Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Üretmek

Behzat ZEYDAN
02 Mayıs 2016 11:48

İnsan; Hem üreyen, hem de üretendir. Üretmek, bizzat tüketmektir. Üretim, gerçekleştiğinde, katkısı olan herkesi maddi ve manevi anlamda mutlu eden bir eylemdir.
Üretimi üç sınıfa ayırabiliriz.
1-Fikir üretmek 2- Hizmet üretmek 3- Ürün üretmek
1- Fikir üretmek, zihinde başlar, tasarlanıp, yorumlanır. Burada en önemli unsur, üretilen fikrin tüm insanlığın yararına sonuçlar doğuracak mahiyette olmasıdır. Üretilen fikir, konunun uzmanları ve muhatapları ile enine boyuna incelenip, araştırılıp artıları eksileri, yararları ve zararlı yönleri irdelenir, geçmişteki uygulamaların sonuçları gözden geçirilir. Filtrelenir, projelendirilir ve uygulamaya hazır hale gelir.
2- Hizmet Üretmek : Kainatta her saniye de yapılan bütün işler bir hizmet üretimidir. Canlı cansız her şeye uygulanan işlemler bir hizmettir. Hizmet, faydalı ve kaliteli olmalıdır. Faydasız ve kalitesiz hizmet boşa kürek çekmektir.
3- Ürün üretmeyi 2 guruba ayırmalıyız.
1- İhtiyaçları karşılamak üzere sıfırdan tasarlanmış tüm üretimler.
2- Daha önce üretilmiş bir ürünü geliştirerek yapılan üretimler. (inovasyon)
Fikir ve hizmet üretimini özet olarak yorumladıktan sonra, ürün üretimi konusu üzerinde biraz durmak istiyorum. Kalkınmış ülkeler denildiğinde aklımıza hemen iyi tasarlanmış, yüksek kaliteli ürün üretimi gelmektedir. Yüksek katma değerli, yüksek kaliteli ürün üretimi yapanlar yükseklerde yer tutmaktadırlar.
Okyanus ötelerinden gelip başka bir ülkeyi işgal edip yeraltı ve yer üstü zenginliklere el koymak, mevcut yöneticileri idam etmek, ülke insanlarının tamamını etkisiz hale getirerek diz çöktürebilmenin bir tek izahı vardır. O da gece gündüz çalışarak fikir üretmek, hizmet üretmek ve yüksek kalitede ürün üreterek denizde, karada ve havada ezici ve caydırıcı bir üstünlüğe sahip olmaktır.
Bu üretimler, istihbaratta, savunmada, taarruzda, elektronikte yazılımda en önde ise; son sözü söyleme, herkesi korkutma, sindirme ve yönetme hakkına ulaşmak anlamı taşır. Ayrıca; Birleşmiş Milletlerde veto hakkına sahip olunur, karşılıksız para basılır, onay makamı olunur. Hiç kimse hesap soramaz.
Arge yapılıp, tasarlanan ve üretimi yapılan özelikle savunma sanayi ile ilgili yüksek teknolojik silahlar karşısında, diğer ülkelerin önünde üç seçenek var.
Birinci seçenek; Çok büyük, ödemeler yaparak bu silahları satın almak.
İkinci seçenek; Bu silahları satın alma gücü yok ise bu süper ülkenin, bir eyaleti olmayı kabullenmek.
Üçüncü seçenek; Kalite üreten insan yetiştirerek gece gündüz demeden fikir üretmek , Arge yapmak, projelendirmek ve yüksek teknolojik ürün üretmek için çalışmak suretiyle onurlu bir şekilde güven içinde yaşamayı hak etmek.
Savunma Sanayinde bu yüksek teknolojiye ulaşmak, alt yapı olarak diğer tüm üretim konularında da hazır hale gelip kendi kendine yetebilme imkanına kavuşmak demektir.
Tam Bağımsız ve Kalkınmış ülke olmanın yolu; vatansever kaliteli insan yetiştirmek, kaliteli hizmet sunmak ve yüksek katma değerli yüksek teknoloji üretmektir.
Sonuç olarak; Boşa zaman harcama lüksüne sahip değiliz.
Birbirimiz sevmeliyiz,
Çok çalışmalıyız,
Çok üretmeliyiz.

Yazara ait diğer köşe yazıları