Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Girişimciler Ezber Bozmaya Devam Ediyor

ODTÜ ve ODTÜ Teknokent tarafından bu yıl 13.sü düzenlenen, Türkiye'nin en başarılı hızlandırma programı Yeni Fikirler Yeni İşler'de (YFYİ) bu sene de önemli projeler jüri karşısına çıktı. OSTİM Özel Ödülü 3D3 Teknolojiye verildi.
Ostim Editör
06 Kasım 2017 14:36

Savunma sanayiinden medikale, yazılımdan, ulaştırmaya ve enerjiye kadar geniş yelpazede fikirlerini ürüne dönüştüren 22 girişimcinin projelerini anlattığı YFYİ DemoDay'de, Elginkan Vakfı Büyük Ödülü'nü delindiği zaman kendini kapatarak yakıtın dışarı akmasını engelleyen bir kaplama projesi ile Buyan ekibi kazandı.

Halk oylaması sonucu verilen ödülü ise restoranları daha verimli, uzun süre kazanç elde edebilen ve mutlu müşterilere sahip restoranlara dönüştürmeyi hedefleyen projesi ile Restearn ekibinin oldu.

“Fikirlerinizi korkmadan söyleyin”
Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen törende konuşan ODTÜ Teknokent Genel Müdürü Mustafa İhsan Kızıltaş, hazırladıkları stratejik iş planında 5 yıl içerisinde yapılan teknoloji ihracatının 5 katı artmasını, kişi başı ihracatın dolar bazında 2 kat artması en az bir tane daha miyar dolarlık teknokent çıkmasını hedeflediklerini bildirdi. Kendimize çok somut hedefler koyduk ve bununla ilgili çalışmalarımızı sürdürdüklerini dile getiren Kızıltaş, girişimci adaylarına şöyle seslendi: “Biz bir şeyleri değiştireceksek yani ezber bozan girişimciler buradan çıkacaksa; bu tür fikirlerin çıkabileceği ortamları yaratırsak ve sizler rahatlıkla fikirlerinizi saçma ya da buna gülerler diye kaygı duymadan söyleyebildiğinizde olabilecek. Lütfen fikirlerinizi korkmadan söyleyin.”

“Rol model olmaktadır”
ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, genç girişimleri teknoloji tabanlı iş fikirlerini başarılı işlere dönüştürme fırsatını sunan YFYİ’nin, bugüne kadar 200’ün üstünde teknoloji şirketinin kurulmasına vesile olduğunu söyledi. Kök, “YFYİ kapsamında desteklenen girişimcilere 2 milyon doların üzerinde sermaye desteği sağlandığı gibi yurt içi ve yurt dışından müşteri bularak ve yatırım alanı yaratarak uluslararası ölçekte başarıya ulaşmalarında da desteklenmektedir. Kendi kendini besleyen büyüten bir ekosistem kurma hedefi ile başlattığımız girişimcilik programları bugün ülkemizde pek çok kuruluşa da rol model olmaktadır.” dedi.

“Yanında olmaya devam edeceğiz”
OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, etkinlikte bulunmaktan dolayı memnuniyetimi belirtti. Aydın, konuşmasında, “Yeni Fikirler Yeni İşler’in başlangıcından itibaren OSTİM olarak hep organizasyonun içinde, yanında olduk ve yanında olmaya da devam edeceğiz inşallah.  Buradaki tüm genç girişimci arkadaşlara katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum. ODTÜ’ye ve ODTÜ Teknokent’e teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

ÖDÜL ALAN EKİPLER
YFYİ’de ödül kazanan ekipler ve projeleri ise şu şekilde: • 3D3 Teknoloji ekibi ve Mikro Biyosistemler ekibi IE Business School Özel Ödülü • Icaked ekibi Btech Prototipleme Özel Ödülü • Icaked, Comind ve Peerket ekipleri Onedio Reklam Desteği Özel Ödülü • Seyisco ekibi KoçSistem Özel Ödülü • Seyisco ekibi Elginkan Vakfı Uluslararası Program Katılım Ödülü • Pyronome ekibi Savunma Sanayii Müsteşarlığı Ödülü • Kuantek ekibi TEB Ödülü •Mikro Biyosistemler ekibi ASO Ödülü • 3D3 TEKNOLOJİ ekibi OSTİM Ödülü

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.