Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“Belarus’ta Yatırım Avrasya Pazarının Kapılarını Açar”

Belarus Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Andrei V. Savinykh, iş birliği fırsatlarını görüşmek üzere OSTİM’i ziyaret etti. Yatırım imkanlarına dikkat çeken Büyükelçi, “Belarus’ta iş kurmak, 200 milyon nüfuslu Avrasya pazarının kapılarını açar." dedi.
Ostim Editör
13 Ekim 2017 17:32

Belarus Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Andrei V. Savinykh ve Büyükelçilik Ticaret Müsteşarı Ruslan Kizilevich, OSTİM’i ziyaret etti. Bölgedeki sektörleri yakıdan tanıma fırsatı bulan heyet kümelenme başta olmak üzere projeler hakkında bilgiler aldı.

Büyükelçi Savinykh, Belarus sanayisinin metal işleme ve makine alanında güçlü olduğunu ifade ederek, hasat makineleri üretiminde önemli bir mesafe kat ettiklerini söyledi. İş makinesi üretim alanında güçlü olduklarını vurgulayan Savinykh, “Ancak bizim üretemediklerimizi siz üretiyorsunuz bu alanda iş birliği yapabiliriz.” dedi.

Belarus’taki yatırım fırsatlarını detaylandıran Belaruslu diplomat, yatırımcıların kamu ihalelerinde yüzde 15’lik fiyat avantajına sahip olduklarını vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Belarus’ta iş kurmak, firmalara, 200 milyon nüfuslu Avrasya pazarının kapılarını açar. Firmalar, nihai ürünlerini ve makinelerini Belarus’ta yaparak Avrasya pazarına satabilirler. Ayrıca gümrük vergisine tabi olmadan Rusya’ya da ürün satabilirler.”

Belarus’ta beşinci büyük ülke Türkiye
Alman ve Çin firmalarının ülkelerine olan yoğun ilgisinden de bahseden Andrei V. Savinykh, Türk firmalarının küresel şirketlere tedarik sağladığına dikkat çekerek, iş birliği teklifini tekrarladı. Önemli iş projelerini nüfusun yetersizliğinden dolayı hayata geçiremediklerini dile getiren Andrei V. Savinykh, “Türk firmalarıyla makine, tıbbi cihaz, ölçüm sistemleri ve daha birçok sektörde iş birliğine açığız. Teknoloji transferi de yapabiliriz.” mesajını verdi.

Ticaret Müsteşarı Ruslan Kizilevich de Türkiye’nin Belarus’taki beşinci büyük yatırımcı ülke olduğunu vurguladı. Ülkesindeki yatırımlarda nitelikli insan kaynağı konusunda eksiklik yaşanmayacağını söyleyen Ruslan Kizilevich, Çin’in Kuzey İpekyolu Projesi’ne işaret etti. Projenin Rusya’dan sonra Belarus’tan geçerek, Almanya’ya uzanacağını belirten Kizilevich bunun da ülkesindeki avantajları artıracağına dikkat çekti.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.