Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Alacak Sigortası İhracatçının Güvencesi

Türk Eximbank, uyguladığı Alacak Sigortası programıyla, ihracat yapan firmalara, uzun vade seçeneği ve finansman yöntemiyle uluslararası pazarlarda rekabet üstünlüğü kazandırıyor.
Ostim Editör
11 Ekim 2018 09:04

Uyguladığı programlarıyla, döviz kazandırıcı hizmet faaliyetleri bulunan ve ihracat yapan firmaları destekleyen Türk Eximbank, OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde İhracat Destekleri Bilgilendirme Toplantısı düzenledi. Bölge firmalarının katılımıyla gerçekleşen toplantıda, Ankara Bölge Müdürü Funda Baydar, ihracat desteklerini ve finansman modellerini anlattı.

İhracat yapan ve döviz kazandırıcı hizmet faaliyeti bulunan firmalara yönelik 30 farklı programla finansman sağladıklarını anlatan Funda Baydar, ana faaliyetlerinin yurt içi krediler olduğunu belirtti. Her firma için aynı faiz oranını uyguladıklarını vurgulayan Baydar, 2017 yılına kadar teminat mektubu desteği sağladıklarını ancak Kredi Garanti Fonu’nun 2017 yılında her bankaya limit tanımlaması yaptığını ve Türk Eximbank’ın da bu limitler kapsamında destek sağladığını kaydetti.

Türk Eximbank kredilerinden yararlanmak isteyen firmalardan KGF kefaleti ve ipotek talep ettiklerini ifade eden Bölge Müdürü, tüm programlarda faiz oranının yüzde 18,2 olduğu bilgisini verdi.

İhracat tutarının yüzde 90’ını garanti altında
Türk Eximbank Ankara Bölge Müdürlüğü pazarlama biriminden Selin Çalışkan da Alacak Sigortası hakkında bilgi verdi. Alacak Sigortasının, firmaların faturalarının ödenmesini temin ettiğini vurgulayan Çalışkan, ticari faaliyetlerin getirdiği, ticari politik  riskleri güvenilir bir şekilde yönetilmesini sağladığına dikkat çekti.

Alacak Sigortası programıyla firmaların yurt dışına yapılacak mal ve hizmet ihracatlarında uzun vadeli çalışabileceklerini belirten Çalışkan, program sayesinde firmaların uluslararası pazarlarda rekabet üstünlüğü kazandığını vurguladı.

Selin Çalışkan, Alacak Sigortası programı kapsamında ihracat tutarının vadesi geldiği halde ödenmemesi durumunda sigorta tutarın yüzde 90’ını karşılayabildiğini anlattı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.