Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Türkiye’yi aydınlatmak için çalışıyorlar

1989 yılından beri OSTİM’deki imalathanelerinde hizmet veren Burç Aydınlatma, cadde ve sokak aydınlatmaları alanında yeni tasarımlara imza atarak, daha aydınlık bir Türkiye için çalışmaya devam ediyor.
Ostim Editör
29 Aralık 2011 00:00

1989 yılından beri OSTİM’deki imalathanelerinde hizmet veren Burç Aydınlatma, cadde ve sokak aydınlatmaları alanında yeni tasarımlara imza atarak, daha aydınlık bir Türkiye için çalışmaya devam ediyor.

Genellikle inşaat projelerinin son kalemi olarak ele alınan ve günümüze kadar estetiğine çok da önem verilmeyen dış aydınlatma sektörü, hızla büyümeye ve önem kazanmaya devam ediyor. Bu önemin artmasında dış aydınlatma alanında hizmet veren firmaların da etkisi büyük. 1989 yılında elektrik taahhüt işleri yapmak için yola çıkan Burç Aydınlatma firması da, sektörde aydınlatma alanında gördüğü boşluğu değerlendirerek bu alanda imalat yapmaya başlamış.
Sektörle ilgili görüştüğümüz Burç Aydınlatma firma ortaklarından Burçin Büyükbingöl, Türkiye’nin dış aydınlatma alanında zayıf ülkeler arasında yer aldığını söyledi. Dünyadaki diğer ülkelerle açık alan aydınlatması anlamında kıyasladığımız zaman ülkemizin maalesef çok karanlık bir ülke olarak göründüğünü söyleyen Büyükbingöl, büyük şehirlerden uzaklaştıkça aydınlatmaya verilen önemin daha da azaldığını belirtti. Bunun sebebinin aydınlatmanın projelerde son kalem olarak tutulması olduğunu belirten Büyükbingöl, “İnşaatta son aşamaya geliniyor ve müteahhitler de o an ellerinde kalan parayla ne yapabilirlerse yapmaya çalışıyorlar. Oysa bu iş ayrıca projelendirilmesi gereken önemli bir konu” dedi.
Tasarım anlamında da açık alan aydınlatmasında çok geride kalındığını söyleyen Büyükbingöl, “Bu anlamda firmamızı ‘butik’ bir firma olarak tanımlıyoruz. Bize elinde tasarım fikriyle gelenlerin akıllarındaki görüntüyü projelendirerek uygulayabiliyoruz. Daha uzun süre kullanılabilecek, daha estetik modeller üretmeye çalışıyoruz. Birçok belediyeyle ve yurt dışında birçok firmayla görüşüyoruz ve bu alanda büyük talep görüyoruz” şeklinde konuştu.
İşin tasarruf kısmının da çok önemli olduğunu vurgulayan Büyükbingöl şöyle konuştu: “Aydınlatmaya çok daha ciddi yaklaşılarak, en baştan belirli bir bütçe ayrılması gerekiyor. Çünkü aydınlatmayı efektif kullandığınızda bundan kâr elde edebiliyorsunuz. Yani işin bir de tasarruf kısmı var. Sonuçta sattığımız armatürün kullanımıyla gelecek elektrik faturası bizi de bağlayan bir konu olduğu için, buna da çok özen gösteriyoruz. Zaten müşterimiz içeri girdiği zaman ‘Ben hangi ürünü kullanırsam daha tasarruflu olur?’ diye sorar. Bu sebeple biz bu alana yönelik çalışmalarımızı da arttırdık. Güneş enerjisi ve led aydınlatma alanında fizibilite çalışmaları ve yatırımlar yapıyoruz. Bu şekilde müşterilerimize en efektif, en tasarruflu ve en uzun süre hangi ürünü kullanabileceği konusunda da fikir veriyoruz.”
LED teknolojisi sokağa çıkıyor
Son yılların öne çıkan konularından Led teknolojisinin önemine de değinen Büyükbingöl; “İç aydınlatmada senelerdir kullanılmakta olan led aydınlatma, dış aydınlatmaya yeni yeni geçmeye başladı. Dış aydınlatmada led kullanımı daha maliyetli olduğu için pek sık rastlanan bir durum değil, oysa led normal aydınlatmaya göre daha maliyetli bir sistem olmasına rağmen, uzun vadede sağladığı tasarrufla bu maliyeti tolore ediyor” dedi.
OSTİM Yenilenebilir Enerji Kümelenmesi içinde yer aldıklarını da belirten Büyükbingöl, henüz çok yeni bir yapılanma olmasına rağmen küme üyesi bir firma olmanın avantajlarını yaşamaya başladıklarını belirtti. Yurt içinden, yurt dışından birçok firmayı ağırlama imkânı bulduklarını da söyleyen Büyükbingöl, OSTİM’de olmanın kendileri için avantajını da şöyle özetledi; “Biz buradaki diğer firmalarla birlikte üretiriz. OSTİM bizim imalat tarzımıza çok uygun bir bölge. Çünkü burada herkes kazanıyor. Buradaki imalatın asıl mantığı da odur. Ben burada bir iş yaparken, dökümü yandaki firmaya yaptırıyorum, demiri karşıdaki firmadan alıyorum vb. Herkes birbirini tanır ve birlikte iş yapar. Bu da en büyük avantajımızdır.”

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.