Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Zararlı beşgen, faydalı üçgen

Behzat ZEYDAN
02 Mayıs 2016 11:52

Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin, deneyimli, bilgi birikimli ve fedakar büyüklerin ilgilerine ve bilgilerine ihtiyaçları vardır. Bu bilgi aktarımı, gençlerimizin yanlışa yönelmelerini önler ve zaman kaybı olmaksızın daha çabuk olgunlaşmalarına ve başarılı olmalarına katkı sağlar.
 

Günümüzde, gençlerimizi tehdit eden tehlikelere dikkat çekmek ve başarılı olmaları için nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini, unutulmasın ve hafızalarına yer etsin diye geometrik şekillerle izah etmenin uygun olacağını düşünerek, yazımın başlığını zararlı beşgen, faydalı üçgen olarak belirledim.
Gençlerimizi olumsuz yönde etkileyecek beş çeşit dış ve beş çeşit iç tehlikeyi şöyle tanımlayabiliriz.

Zihnimizde bir beşgen tasarlayalım.
Dış köşelerine ;
1-ŞİDDET 2-ŞEHVET 3-ŞÖHRET 4-ŞANS OYUNLARI 5-İNTERNET yazalım.
İç köşelerine de ;
1-İÇKİ 2-SİGARA 3-UYUŞTURUCU 4-KUMAR 5-YALAN yazalım.
 

Sonra bu beşgenin ortasına bir direk dikelim ve direğe bir tabela asalım.
Tabelaya şu uyarıyı yazalım; DİKKAT ! KAYGAN ZEMİN…
 

Medyada, yazılı ve görsel basında gençlerimizi örf, adet, gelenek, görenek, ilmi ve dini yönden erozyona uğratmak için planlı bir kampanya yürütülmektedir. Gençlerimiz; faydasız, gereksiz, zararlı ve boş hayallerle meşgul edilmektedirler. Bunu hafife almak, görmezlikten gelmek veya adam sende diyerek geçiştirmek geleceğimizin teminatı olan pırıl pırıl gençlerimizi ateşe atmak ve ülkemizin geleceğini karartmak demektir.
 

Beşgenin dış ve iç köşelerinde belirtilen tehlikeler gençlerimiz için bir kaygan zemin oluşturmaktadır. Bir bina yapılmadan önce zemin etüdü yapılır. Zemin uygun değilse, yapılacak binanın zemini kaygan olacağı için daha güvenli, kaygan olmayan bir zeminde bina inşa edilir.
 

Karayollarında seyahat ederken özellikle kışın, araçların kaymaması ve yolcuların güvenliği için, yollarda kaymayı önleyecek tedbirler alınır. Araçlara kış şartlarına uygun lastik takılır ve çok daha kaygan yollarda ise, zincir takılarak güvenli bir seyahat sağlanır. Dolayısıyla zemin çok önemlidir. Gençlerimizin ayaklarını yere sağlam basmaları ve onları olumsuz olarak etkileyecek kaygan zemine dikkat etmeleri için zararlı beşgeni anlattım.
 

Şimdi, ideal bir gençlik için zihnimizde bir eşkenar üçgen tasarlayalım.
Dış köşelerine sırayla;
1-DÜRÜSTLÜK 2-ÇALIŞKANLIK 3-İŞİNDE UZMANLIK yazalım.
İç köşelerine de;
1-SABIRLI OLMAK 2-SORUMLU OLMAK 3-GİRİŞİMCİ OLMAK yazalım.
 

Üçgenin ortasına bir direk dikelim, direğe bir tabela asalım ve tabelaya; SEVGİ dolu yürek yazalım.
 

Kin ve nefret duyguları ile değil, her şeye sevgi penceresinden bakan, beşgenin zararlarını aklından çıkarmayan, üçgenin özellikleri ile donanımlı gençlerimizi uyarmak ve her zaman destek olmak birinci görevimiz olmalıdır.
 

Bir slogan ile yazımı bitirmek istiyorum; “Kahrolsun beşgen, yaşasın üçgen”
 

Yazara ait diğer köşe yazıları