Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM Firmasına İyi Tasarım Ödülü

Medikal Küme üyesi “Yoğun Bakım Kuvözü” ile zirveye ortak oldu
Ostim Editör
12 Ocak 2015 14:40

OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi üyelerinden Tende Elektronik Ltd., Design Turkey 2014 Endüstriyel Tasarım Yarısması’nda “Iyi Tasarım Ödülü” aldı.

Türkiye’de kullanıcının ihtiyaçlarını gözeten, ihracatta ve ulusal pazarda ürüne katma değer ve rekabetçi üstünlük kazandıran iyi tasarımı ödüllendirmek amacıyla TURQUALITY® Programı dahilinde düzenlenen Design Turkey Yarışması, Medikal Küme’den bir firmanın başarısına sahne oldu. Bu yıl dördüncüsü yapılan yarışmada, OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi üyelerinden Tende Elektronik Ltd. “VAV Yoğun Bakım Kuvözü” ile Tıbbi Cihazlar Kategorisi’nde "İyi Tasarım Ödülü" kazanan 3 fi rma arasına girdi.

Ödül, T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK) Başkanı Ayberk Yağız tarafından Tende Elektronik Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Yıldız’a ve OSTİM Tasarım ve Mühendislik Merkezi
firmalarından Tandem Ürün Geliştirme Hizmetleri firmasının ortağı Orhan Daybelge'ye verildi.

YENİDOĞAN ÜNİTELERİNDE İNOVATİF ÜRÜNLER

Türkiye’de ilk LED fototerapi cihazı
Tende Elektronik Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Yıldız, 1990’lı yıllarda dünya devlerinin üst düzey cihazlarına kontrol üniteleri yaparak sektöre girdiklerini belirterek kısa sürede uluslararası firmaların tedarikçisi haline geldiklerini kaydetti. Çalışmaları hakkında bilgi veren Yıldız, inovatif yaklaşımın gerekliliği olan iyileştirmelerin, elektronikle beraber mekanikte de olması gerektiğini gördüklerini ve bunu da işbirliği yaptığı firmalarla paylaştıklarına işaret etti.

Yıldız, “Tende, yeni doğan sarılığında kullanılmakta olan yeni teknoloji LED fototerapi cihazı üretim kararı aldı. Çünkü LED fototerapi, floresan lamba teknolojisine göre çok daha etkin tedavi ediyor ve zararlı UV ışınları yaymıyordu. Buna rağmen hastaneler 6.000 USD-7.000 USD gibi oldukça pahalı fi yatlardan satılan LED fototerapileri alamıyorlardı. Tende, 2009 yılında Türkiye’nin ilk LED fototerapi cihazını üretti; etkin tedavi gücü, estetik, ergonomik yapısı, uzun ömrü ve en önemlisi ekonomik fi yatları ile sektörün zirvesine yerleşti. Bugüne kadar binlerce fototerapi ünitesinin satıldığını düşünürsek
hastaneler, dolayısıyla ülkemiz milyonlarca dolarlık kazanç elde etti ve en önemlisi de bebekler daha sağlıklı, verimli ve zararsız cihazlarla çok daha hızlı iyileşme olanağı buldular.” dedi.

Kuvözde dünyada iki firmadan biri
Yeni doğan grubunun en karmaşık cihazlardan “Yoğun Bakım Bebek Kuvözü” üretimini değerlendirmeye başladıklarını söyleyen Ferhat Yıldız, 3 yıllık Ar-Ge sürecinin ardından, VAV Yoğun Bakım Kuvözü’nün, dünya devleri ile kalitede rekabet edebilir hale geldiğini bildirdi.

Yıldız, kuvözün özelliklerini şöyle özetledi: “Ürün, dünyada sadece birkaç kuvöz üreticisinde olan, bebeğin oksijen saturasyonu (SpO2), kalp atışı (nabız), kanındaki karbonmonoksit, kanındaki parçalanmış hemoglobin miktarı gibi çok önemli parametreleri naninvaziv olarak yani kan alıp laboratuvara göndermeden anında ölçmeye ve ekranında göstermeye başladı. Böylelikle bebeklerden kan alınmadan, yani riske girmeden, sonuç beklemeden 24 saat hassas ve kritik gözlemler yapılmaya
başlandı. Bugüne dek bu parametreler ancak harici bir monitör satın alınarak izlenebiliyordu; bu parametreleri yoğun bakım bebek kuvözüne entegre edebilen dünyadaki iki firmadan biri olduk.”

6 aylık zaman diliminde, yurt içinde yüzlerce sistem kurulumunu gerçekleştirdiklerini vurgulayan Yıldız, 2014 yılında Endonezya, Irak ve Malezya’ya ihracat yaptıklarını, 2015 yılında Pakistan, Mısır, Peru, Srilanka ve birçok ülkeye kuvöz göndereceklerini açıkladı.
 

HABERE AİT GÖRSELLER İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.