Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“Yerlilik Şartı Sektöre Katkı Sağladı”

Hükûmetin yasalaştırdığı yüzde 15 yerli ürün fiyat avantajının kullandırılması ve ihalelerde yüzde 51 yerlilik şartı, sektöre katkı sağladı. Yerli üreticinin desteklenmesi için bu uygulama önemli.
Ostim Editör
03 Mart 2017 10:47

Taha AYDIN - RAYDER Yönetim Kurulu Başkanı

Türkiye’de demiryolları teknolojisinin geliştirilmesi için raylı sistem altyapı gereçlerinin ve raylı sistem araçlarının yerli sanayiciler tarafından üretilmesine destek verilmesi, az sayıda olan ama gelişmiş raylı sistem yan sanayisinin daha da güçlendirilmesi ve planlanmış etkili bir eğitim sisteminin oluşturulması acilen gerekiyor.

Raylı Ulaştırma Sistemleri ve Sanayicileri Derneği’nin (RAYDER), ülkemizde, sürdürülebilir toplu taşımacılık için raylı ulaştırma sistemlerinin gelişimine yardımcı olma misyonunu üstlendiğini dile getiren Yönetim Kurulu Başkanı Taha Aydın, “Raylı ulaşımın yaygınlaştırılmasına ilişkin politikaları desteklemek, AB ile entegre olacak şekilde raylı ulaştırma sistemlerine ilişkin standartların yerleşmesine önayak olmak, ileri ölçüde Ar-Ge, yenilikçilik, yaratıcılık, eğitim ve kalite yapılarının güçlendirilmesi kanalıyla rekabetçi yerli sanayinin gelişimine destek vermek, pazar, teknik gelişmeler, eğitim ve ilgili politikalar konusunda üyelerini düzenli olarak bilgilendirmek.” dedi.

Demiryolu sektöründe faaliyet gösteren yerli sanayimizin gelişmesi açısından RAYDER’in, bu hedeflere uygun stratejiler ve politikalar oluşturduğunu ifade eden Aydın, altyapı ve araç üretimi yapan sanayinin günümüz uluslararası koşullarına uygun gelişmesi için çalışmalar yapıldığını vurguladı.

Raylı sistemlerde son zamanlarda yaşanan hareketlenmeyi, önemli gelişmeler olacağının ve sektörel ivmelenmenin yukarı doğru yöneldiğinin göstergesi olarak değerlendiren Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Artık kendi tramvayını, metrosunu üretmiş, milli trenini ve hatta hızlı trenini üretme çabasına girişmiş bir Türkiye var. Tüm bu çabalar, yan sanayiyi de geliştiriyor ve milli ekonomiye katkı sağlıyor. Günümüzde artık ‘yerlilik, yerli üretim, yerlileştirme’ kavramları üzerinde daha fazla duruluyor. Bu alanda dışarıya fazladan döviz ödenmesi, raylı sistemin Türkiye’de gelişimini gerekli kılıyor.

Yerli üretimle, cari açığı olumsuz yönde etkileyen ithalat en aza indirgenerek reel ekonomiye katma değer sağlanacak. Aynı zamanda teknolojinin gelişimi, yerlilik oranı artışı ile maliyetleri daha da düşürecek. Gelecekte yapılacak Ar-Ge çalışmaları, yerlileştirme çalışmalarındaki ilerlemeler ve kapasite kullanımındaki artışlar sayesinde yaklaşık yüzde 75 yerlileştirme ve buna ilaveten ekonomik iyileşmeler görülebilecek. Bu doğrultuda hükûmetin yasalaştırdığı yüzde 15 yerli ürün fiyat avantajının kullandırılması ve ihalelerde yüzde 51 yerlilik şartı, sektöre katkı sağladı. Yerli üreticinin desteklenmesi için bu uygulama önemli. Eksiklerin tamamlanmasıyla daha iyi sonuç vereceğine inandığımız bu uygulamayı destekliyor ve önemsiyoruz.”

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.