Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Kardemir Kendi Rekorunu Aştı

Kardemir Türkiye’nin en kalın kangalını üretti. Yılık ilk çeyreğinde 52 mm çapla Türkiye’nin en kalın kangal üretimini yapan şirket, kendi rekorunu aşarak Türkiye’de ilk kez 56 mm çapında kalın kangal çelik üretimini gerçekleştirdi.
Ostim Editör
02 Ağustos 2019 16:31

Türkiye’nin yerli ve milli demir çelik fabrikası Kardemir’den yapılan açıklamada, Türkiye’de ilk kez 56 mm çapında kalın kangal çelik üretimini gerçekleştirdiği, yılın ilk çeyreğinde kalın kangal üretimini 52 mm çapa kadar çıkaran şirketin, böylelikle kendisine ait rekoru aştığı belirtildi.

Ağır profil, demiryolu rayı ve demiryolu tekeri üretiminde Türkiye’nin tek milli markası olan Kardemir, kalın kangal üretiminde de Türkiye’nin tek üreticisi oldu.

Savunma sanayiine yöneldi

2016 yılında işletmeye aldığı Çubuk Kangal Üretim Tesislerinde otomotiv sektörüne yönelik çelik kaliteleri de üreten Kardemir, aynı tesiste savunma sanayiine yönelik çelik üretimi için de kolları sıvadı.

Kardemir Genel Müdürü Dr. Hüseyin Soykan, tesiste üretilen çelik çeşitliliğini hızla artırdıklarını ve her geçen gün yeni denemelerle farklı sektörlere çelik tedariki için çalıştıklarını söyledi. Soykan, 54 ve 56 mm çapındaki kalın kangal üretiminin de bu çabaların bir sonucu olduğunu kaydetti.

Ülkemizde üretimi olmayan yeni bir ürünü daha üretti

Yapılan üretimle ilgili değerlendirmelerde bulunan Soykan, “Yönetim Kurulumuzun yeni ürün geliştirme stratejisine yönelik vizyon ve desteği ile rekabette daha fazla avantaj sağlayacak şekilde çelik kaliteleri geliştirmeye çalışıyoruz. Bugün gerçekleştirilen 54 ve 56 mm çapındaki kalın kangal üretimi de bu çabalarımızın bir sonucudur.

Ülkemizde 28 mm çapa kadar kangal üretimi söz konusu ve bunun üzerindeki çapların tamamı ithalat ile karşılanıyor. Ülkemizde üretimi olmayan yeni bir ürünü daha üreterek Türk sanayisinin hizmetine sunmuş olmanın gururunu, heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu üretimin gerçekleştirilmesi için bize her türlü imkânı sağlayan Yönetim Kurulumuza tüm çalışanlarımız adına teşekkür ediyoruz.

Kardemir olarak bundan birkaç ay önce bu formdaki üretimi 52 mm çapa kadar çıkarmıştık. Hedefimiz 55 mm çapa kadar çıkmaktı. Arkadaşlarımız bu hedefi de aşarak sanayimize yeni bir ürün daha kazandırdılar. Öncelikle tüm çalışanlarımı kutluyorum. Emeklerine, alın terlerine, akıl terlerine sağlık. Ağırlıklı olarak bu yeni üretimimizi makine imalat sektörünün kullanımına sunmuş olacağız. Ayrıca bu çapta otomotiv sanayi sektörü için de çelik kaliteleri üretebilmeyi planlıyoruz. Böylelikle iç piyasamızı da büyüteceğiz. Bu çapta ihracat potansiyelimizin yüksek olduğunu biliyoruz. İhraç pazarlarının da odak noktamızda olacağını ifade etmek isterim. Ülkemiz sanayisine hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.