Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Sipahioğlu: MKE, sanayicinin ayağına gidecek

Makine Kimya Endüstri (MKE) Genel Müdürü Ünal Sipahioğlu, Ankara'da oturdukları yerden savunma sanayisi üretmeyeceklerini, tam aksine sanayicinin ayağına gideceklerini söyledi. Sipahioğlu, "Şunu bilin, MKE artık Ankara'da oturup kendisine iş üreten bir kurum olmayacak." dedi.
Ostim Editör
30 Aralık 2011 00:00

Makine Kimya Endüstri (MKE) Genel Müdürü Ünal Sipahioğlu, Ankara'da oturdukları yerden savunma sanayisi üretmeyeceklerini, tam aksine sanayicinin ayağına gideceklerini söyledi. Sipahioğlu, "Şunu bilin, MKE artık Ankara'da oturup kendisine iş üreten bir kurum olmayacak." dedi.
Sipahioğlu ve beraberinde bir heyet Gaziantep Sanayi Odası'nda (GSO) Gaziantepli sanayiciler ile bir araya geldi. Özellikle ağır makine ve savunma sanayide yer alan sanayicilerin katıldığı bir toplantıda konuşan Sipahioğlu, Türkiye'nin artık savunma sanayinde hak ettiği yeri almaya başladığına vurgu yaptı.
MKE'nin bugün savunma sanayinde lider ve lokomotif konumunda olduğunu işaret eden Sipahioğlu, "İşte bugün burada fabrika müdürleri arkadaşlarımızla bulunmamızın sebebi de budur. Bugün bin 24 tane alt yüklenicimiz var. Bunlar ciddi, önemli silah ve mühimmat parçaları yapan şirketler. Öyle şirketler var ki, kapısını açıp içeri girdiğiniz zaman tamamen bize çalışıyor. Mesela namlu kaplama işi yapıyoruz. MKE'de namlu kaplama tesisi kurmaya kalksak, 20-25 milyon dolar paraya ihtiyaç var. Ama bu işi Konya'da, Adapazarı'nda yapan sanayici var. Niye tekrar onun için yatırım yapayım? İşi ona veriyorum, kalkıyor o da bana geri veriyor." diye konuştu.
MKE'nin bu ülkede sanayinin oluşmasında bir okul ve ekol olduğunu vurgulayan Ünal Sipahioğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Sanayiciyi MKE yetiştirmiştir. Türkiye'nin neresine giderseniz gidin, sanayinin içerisinde bir MKE'li buluyoruz. Bu görevimizi de halen devam ettiriyoruz. Biz ihracata çok büyük önem veriyoruz. MKE'nin yıllık ihracatı 6 yıl önce en fazla 4,5 milyon dolardı. Bugün ihracat yapıp da parasını cebimize koyduğumuz miktarı 45 milyon dolar. İmzaladığımız kontrat miktarı 297 milyon dolar. Biz bugün Latin Amerika'nın hepsine, ABD'ye, Kuzey Afrika'nın hepsine, Afrika ülkelerinin bazılarına, Arap ülkelerinin bütününe 61 ülkeye bugün itibariyle ihracat yapıyoruz. Bizimle beraber hareket eden bütün alt yüklenicilerin burada önü açılıyor."
Araştırma ve geliştirmeye çok büyük bir önem verdiklerini aktaran Sipahioğlu, "Biz inanıyoruz ki, özgün tasarımdan itibaren bizim olan ürünleri yapmanın zamanıdır. Türkiye'de bu güç vardır. Alt yüklenici olan sanayiciler ve siz arkadaşlarımla beraber biz her türlü ürünü başarabiliriz. Bugün MKE, tam 117 ARGE projesi takip ediyor. Bunlar asla ve kat'a bir yerden teknoloji transferi değildir. Bunlar bütünüyle bizim mühendisimiz teknikerimiz, teknisyenimiz, işçimiz tarafından yapılmakta. Hepiniz duymuşsunuzdur. Milli piyade tüfeği yapıyoruz. Bu tamamen Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın istemleri doğrultusunda dünyadaki bütün tüfeklerin en iyileri bir tüfekte toplandı. İnşallah önümüzdeki Temmuz ayında bu tüfek envantere girecek ve seri üretime başlanacak." şeklinde konuştu.
Bu tüfeğin önemli bir kısım parçalarının ise Gaziantep'te yapıldığını ifade eden Sipahioğlu, "Biz bunlarla gurur duyuyoruz. Biz inanıyoruz ki daha çok silahlarımızla ve sizlerle büyüyerek devam edeceğiz. Örneğin milli makine tüfek bunu takip ediyor. Milli 105'lik obis bunu takip ediyor. Milli tank bunu takip ediyor. Bunlar hep özgün projeler. Milli taarruz helikopteri bunu takip ediyor. Milli savaş uçağı takip ediyor. MKE bütün bu projelerde yer alıyor. Benim özlemim de üniversite-sanayi işbirliğini başlatmaktı. Bugün üniversite ile bu konuda bir AR-GE anlaşması imzalayacağız. Bazı projeleri de burada başlatacağız. Böylelikle biz Gaziantep'in savunma sanayinde hak ettiği yere gelmesini ve daha üst noktalara taşımayı planlıyoruz." ifadesini kullandı.
 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.