Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Sanayicilere Bakan Ziyareti

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, bürokratlarıyla birlikte çeşitli sanayi tesislerde incelemelerde bulundu.
Ostim Editör
05 Temmuz 2013 17:29

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, bürokratlarıyla birlikte çeşitli sanayi tesislerde incelemelerde bulundu.

Ergün ilk olarak Ankara-Gölbaşı’nda faaliyet gösteren, ağır iş ve inşaat makinaları ile sanayi tesisleri üreticisi Pi Makina’da incelemelerde bulundu. Bakan Ergün’e Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Vural Erbilgin tarafından firmanın çalışma alanları ve ürünleri tanıtıldı. Ergün’e burada; üretimin ağırlıklı kısmının yerli imkanlarla gerçekleştirildiği, şu anda 100 bin m²’den fazla kapalı alana ve yaklaşık 150 bin m² açık alanda ulaşan firmanın üretim portföyünü kırma, eleme ve yıkama tesisleri, sabit ve seyyar asfalt tesisleri, beton tesisleri, beton pompaları, transmikserler, lastik tekerlekli yükleyiciler, ekskavatörler, greyderler, kazıcı yükleyiciler gibi makinalarla her geçen gün zenginleştirdiği anlatıldı.

Ergün ve beraberindekiler daha sonra Türk mühendisliği ile litre başına en yüksek gücü veren dizel motoru üreticisi Yavuz Motor’a geçti. Burada firmanın kurucusu Doç. Dr. Sedat Çelikdoğan tarafından Bakan Nihat Ergün’e üretim tesisleri tanıtıldı. Fabrikanın 100 bin m2 arazi üzerinde 4 bin m2 kapalı alanda çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Çelikdoğan, yıllık 2 bin motor kapasiteyle üretim yapıldığını, kara ve deniz araçları için 50 ve 240 HP gücünde 7 tip motor üretildiğini ve bu motorların 12 ayrı uygulama alanı olduğunu söyledi. Çelikdoğan, milli tasarıma sahip bir marka olduklarını dile getirdi.

Bakan Nihat Ergün’ü ağırlayan bir sonraki firma ise paletli ve tekerlekli zırhlı muharebe araç aileleri ile silah sistemlerinin tasarım, üretim ve satışında Türkiye’nin lider kuruluşlarından FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. oldu. Ergün’e burada firmanın üretim altyapısı, Ar-Ge, tasarım ve ihracat çalışmaları özetlendi. FNSS yetkililerince yapılan sunumda; yan sanayii geliştirmeye önem verildiği, 100'den fazla firmaya eğitim, sistem, aparat ve tezgah yatırımlarıyla, bu kuruluşların, üretim ve hizmetlerinde NATO askeri şartnamelerinde istenilen kalite ile rekor yerli katkı seviyelerine ulaşıldığı aktarıldı.

Pİ MAKİNA

ERG İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş. tarafından, kendi inşaat firmasının ihtiyaçları olan makinaları üretmek ve aynı zamanda ticari anlamda talepleri karşılamak için 1972 yılında kuruldu. Firma, know-how ve projelendirmesi tamamen kendine ait olan üretim çeşitlerine ilave olarak özel proje ve sipariş üzerine baraj daimi teçhizatı, kömür yükleme tesisleri gibi anahtar teslimi projeler, havai hat vinci, vibrasyonlu silindirler, kule vinçleri, beton serme makinaları ve özel imalatlar da gerçekleştiriyor. Ürünleri yurtiçi piyasasının yanı dünyanın bir çok bölgesine de ihraç ediliyor.

YAVUZ MOTOR

Sahasında uzman ve Türk Otomotiv sanayinin temelleri atan tecrübeli isimlerce 1991 yılında kuruldu. Uluslararası firmaları ülke çapında temsil etmek ve ortak projelendirme ile üretim faaliyetlerinde bulunmak hedefiyle kurulan şirket, hızla sanayileşen Türkiye’de kısa sürede önemli bir yan sanayi olmayı başardı. 2002 yılının başında ‘Yavuz Motor’ markasını tescil ettirerek endüstriyel dizel motor üretimi için yatırıma başlayan firma, 2005 yılından bu yana da dizel motorlar üretiyor.

FNSS

Türk Nurol Holding A.Ş. ve BAE Systems tarafından kurulan bir ortaklık girişimi. 1989 yılında Zırhlı Muharebe Aracı üretimiyle yola çıkan FNSS; geniş bir ürün yelpazesi içinde birçok kara platformunu tasarlayıp üretebilecek ve bunlarla ilgili eğitim ve lojistik destek sağlayabilecek milli kuruluş haline gelmeyi başardı. TSK’nın talep ettiği en karmaşık sistemleri yabancı teknik destek almadan ürün olarak geliştiren firma, çalışmalarıyla kısa sürede dünya pazarlarında tanındı ve ülkemiz için önemli olan yüzlerce milyon Dolarlık ihracat potansiyelinin oluşturulmasında rol aldı.
 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.