Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

T-70’in İniş Takımlarında İlk Teslim

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen Türk Genel Maksat Helikopteri T-70’in dinamik komponentleri ve iniş takımlarını üreten Alp Havacılık, ilk teslimatlarını törenle gerçekleştirdi.
Ostim Editör
16 Ocak 2020 16:40

Alp Havacılık, T-70 helikopterinin üretim ve test süreçleri tamamlanan iniş takımları ve dinamik komponentlerini, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in katılımıyla Eskişehir’deki tesislerinde düzenlenen törenle TUSAŞ’a teslim etti.

“Bir yetkinlik oluştu”

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Alp Havacılık’ın lig atlama aşamasına geldiğine dikkat çekerek, “Artık parça üreten bir şirketten alt sistem entegre eden boyuta gelmek üzere. Siz artık alt sistem üretirken, çeşitli küçük şirketleri çevrenizde oluşturup gerektiğinde ortaklıklar yaparak önemli teknoloji derinlikleri sağlamakla ilgili göreviniz olduğunu hatırlatmak istiyorum.” dedi.

“Helikopter platformlarında artık yeni bir aşamaya geçtik.” diyen Demir, yerli ve milli helikopter Gökbey’in ilk uçuşunu gerçekleştirdiğini vurgulayarak, şunları söyledi: “Helikopter alanında aktarma sistemleri, dişliler, iniş takımları alanında burada bir yetkinlik oluştu artık. Ana yüklenicilerden de beklediğimiz, bu yetkinliği en optimum ölçüde kullanılması, ve Gökbey ve daha ileride gelecek helikopter sistemlerimizin de iş birliği içinde yapılmasıdır.”

Testler de Alp Havacılık’ta tamamlandı

İlk teslimatlara ilişkin şirketten yapılan açıklamada, 2016 yılında T-70 helikopterlerinin dinamik komponentler ve iniş takımlarının üretimi ve teslimi sözleşmesinin imzalandığı, Alp Havacılık’ın Helikopter İş Merkezi Tesisleri’ni kurarak alt yapı çalışmalarına başladığı belirtildi.

Dinamik Komponentler Projesinde helikopter rotoru ve ana dişli kutusu bütünü, ara ve kuyruk dişli kutuları yer alıyor. Ürünlerin fonksiyonel testleri de Alp Havacılık tesislerinde kurulan ve kalifikasyonları tamamlanan test standında başarı ile tamamladı.

İniş Takımları Projesi ile T-70 helikopterlerinde kullanılacak olan ana ve kuyruk iniş takımları, tüm mühendislik, imalat, özel proses, montaj ve test faaliyetleri şirketin kabiliyetleri kullanılarak bitirildi. Ayrıca kalifikasyon testleri de firmanın tesislerinde gerçekleştirildi.

Her iki proje için üretim, montaj ve test gereksinimleri kapsamlı bir şekilde incelenerek ve takım, aparat, ölçü aleti, detay parçalar ve benzeri ihtiyaçların tasarım ve üretimi faaliyetlerinde yurt içi kaynaklar azami seviyede kullanıldı.

Sikorsky’e ihracat

Alp Havacılık, uzun yıllardır doğrudan OEM’lere (Orijinal Ekipman Üreticisi) yaptığı iniş takımları komponentlerine ve alt montajlarına yönelik üretimler ile kazandığı kabiliyet ve tecrübesini bu projede doğrudan kullanma imkanına sahip oldu.

Şirket, ürettiği dinamik komponentleri ve iniş takımlarını Sikorsky Aircraft’a ihraç etmek için de sözleşme imzaladı.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.