Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“Bulgaristan AB’ye Açılış Kapısı Olarak Görülmeli”

Bulgar-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (BULTİŞAD) Yönetim Kurulu Başkanı Edis Emre, Türk yatırımcılara “Bulgaristan pazarını düşünerek yatırım yapılması doğru bir adım değil. Nüfusu 6 milyon civarında olan ülke, Avrupa Birliği’ne açılış kapısı ve lojistik merkezi olarak görülmeli.” mesajı verdi.
Ostim Editör
04 Temmuz 2019 17:34

BULTİŞAD Yönetim Kurulu Başkanı Edis Emre, Başkan Vekili Faruk Ömer Eren ve Genel Müdür Ventsislav Venkov OSTİM’i ziyaret etti.

BULTİŞAD Yönetim Kurulu Başkanı Edis Emre, 2013 yılında faaliyetlerine başladıklarını anlattı. Emre, Türkiye ve Bulgaristan arasındaki ticaret hacmini artırmak ve her iki ülkeye de yatırım yapmak isteyen iş adamlarına yeterli ve doğru bilgiler vermek için çalıştıklarını kaydetti.

Türkiye ve Bulgaristan arasındaki ticaret hacminin 2013 yılında 2 milyar dolardan 2018 yılında 4 milyar dolara ulaştığına dikkati çeken Emre, “Bu yıl hedefimiz iki ülke arasında 5 milyar dolar ticaret hacmine ulaşmak.” dedi.

Türk yatırımcıların Bulgaristan ekonomisinde önemli bir noktada olduğunu vurgulayan deneyimli yönetici, “Türk yatırımcılar, Bulgaristan’da resmi rakamlara göre dördüncü sırada. Ancak başka Avrupa ülkeleri üzerinden Bulgaristan’a yatırım yapan yatırımcılarla birlikte sıralamada Türkler daha önlerde yer alıyor.” değerlendirmesini yaptı

AB ülkelerine 1 günde ihracat

Bulgaristan’a yapılacak yatırımlar hakkında bilgi veren Edis Emre, “Bulgaristan şu anda en düşük yatırım maliyetine sahip olan ülkelerden. Şirket kurmak ve yatırım yapmak çok kolay. Bulgaristan pazarını düşünerek yatırım yapılması doğru bir adım değil. Nüfusu 6 milyon civarında olan ülke, Avrupa Birliği’ne açılış kapısı ve lojistik merkezi olarak görülmeli. Başka evrak ve işleme gerek olmadan, tek bir faturayla ürettiğiniz ürünü bir günde Avrupa Birliği’nin herhangi bir ülkesine teslim edebiliyorsunuz.” dedi.

Bulgaristan’da kazançlı bir yatırım için doğru kurumlarla iş birliğinin önemine dikkat çeken Emre, “Türk sanayicisi, Bulgaristan’a yetersiz bilgiyle gelebiliyor ve yatırımlarından beklediğini bulamayabiliyor. Amacımız onlara yeterli ve değerli bilgi vermek.” mesajını verdi.

OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, heyete OSTİM’i tanıttı. Bölgenin Ankara ve Türkiye sanayisi için önemli bir kuluçka merkezi işlevi gördüğünü belirten Arıcı, “OSTİM Ankara’daki hatta Türkiye’deki sanayileşmenin önemli mihenk taşlarından. Bugün Ankara’daki pek çok büyük ölçekli firma, iş hayatına OSTİM’de başladı.” dedi.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.