Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Takım Çalışması Milli Markalar Çıkarmıştır

Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS) ‘İş Birliği, Güç Birliği ve Milli Markalar’ inancıyla ülkemizin hedeflerine katkılar sağlamaktadır.
Ostim Editör
03 Mart 2017 11:03

Adem ARICI - OSTİM OSB Bölge Müdürü

Hedefi, tasarımından nihai ürüne kadar yerli ve milli marka raylı ulaşım sistemlerini üretmek ve üretilen milli markalarımızı rekabet edebilir birer dünya markası haline getirmek olan Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS) ‘İş Birliği, Güç Birliği ve Milli Markalar’ inancıyla ülkemizin hedeflerine katkılar sağlamaktadır.

ARUS, Anadolu'nun dört bir yanından üyeleri ile Türk raylı sistemler sektörünün önde gelen kuruluşlarını bir araya getirmekte, sektörde işbirliği, güç birliği ve milli markalar üretme görevini üstlenmektedir.

Hedefleri doğrultusunda önemli projelerde adından sıkça söz ettiren ARUS’un faaliyetleri meyvelerini vermektedir. Son zamanlarda ARUS üyesi sanayicilerimizin kümelenme yapısı ile aralarında gerçekleştirdikleri birlik ve beraberlik ruhu, takım çalışması ve büyük gayretleri ile milli markalarımız çıkmaya başlamıştır.

İstanbul Tramvayı, İpekböceği Tramvayı, Green City, Panorama Tramvayı, Kayseri Talas Tramvayı, Malatya TCV Trambüsü ile Elektrikli ve Dizel Lokomotif gibi milli markaları Türk sanayisine kazandıran kümelenme, Yerli Malı Tebliği’nin çıkmasında ve Sanayi İşbirliği Programı (SİP) çerçevesinde yabancı alımlarda en az yüzde 51 yerli katkı şartı getirilmesi konusunda aktif rol oynamıştır.

Şimdi gerek kamu ihalelerinde ve gerekse belediye ihalelerinde yerli katkı şartı uygulanmaya başlamıştır. Ülkemizin ihtiyacı olan araçların en az yüzde 51 ve üzerinde yerli katkı ile sanayicilerimiz tarafından üretilmesi ARUS için çok önemlidir.

Türkiye’nin sanayi potansiyeli, sanayicilerin bilgi, donanım ve üstün yeteneği tüm raylı ulaşım sistemlerinin tasarım ve üretimlerin gerçekleştirilmesi için yeterlidir. Sadece bu konuda kararlı devlet politikaları ve yerli sanayi teşvikleri çok önem arz etmektedir.

ARUS, T.C. Ekonomi Bakanlığının desteklediği Uluslararası Rekabeti Geliştirme Projesi (URGE) kapsamında pazar araştırmaları için şimdiye kadar İspanya (RAIL GROUP), İsviçre (SWISSRAIL), Japonya (JORSA) , Çek Cumhuriyeti (ACRI) ve Federal Almanya Cumhuriyeti Demiryolları Birliği (VDB) ile B2B iş görüşmeleri gerçekleştirmiş bu ülkelere ihracat yapmaya başlamıştır.

Bugün dünyanın en büyük demiryolları şirketleri olan Siemens, Bombardier, Alstom, CAF gibi uluslararası şirketler ülkemizde yerli üretim için yer ve yerli ortak talebinde bulunmuşlardır.

Bombardier, Bozankaya ile hızlı tren üretimi için ortaklık anlaşması yapmış olup, Siemens fi rması da Gebze’de 30 milyon Euro’luk bir Tramvay fabrikanın temelini atmıştır. Bozankaya, Siemens ile ortak olarak Tayland Bangkok’un 88 adet metro aracı ihalesini de kazanmıştır.

ARUS, BST Bakanlığı Küme Birlikteliği Destekleri kapsamında Milli Metro Projesi ile desteklenmeye layık görülmüştür.

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi olarak kuruluşundan bu yana desteklediğimiz ARUS’un yerli ve milli sanayimiz için ortaya koyduğu başarılı faaliyetleriyle gurur duyuyoruz.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.