Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

ASELSAN’dan Karlılık ve Büyümede İstikrar

ASELSAN’ın 2021 yılı ilk yarı finansal sonuçları açıklandı. Şirket, dönemi güçlü büyüme ve kârlılıkla tamamladı. ASELSAN’ın 6 aylık cirosu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33 büyüyerek 7 milyar TL’ye ulaştı.
Ostim Editör
11 Ağustos 2021 10:30

Şirketin brüt kârı, geçen yılın ilk yarısına göre yüzde 66 seviyesinde artarken; Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kârı (FAVÖK) geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 49 artış göstererek 1,9 milyar TL’ye yükseldi. FAVÖK marjı yüzde 27,3 olarak gerçekleşti. ASELSAN’ın net kârı da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37 oranında artarak 2,5 milyar TL seviyesine ulaştı. Şirketin öz kaynaklarının aktife oranı yüzde 57 olarak gerçekleşti. Bakiye siparişleri toplamı ise 9,2 milyar ABD Doları seviyesine ulaştı.

71 ülkeye ihracat

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, 2021 yılının ilk yarısında istikrarlı büyüme patikasında kârlılığımızı koruyarak ilerlemeye devam ettiklerini söyledi.

Görgün, şirketin ilk yarı finansal sonuçlarını şöyle değerlendirdi: “Hem yurt içinde kritik savunma ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik siparişler aldık; hem de yurt dışında önemli işlere imza attık. İhracat yaptığımız ülke sayısı 71’e çıktı. ASELSAN gerek Türk savunma sanayisine olan katkılarını arttırmaya, gerekse de bu tecrübeyi sağlık, enerji, finansal teknolojiler gibi savunma dışı alanlara aktarmaya önümüzdeki dönemde de devam edecek.

ASELSAN olarak; tasarım, üretim, lojistik destek dâhil her alanda yerli ve milli imkânlardan en üst seviyede faydalanmak, tedarikçilerimizin yetkinliklerini artırmak, ülkemiz savunma sanayi ekosisteminin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak adına büyük bir özveri ile çalışıyoruz. Tüm bu süreçte de millileştirme çalışmalarının hayati bir öneme sahip olduğunu biliyoruz. Savunma sanayinde ülkemizin tam bağımsızlığını sağlamak, güvenlik güçlerimize desteğimizi hız kesmeden devam ettirebilmek amacıyla tüm kritik bileşenleri yerli firmalarımız eliyle millileştirmeyi görevimiz olarak görüyoruz. Son 3 yılda 400 ürünü iş ortaklarımızla birlikte millileştirmeyi başardık. Bu ürünlere 56 milyon ABD Doları tutarında sipariş açarak, önümüzdeki 3 yıllık projeksiyona göre 145 milyon ABD Dolarlık büyüklüğün ülkemizde kalmasını sağladık. 2008 yılında yüzde 38 olan yurt içi alım oranımızı yüzde 70’lerin üstüne taşımanın haklı gururunu yaşıyoruz.”

Tedarikçilere 7 milyar TL ödeme

4 bin üzerindeki tedarikçilerle ekosistemlerini sürekli geliştirdiklerini anlatan Görgün, “2021 yılının ilk yarısında tedarikçi ekosistemimizi yeni siparişlerle beslemeye devam ettik ve bu çerçevede 760 milyon ABD Dolarlık sipariş açtık. Bu siparişlerin %70’e yakını yurtiçi firmalarımıza açılmıştır. İlk yarıda tedarikçilerimize 7 milyar TL’yi aşan ödeme yaparak onları finansal olarak destekledik.” dedik.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.