Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Vizyon 2023 - Kamu ve iş-inşaat makineleri buluşması

Türkiye'de yatırım fırsatları ve kamu destekleri başlıklarında gerçekleştirilen Vizyon 2023 Kamu ve İş/İnşaat Makinaları Sektör Buluşması, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ün himayesinde, Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) ve İstif Makinalari Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği'nin (İSDER) desteği ile Bilkent Otel'de gerçekleştirildi.
Ostim Editör
30 Temmuz 2012 00:00

Türkiye'de yatırım fırsatları ve kamu destekleri başlıklarında gerçekleştirilen Vizyon 2023 Kamu ve İş/İnşaat Makinaları Sektör Buluşması, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ün himayesinde, Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) ve İstif Makinalari Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği'nin (İSDER) desteği ile Bilkent Otel'de gerçekleştirildi.
 

Bakan Ergün, burada yaptığı konuşmada, 2011 yılının ülke sanayisi için oldukça kritik bir yıl olduğunu söyledi. Geçen yıl önemli sektörel strateji belgelerinin hayata geçirildiğini anlatan Ergün, bunlardan 'Makine Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı' ile ilgili izleme ve değerlendirme toplantılarını da gerçekleştirdiklerini ifade etti.
 

Bakan Ergün, Haziran-Aralık dönemi boyunca eylemler nezdinde sağlanan gelişmeleri değerlendiren birinci uygulama izleme ve değerlendirme raporunun yayımlandığını belirterek, şunları kaydetti: “Bu eylemler içerisinde iş makinelerinin tescili ve ruhsatlandırılması konusu da var. İş makinelerinin tescili, ruhsatlandırılması konusunu sektör açısından çok önemsiyoruz. Yeni makinelerin yanında, kullanımda olan diğer makinelere de benzer bir tescil sistemini kurarak envanter tespiti yapacağız. Böylece nasıl her arabanın bir ruhsatı varsa, iş makinelerinin de bir ruhsatı olacak. Bu varlıkların bankalarda teminat olarak gösterilmesinin de yolu açılacak ve finansmana erişim hususunda büyük bir kolaylık sağlanmış olacak.”
 

Toplantıda ele alınacak hususların, sektör ve ülke için önemli sonuçlar doğuracağına inandığını belirten Ergün, bu tür toplantıları bakanlık olarak çok önemsediklerini söyledi. Bu etkinliklerde birçok sektördeki ihtiyaçların, yerli ürünlerle karşılanmasının mümkün olduğunu vurguladıklarını dile getirdi. Ergün, şunları söyledi: “Eğer ki kalite, fiyat veya satış sonrası hizmetler gibi konularda önemli bir fark yoksa yabancı ürün kullanmayı hiçbir suretle izah etmek mümkün değildir. Ne yazık ki bizde bunun da ötesinde, daha pahalı ve daha kalitesiz olduğu halde sırf yabancı marka olduğu için bazı ürünlerin tercih edildiğini görebiliyoruz. Mesela belediyelerimizin, hemen kendi sınırları içerisinde, Türkiye'de üretilen otobüsler varken gidip benzer otobüsleri dışarıdan ithal etmesinin bir izahı olabilir mi? Bunun bir izahı yok. Bu kadar vurdumduymazlık, bu kadar keyfilik olabilir mi? Bunun sektörü, ülke ekonomisini, ülkenin geleceğini nasıl etkileyeceğini nasıl düşünmez bir kamu yöneticisi? Hepimizin bunu düşünmesi lazım.”
 

“Bu da hakikaten ayıp oluyor”
Yapılan çalışmalar sonucunda sektör içi işbirliklerinin gözle görülür bir şekilde arttığına şahit olduklarını belirten Ergün, bunun çok önemli olduğunu söyledi. Önemli bir ihale gerçekleştiğinde, yerli ürün tercih edilmesi için bakanlık olarak gerekirse ilgili belediye başkanını, valiyi veya kamu kuruluşunu arayarak bu hususa dikkati çektiklerini anlatan Ergün, ''Yüzde 15'e kadar pahalı bile alsanız, size kimse 'neden pahalı aldınız' demeyecek, yasa açık ama yüzde 15 daha ucuza verdiği halde almazsan aynı kalitedeki malı, bu da hakikaten ayıp oluyor. İzah edilemez bir durumla karşı karşıya kalınıyor” dedi.
 

“Caterpillar, Türkiye'de yatırım yapma konusunda ciddi bir yaklaşım içinde”
Yeni Teşvik Sistemi ile makine sektörüne ciddi teşvikler sağladıklarını anlatan Ergün, bu sayede Türkiye'de çok daha nitelikli yatırımların yapılacağına, makine sektörünün de bu yatırımlardan ciddi oranda pay alacağına inandığını bildirdi. Bakan Ergün, Caterpillar firmasının da Türkiye'de oldukça büyük bir yatırım gerçekleştirme konusunda ciddi bir yaklaşım içinde olduğunu belirterek, temmuz ayında firmanın başkanının Türkiye'ye geleceğini ifade etti.
 

Üreticilere bazı tavsiyelerde de bulunan Ergün, “Daha nitelikli yatırımlar yapın, daha kaliteli üretim yapın, daha fazla katma değer oluşturacak hamleler yapın. Zira, kalite eninde sonunda teveccüh görmekte ve hak ettiği değeri bulmaktadır” dedi.
 

“İhracatımız 9 yılda 9 kat arttı”
İMDER Başkanı Cüneyt Divriş de derneğin 2002 yılında 9 firmanın katılımıyla kurulduğunu söyledi. Derneğin hem ulusal hem de uluslararası organizasyonlarda sektörü en iyi şekilde temsil ettiğini belirten Divriş, sektöre ilişkin de bilgiler verdi. Gelinen noktada 127 ülkeye ihracat yaptıklarını anlatan Divriş, sektörün 9 yıl önce 126 milyon dolarlık makine ihracatı yaparken, 9 yılda bu ihracatı 9 kat artırarak 1,3 milyar dolar seviyesine ulaştırdığını ifade etti. Söz konusu dönemde ithalatın ise 9 yılda 7 kat arttığını ve böylelikle ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 36'dan yüzde 51'e yükseldiğini belirten Divriş, Türkiye'nin 2023 yılı için belirlediği hedeflere gidilirken yapılacak çalışmalarda iş makinelerine daha fazla ihtiyaç olduğunu söyledi.
 

“Önümüzde 100 milyar dolar gibi önemli bir ihracat hedefi var”
İSDER Başkanı Rızanur Meral de makine sektörünün geçmişe kıyasla günümüzde çok iyi noktalara ulaştığını bildirdi. Bu gelinin noktanın kendilerini mutlu ettiğini, ancak önlerinde 100 milyar dolar gibi önemli bir ihracat hedeflerinin olduğunu vurgulayan Meral, bunun için kendilerine bugüne kadar verilen desteğin bundan sonra da sürdürülmesini istedi.
 

İŞİM Kümesi standına büyük ilgi
OSTİM İş ve İnşaat Makineleri Kümesi’de (İŞİM) açtığı stantla etkinlikte yer aldı. İş ve inşaat makineleri alanında çalışan küme üyesi 89 firmayı temsilen etkinliğe katılan İŞİM Kümesi standını da ziyaret eden Bakan Ergün, OSTİM’de iş ve inşaat makineleri sektöründe yürütülen kümelenme çalışmalarını dikkatle takip ettiklerini belirtti.
 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.