Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM Yatırım A.Ş. İçin İkinci Gong

OSTİM Yatırım A.Ş.'nin hisseleri İkinci Ulusal Pazarda işlem görmeye başladı.
Ostim Editör
03 Haziran 2013 16:20

OSTİM’li KOBİ’lerin öncüsü OSTİM Endüstriyel Yatırımlar ve İşletme Anonim Şirketi’nin 10 Mayıs 2012 tarihinden bu yana Serbest İşlem Platformu (SİP)’te işlem görmekte olan hisseleri, Borsa İstanbul Yönetim Kurulunun pazar değişikliği kararıyla, 03 Haziran 2013 tarihinden itibaren İkinci Ulusal Pazarda işlem görmeye başladı. SİP’e ilk giren firma olan OSTİM Yatırım A.Ş. SİP’ten İkinci ulusal pazara da ilk çıkan firma oldu.

10 Mayıs 2012 tarihinde çalınan gong ile Serbest İşlemler Platformu’nun ilk şirketi olarak Borsa İstanbul’a katılan ve “OSTİM” koduyla işlem görmekte olan OSTİM Endüstriyel Yatırımlar ve İşletme Anonim Şirketi’nin pazar değişikliği başvurusunun, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu tarafından olumlu değerlendirilmesi sonucu şirketin payları, 03 Haziran 2013 tarihinde Borsa İstanbul Genel Müdürü Yardımcısı Aydın Seyman ve OSTİM Endüstriyel Yatırımlar ve İşletme A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeleri Murat Yülek ve Nadir Doğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen gong töreniyle İkinci Ulusal Pazar’da işlem görmeye başladı. Yapılan düzenlemeler doğrultusunda şirketin payları BIST Tüm-100, BIST İkinci Ulusal, BIST Mali, BIST Holding ve Yatırım, BIST Ankara Endeksleri kapsamına dâhil edildi.

OSTİM Endüstriyel Yatırımlar ve İşletme A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın törendeki konuşmasında geçen yıl mayıs ayında burada OSTİM yatırım ile ilgili sunumlar yaptıklarını hatırlatarak, “Bugün tekrar ikincil piyasaya çıkmanın mutluluğunu paylaşmak üzere buradayız” dedi.

OSTİM Endüstriyel Yatırımlar ve İşletme A.Ş. olarak çok farklı bir yapıları olduğunu anlatan Aydın, “Biz Ankara’da OSTİM Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan 5 bin işletmenin bir arada üretim yaptığı ve Türkiye’de kümelenme faaliyetlerinin yürütüldüğü önemli bir şirketinin yöneticileri olarak burada birlikteyiz. Borsa İstanbul’un da katkılarıyla İkinci Ulusal Pazar’ın bizim için yeni bir atılım olacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu. Aydın, OSTİM’de çok önemli alanlarda faaliyet gösteren firmaların bulunduğu bir bölge olduklarını belirterek, şunları söyledi:

“Havacılık, medikal, iş ve inşaat makinaları ve raylı sistemler konusunda kümelenmelerin bulunduğu bir bölgeden söz ediyorum ve Türkiye’deki yerli üretimin bir çözüm noktası olarak OSTİM’de faaliyet gösteriyoruz. Bizim ticari yüzümüz olarak da OSTİM Yatırım şirketi oradaki firmalarımızın dünyaya açılan bir penceresi olarak faaliyet gösteriyor. Umarım borsamızda da yeni bir yüz olarak ikincil piyada da performansını gösterecek”

Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Aydın Seyman, gong vuruşu öncesi yaptığı konuşmada, OSTİM Endüstriyel Yatırımlar ve İşletme A.Ş’yi tebrik etti. Aydın Seyman, Borsa İstanbul’da 2013 yılında 7 şirketin pay arzı ile 147 adet borçlanma aracı ve 1 adet borsa yatırım fonu ihracı gerçekleştirildiğini belirterek, pay halka arzından sağlanan kaynağın 1,2 milyar TL’ye, sermaye piyasası aracı ihraçlardan sağlanan toplam kaynağın 23,7 milyar TL’ye ulaştığını bildirdi. Hâlihazırda Borsa İstanbul’a 4 adedi GİP olmak üzere toplam 10 şirketin pay, 30 şirket ve bankanın borçlanma aracı, 1 adet de varant ihraç başvurusu bulunduğunu belirten Aydın Seyman, Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin toplam piyasa değeri ise 643 milyar TL (349 milyar ABD Doları) olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Yurtiçi ve yurtdışında proje ortaklıkları yürütmekte ve projelere sunduğu profesyonel destek ile mühendislik, tasarım ve imalat gücünü bir araya getiren ve bu gücü sistematik bir yaklaşımla pazara entegre eden OSTİM Endüstriyel Yatırımlar ve İşletme A.Ş’nin 2’nci Ulusal Pazar’a katılmasından büyük memnuniyet duyuyoruz. Ülkemiz, mevcut siyasi ve ekonomik alanda sahip olduğu istikrarla birlikte her alanda büyümesini sürdürüyor. Başarı grafiği sürdürülebilir bir gelişim içinde her geçen gün yükselen ülkemizde, şirketlerimiz adeta bir lokomotif gibi çalışarak katma değer sağlamaya devam ediyorlar. OSTİM Endüstriyel Yatırımlar ve İşletme A.Ş’ne başarılar diliyor, bu vesileyle diğer şirketlerimizi de sermaye piyasalarının sunmuş olduğu avantajlardan yararlanmaya davet ediyoruz.”

13 Ağustos 1998 yılında kurulan OSTİM Endüstriyel Yatırımlar ve İşletme Anonim Şirketi, OSTİM’de faaliyet gösteren KOBİ’ler arasında dinamik bir işbirliği meydana getirmek, KOBİ’lerin ürettiği mal ve hizmetlerin iç ve dış pazarlarla buluşmasını sağlayarak onların iş hacimlerini artırmak ve bu faaliyetlerin sonucunda kar elde ederek, ortaklarına sürekli ve yüksek kar sağlayan uluslararası bir yatırımcı şirket olmak hedefiyle faaliyetlerini sürdürüyor. Gayrimenkul yönetimi, ürün ihracatı ve anahtar teslimi endüstriyel taahhüt işleri şirketin ana faaliyet konuları arasında yer alıyor.

Çıkarılmış sermayesi 18.000.000 TL, Kayıtlı sermaye tavanı 50.000.000 TL olan şirketin, halka açıklık oranı %90’dır. Halka açık kısmın %74’lük kısmı işlem görebilir nitelikte paylardan oluşuyor. Şirketin 2012 yılı cirosu 26.488.093 TL olarak gerçekleşti.

10.05.2012 tarihinde Serbest İşlemler Platformunda 2,95 TL’lik fiyatla işleme başlayan şirket hisseleri, yıl içerisinde en düşük 2,00 TL, en yüksek 23,65 TL’den işlem gördü. Borsa Yönetim Kurulu’nun 30 Mayıs 2013 tarihli toplantısında, şirketin Serbest İşlem Platformu’nda işlem gördüğü son seansta oluşan ağırlıklı ortalama fiyat baz alınarak ikinci ulusal pazarda işlem görmeye başlaması konusundaki kararı doğrultusunda, pay senetleri 2,73 TL fiyattan işleme açılmıştır.
 

HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.