yazılım geliştiriyor.

Şirket, silahlı milli drone sistemi olarak geliştirdiği SONGAR’a yüksek teknoloji düzeyinde yüzde 83.42’lik yerli katkı oranı ile Yerli Malı Belgesi aldı.

Otomatik makinalı tüfek ve bomba atar da entegre edilen, mesafe ve balistik ölçüm, nişangah, anons sistemi gibi yetenekleri geliştirilen sistem, Türk Silahlı Kuvvetleri ve güvenlik güçlerinin operasyonlarında kullanılıyor. 

Asimetrik harbin milli kabiliyeti

SONGAR Silahlı Drone Sistemi; sahip olduğu atış hassasiyeti ile asimetrik harbin önemli milli kabiliyetlerinden biri olarak yerini aldı. Sistem; hedef bölgenin tespiti, tehdidi etkisiz hale getirme, operasyon sonrası hasar tespiti ve gerçek zamanlı görüntü aktarımı gibi birçok kritik görevi icra edebiliyor.

ASİSGUARD Genel Müdürü Ayhan Sunar, “Ülkemizin, Türk Silahlı Kuvvetleri ve güvenlik güçlerimizin ihtiyaçlarını, milli teknolojiler ve yerli imkânlarla karşılamak ve savunma ihracatını artırmak üzere savunma sanayii ekosistemini güçlendirmek yolunda koyduğu hedeflere, yüksek teknoloji ürünümüz SONGAR ile katkı sunmaktan gurur duyuyoruz. Milli teknoloji hamlesi kapsamında ASİSGUARD olarak teknoloji ve Ar-Ge yatırımlarımız devam ediyor. Hem mevcut sistemlerimizde yerlilik oranını arttırmayı hem de yüksek mühendislik kapasitemizle yenilikçi ürünler geliştirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.