Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

İŞİM, Güney Asya’dan Ürün Talebiyle Döndü

İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi Güney Asya’nın en büyük sektörel organizasyonu EXCON İş Makineleri Ekipmanları Fuarı 2019’da Türkiye’yi temsil eden tek STK oldu. Küme, dev organizasyonda çok sayıda ürün talebi aldı.
Ostim Editör
21 Ocak 2020 11:38

İŞİM, üyelerinin tanıtımına yönelik faaliyetlerine dünyanın çeşitli ülkelerinde devam ediyor. Küme son olarak Hindistan’ın Bengaluru şehrinde gerçekleşen EXCON İş Makineleri Ekipmanları Fuarı 2019’da ülkemizi temsil etti. Fuara Türkiye’den katılım gösteren tek STK olan küme, 500’ün üzerinde görüşme yaparak çok sayıda ürün talebiyle yurda döndü.

10-14 Aralık 2019 tarihleri arasında 55 binden fazla ziyaretçinin ağırlandığı EXCON 2019’a standlı katılan İŞİM, Hindistan pazarını yakından inceleme fırsatı buldu.

“Ürün talebiyle döndük”

İŞİM Uluslararası Proje Yöneticisi Esma Akyüz, “Fuarda 1250 katılımcı bulunurken bu sayının 350’si uluslararası katılımcılardan oluşuyordu. İŞİM’in Hindistan pazarına ilk ziyareti ve EXCON Fuarı’na ilk katılımı olan program beklentimizin çok daha üstünde bir başarıyla gerçekleşti. Fuar alanındaki standımız hiç boş kalmadı ilgi çok yüksekti. Üyelerimizi tanıtmak amacıyla katıldığımız fuardan çok sayıda ürün talebiyle döndük. Bu talepler üyelerimizle paylaşıldı. Bundan sonraki kısımda üye firmalarımızın Hindistan pazarına ihracatlarının artacağına inanıyoruz.” dedi.

İş makineleri ve ekipmanlarının, Hindistan ekonomisi için kilit faktör olduğuna işaret eden, ürünler için fiyatın yanı sıra bayilik talepleri aldıklarını, yabancı iş insanlarının OSTİM’i ziyaret söz verdiklerini ifade eden Akyüz, şu izlenimleri paylaştı: “Hindistan, Çin Halk Cumhuriyeti’ne çok yakın olduğu için genelde “Oradan alır bizden almaz.” yargısı oluşmuştur çoğumuzda. Fakat İŞİM olarak Hindistan pazarını yakından inceleme şansı bulunca gördük ki Hindistan pazarı en az Afrika pazarı kadar güçlü potansiyele sahip. Türk üreticileri olarak muhakkak bu pazara daha fazla girmeliyiz. Kümemizin fuardaki standına gelen ziyaretçilerin tamamı makinelerimizin Türk Malı ve Türkiye’de üretilir olduğundan emin olunca, konuklarımız, ‘Sizin ürünleriniz Çin üretimine göre yüksek kalitede ve fiyatınız da Avrupa’ya göre daha makul.’ yorumlarını yaptı. Türkiye ve Türk Malı’na bakış açıları gayet pozitifti.”

Görüşler

Emrah Değirmenci - Gülhan Kauçuk ve Yedek Parça

Açıkçası EXCON Fuarı’na karşı çok önyargılı yaklaşmış; hatta son ana kadar katılım bildirmemiştim. Hindistan’a gittikten sonra önyargılarımın tamamı yıkıldı; hiç beklemediğim bir şekilde devasa bir fuarla karşılaştım. Bütün dünya devleri oradaydı ve çok büyük bir alana yayılmıştı fuar. Fuar süresince neredeyse sandalyeye oturup dinlenecek kadar fırsatımız olmadı. Kümemize ve firmalarımıza çok yoğun bir ilgi vardı. Küme firmalarımızdan halihazırda, benim firmam da dahil Hindistan’a ihracat yapanlar mevcut. EXCON’a katılım imkânı olmayan bütün üyelerimizin kartları ve katalogları da dağıtıldı. Bu fuardan sonra birçok küme üyemizin ihracatını artıracağını ya da en azından ihracata başlama fırsatına kavuşacağını düşünüyorum.

Yeliz Özkaraoğlu - Özkara Hidrolik

EXCON’un bölge için önemli olduğunu duymuştuk ama bu kadar geniş katılım, gerçekten tüm beklentilerimizin üzerine çıktı. Pazarda fiyat alan birkaç müşterimiz olsa da hiç satışımız olmayan bir ülkeydi. Ancak gidip gördükten sonra bu gelişen pazarda yer almamız gerektiğine karar verdim. Zaten fuarda da gerek standımıza gerekse firmamıza çok yoğun bir talep vardı. Hindistan, Çin’e yakınlığı sebebi ile fiyat açısından rekabetçi olsa da kalabalık nüfusu, teknolojiye olan açlığı, gelişmekte oluşu gibi pek çok nedenle hala Türk firmaları için girilmesi gereken bir pazar. Kaliteyi ekonomik sunduğunuz sürece satamayacağınız ürün olduğunu sanmıyorum; tüm ürün gruplarına yoğun bir ilgi var. Bu etkinliği, Hindistan’a giriş yapmak isteyen tüm firmalarımıza tavsiye ederim. Hem firmam adına, hem de İŞİM adına başarılı bir çalışmaya imza attığımızı düşünüyorum.

Murat Türkkal - MTK Makina

Hindistan bizim ciddi ihracat yaptığımız ülkelerden biri. Müşterilerimizin büyük bir kısmı Hindistan’da; bizim için büyük bir pazara sahip. Bundan dolayı EXCON Fuarı’na firma olarak katılmayı şirket içerisinde yönetim olarak düşünüyorduk. Fikrimiz orada stand açmaktı ama İŞİM’in fuara katılması bizim için bir avantaj oldu, yanılmadığımızı gördük. Aşırı derecede kalabalıktı ve tamamen ilgili bilinçli müşteriler vardı. Bir sonraki fuara da katılmayı düşünüyoruz.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.