Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Yüzde 51’e Alstom da Sıcak

Enerji ve taşımacılık sektöründe dünyanın önde gelen firmalarından Alstom, yüzde 51’lik yerel katkı payı koşulunu sağlayabileceklerini ve bu oranı ARUS’la daha da ileri taşıyabileceklerini dile getirdi.
Ostim Editör
07 Ağustos 2014 16:53

Enerji ve taşımacılık sektöründe dünyanın önde gelen firmalarından Alstom, Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS) Yönetimiyle bir araya geldi. Toplantıda iki kurumun yetkilileri işbirliği olanaklarını konuştu. Alstom tarafı yüzde 51’lik yerel katkı payı koşulunu sağlayabileceklerini ve bu oranı ARUS’la daha da ileri taşıyabileceklerini dile getirdi.

Sektöre yönelik değerlendirmeler, işbirliği olanakları, Türkiye’nin sunduğu fırsatlar, firma kabiliyetleri ve ARUS tanıtımının yapıldığı toplantıya Alstom adına Ortadoğu ve Afrika Satınalma Direktörü Raphael Bernardelli, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Satınalma Koordinatörü Yavuz Selim Boyana, Türkiye İş Geliştirme Müdürü Uğur Çermen ve Operasyon Satınalma Direktörü Richard Klein, ARUS adına Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç, Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Sedat Çelikdoğan, ARUS Koordinatörü Dr. İlhami Pektaş ve ARUS Kümelenmesi UR-GE Proje Yöneticisi Mehmet Tezel katıldı.

İki kurumun üzerinde önemle durduğu konuların başında, Türkiye’deki yerli üretim faaliyetleri, demiryolu alımlarında getirilen yüzde 51’lik yerli katkı payı ile ülkeler genelindeki offset uygulamaları oldu. Türkiye’deki sanayi katılım uygulamalarıyla ilgili görüşlerini dile getiren Alstom heyeti, yüzde 51 koşulunu sağlayabileceklerini ve ARUS'un destekleriyle de bu rakamı aşabileceklerini bildirdi. Geçen yıl 4 milyar euro ciro yaptıklarını, ellerinde 24 milyar euro'luk siparişi olduğunu aktaran heyet, Alstom’un Güney Afrika Cumhuriyeti’nde kazandığı 7200 adet elektrikli tren ihalesi kapsamında, ülkedeki yerel firmalarla planlanan ortak üretim çalışmalarından da bahsetti.

Türkiye’ye tedarik edecekleri demiryolu araçlarında yerli üretim parça ve ekipman kullanımının Alstom’a da maddi açıdan katkı sağladığını ifade eden yetkililer, yerli katkı payı şartını sağlamaya yönelik birçok firmayla görüştüklerini belirttiler, bundan sonra ARUS firmalarıyla da daha sıkı iletişim kurmak istediklerini vurguladılar.

ARUS sunumunun ardından görüşlerini paylaşan Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç ve Doç. Dr. Sedat Çelikdoğan, tasarım konularında da birlikte çalışılabileceğini hatırlattı; Alstom yetkilileri de özellikle yerli katkı ve özgün tasarım çalışmalarına hazır olduklarını yineledi.

RAKAMLARLA
ALSTOM TRANSPORT

Çalışan Sayısı: 28.300
İş Dağılımı: %18 Sinyalizasyon, %19 Bakım, %49 Tren Üretimi, %14 Sistem
Bölgelere Göre Yatırımlar: %42 Avrupa, % 22 Fransa, %10 Asya Pasifik, %8 Ortadoğu, %7 Latin Amerika, %5 Kuzey Amerika ve % 6 CIS

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.