Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Türkiye’nin İlk Medikal Showroomu OSTİM'de

Türkiye’nin ilk medikal showroomu OSTİM’de açılıyor.
Ostim Editör
10 Ekim 2014 11:41

Türkiye’nin ilk medikal showroomu OSTİM’de açılıyor.
OSTİM’de hayata geçirilecek Türkiye’nin ilk Medikal Sanayi Kümelenmesi Ortak Showroom Projesi ile Küme üyesi firmalara ihracat ve rekabette eşit fırsatlar sunulacak. 251 m2’lik bir alanda planlanan showroomda firmalar en yeni ve en teknolojik ürünlerini sergileyecek.

OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi, üyelerinin ihracatını ve rekabet gücünü artırmaya yönelik faaliyetlerine bir yenisini daha ekliyor. Çalışmalarına başlanan Ortak Showroom Projesi Aralık 2014’te kümeye üye firmaların hizmetine sunulacak.

Ortak Showroom Projesi, OSTİM’e gelen ulusal ve uluslararası ziyaretçilere küme üyesi firmaların ürünlerini yakından görme ve satın alma fırsatı sunacak. OSTİM Finans ve İş Merkezi’nde (OFİM) 251 m2’lik bir alanda yer alacak showroomda firmalar en yeni ve en teknolojik ürünlerini sergileyecek.
Projeyi geliştiren ve tamamlanması için çalışmalarını sürdüren OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi Koordinatörü Bora Yaşa, projenin nereden doğduğu ve nasıl işleyeceği konusunda bilgiler verdi.

Üyelere eşit fırsat sunulacak
Ulusal ve uluslararası alanda siyaset, kamu ve özel sektör temsilcilerinden son 3 yılda yaklaşık 68 farklı heyetin OSTİM’i ziyaret ettiğine temas eden Yaşa, heyetlerin firma ziyareti talep ettiklerini ancak tüm üyelerin iş yerlerine gitme fırsatı olmadığını dile getirdi. Yaşa, “Bu da firmalar arasında bir hakkaniyet problemi yaratıyor. Firması OSTİM’e uzak olan üyelerin üretimini ve ürünlerini göstermek konusunda bir takım sıkıntılarla karşılaşıyoruz. Küme üyelerine eşit fırsat sunmak adına bu projeyi geliştirdik.” dedi.

OSTİM ve İvedik Organize Sanayi Bölgelerine yakın olmasından dolayı OFİM’i tercih ettiklerini kaydeden Bora Yaşa, öncelikle küme üyesi firmalardan ürünleri için gerekli olan yer talebini topladıklarını aktardı. Yaşa, poje başlangıcında ürünlerini sergilemek için 32 firma talepte bulunduğu bilgisini verdi.

Küme olarak, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) bölge koordinatörleriyle de görüştüklerini bildiren Bora Yasa TİKA’nın yurt dışında yaptığı hibe hastanelere gerçekleştirdikleri toplu alımlara da değindi. T.C. Sağlık Bakanlığı Yurt dışı İlişkiler Daire Başkanı ile de bir araya geldiklerini aktaran Yaşa sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim için sadece OSTİM’e gelen 68 heyet yeterli değil. Diğer kamu kurumlarına TOBB, ATO ve ASO gibi kuruluşlara gelen heyetleri takip ederek iş adamlarını Ortak Showroom’a getirip ürünlere birebir dokunmalarını sağlayacağız.”

Medikal Küme Koordinatörü, günümüzde satın alma yöntemlerinin birebir tecrübeye dayandığını vurguladı, projede sergilenecek tıbbi cihazların maket veya görselden ibaret olmayacağını aktardı. Sergilenen tüm cihazların çalışır durumda olacağına dikkat çeken Yaşa, “Ambulanstan morg sistemlerine kadar her alanda tıbbi cihaz sergilenecek.” dedi.

Firma ziyaretçinin ayağına gelecek
Projeye göre, showroom alanının 1 yıllık kontratlarla kiralanacak, dönem sonunda isteyen firmaların tekrar stand kiralayabilecek. Ortak Showroom’un tasarımında her yıl değişiklik yapılacak. Her yönüyle işlevsel bir ortamın düşünüldüğü projede Biyomedikal Mühendisliği ve Elektrik Elektronik Mühendisliği öğrencileri tıbbi cihazları birebir inceleyebilme imkanı da bulacak. Projeyle birlikte 1 yıl içerisinde 120’nin üzerinde heyetin ziyareti hedefleniyor.

Küme üyeleri proje için planlanan alanın mimari tasarımı konusunda görüş alış verişinde bulunmak üzere bir araya geldi. 3 farklı tasarım şirketi tarafından hazırlanan projelerin sunulduğu toplantıda üyeler, Ortak Showroom’un başarıyla hayata geçirilmesini istedi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.