Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

ASELSAN Yerli Tedarikçilerle Büyüyor

ASELSAN’dan yapılan açıklamada, 2019 yılını güçlü finansal sonuçlarla kapatan şirketin, bu yılın ilk 3 ayında küresel koşullardaki olumsuzluklara rağmen büyümesini devam ettirdiği bildirildi. Bu dönemde 320 milyon ABD Doları’ndan fazla yeni sipariş aldıklarını ifade eden Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, 5 bini aşan tedarikçilerinin önemli bir kısmının yerli firmalardan olduğunun altını çizdi.
Ostim Editör
02 Nisan 2020 14:08

Şirketin faaliyetleri ile ilgili bilgi veren ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, “Koronavirüs salgınının küresel ölçekte üretim ve tedarik zincirlerinin kırılganlığını ortaya çıkardığını, bu tür kriz dönemlerini öngörerek planlama yapmanın öneminin bir kez daha anlaşıldığını” ifade etti.

Tedarikçilerin önemli kısmı yerli firma

ASELSAN’ın tedarik sistemini olası kriz senaryolarını öngörerek kurguladığını ifade eden Görgün, “Bugün ulaştığımız nokta, Sayın Cumhurbaşkanımızın 2000’li yılların başında hedef olarak gösterdiği millileşme ve yerlileşme çalışmalarını uzun yıllar çok sıkı bir disiplinle sürdürmenin sonucudur. Geldiğimiz noktada, Şirketimizin 5.000’i aşan tedarikçisinin çok önemli bir kısmını yerli firmalarımız oluşturuyor. Bu firmalarımızın üretimlerinin ASELSAN ürünleri içindeki payı da oldukça yüksek seviyelere ulaşmıştır.” dedi.

Prof. Dr. Haluk Görgün, ASELSAN’ın tedarikçileri ile iş birliğinin ‘güç birliği’ teması altında yürütüldüğünü, bu yapının ise stratejik iş birliği yapılan firmalar, millileştirme görevi verilen firmalar ve diğer tedarikçiler olarak katmanlara ayrıldığını aktardı.

Görgün, şunları söyledi: “İçinde bulunduğumuz dönem ASELSAN’ın kurduğu bu yapının üretimin sürdürülebilirliği açısından önemini bir kez daha ortaya koymaktadır. ASELSAN’ın toplam tedariğinde Uzakdoğu ülkelerine herhangi bir bağımlılığı bulunmamaktadır. Bu bölgelerden yapılan sınırlı malzeme alımları da çok hızlı bir şekilde gerek yurt içi gerekse yurt dışından ikâme edilebilmektedir. ASELSAN ürünlerinin stratejik niteliği gereği kritik malzemelerde stoklu çalışmaktadır. ABD ve diğer ülkelerden yapılan tedarik konusunda acil bir ihtiyacımız olmadığı gibi yakın gelecekte de üretimimiz olası tedarik kaynaklı sorunlardan etkilenmeyecektir.”

320 milyon doları aşkın yeni sipariş alındı

Şirketin, 2020 yılının ilk 3 ayında büyüme trendini hız kaybetmeden devam ettirerek 320 milyon ABD Doları’nı aşkın yeni sipariş almayı başardığını kaydeden Haluk Görgün, aldıkları siparişlerle elektronik alanındaki Ar-Ge birikimlerini derinleştirmeye ve ürün portföyümüzü çeşitlendirmeye devam ettiklerini bildirdi.

Görgün, “Üretim gücümüzü, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da tahsilat performansımızı devam ettirerek ve pozitif nakit pozisyonumuzu koruyarak güçlü finansal sonuçlarla desteklemeyi başardık. ASELSAN, sağlam mali yapısı, yetkin insan kaynağı ve üretim paydaşları ile ülkemizin gerek savunma gerekse sivil alandaki ihtiyaçlarını kesintisiz bir biçimde karşılamak için tüm inancı ve kararlılığıyla yoluna devam edecektir.”  ifadelerini kullandı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.