Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Kümelenme Küresel Tedarik Yolunu Açtı

OSSA’nın üç üyesi Boeing’le çalışmaya başladı.
Ostim Editör
15 Aralık 2017 10:49

OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) üyeleri Yepsan, Yüksel Kompozit ve Gür Metal, dünyanın önde gelen havacılık markası Boeing’in küresel tedarik zincirine girmeyi başardı.

Boeing, Türkiye’deki paydaşları ve iş ortakları ile birlikte çalışarak Türkiye’nin 2023 vizyonu doğrultusunda Türk havacılık sanayiinin küresel rekabetçiliği ve sürdürülebilir büyümesi hedeflerini desteklemek üzere geliştirdiği Milli Havacılık Planı’nın ilk adımını attı. Planın en önemli unsurlarından biri olan Boeing Türkiye Havacılık Sanayii Geliştirme Programı başlatıldı. Programın açılışı Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) himayelerinde 100’ü aşkın firmanın katılımı ile İstanbul’da gerçekleşti.

Boeing Ticari Uçaklar Tedarik Yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Brian Baird “Bu programla Türk havacılık sanayiinin küresel tedarik zincirinden daha yüksek pay almasını, küresel rekabetçiliğini ve rekabet eden firma sayısını arttırmayı hedefliyoruz.” dedi.

Boeing Türkiye Genel Müdürü Ayşem Sargın Işıl da Türkiye’nin, havacılık sektöründe güçlü bir şekilde büyüyen bir ülke olduğunu vurguladı. Işıl, Türkye’nin, Boeing’in küresel başarısına katkı sağlayan, yüksek standartlarda üretim yapan sanayisi, yüksek kabiliyete sahip mühendisleri ve yetkin insan kaynağı ile Boeing’in verimliliğine ve rekabetçiliğine önemli katkılar sağlayan bir ülke olduğunu belirtti.
Açılış programında OSSA için sevindirici gelişmeler yaşandı. Boeing yetkilileri, küme üyeleri; Yepsan, Yüksel Kompozit ve Gür Metal firmalarının Boeing altyüklenici grubu kapsamına dahil olduklarını açıkladı.

KOBİ’lere katkı sağlayacak
Boeing ile çalışmanın zorlu süreçlerinden bahseden yetkililer, AS9100 kalite belgeleri ve diğer belgelendirmelerin önemine değinerek; firmaların uzun dönem yatırım planları, finansal güçleri ve firmaların yerleşim yerlerinin büyüklüğü gibi birçok unsura dikkat ettiklerini vurguladılar.

Boeing; Türk firmaları ile Bakım-Onarım, Sertifikasyon, Eğitim ve Tedarik Zinciri gibi başlıklarda uzun süreli işbirlikleri yapacak. Dünya devi; Endüstriyel Yetkinlik Değerlendirme ve Destekleme Programı (EYDEP) ile ortaklaşa yürütülebilecek projeler sayesinde KOBİ’lerin gelişimine ve kurumsallaşmasına da katkıda bulunabilecek.

Kümelenmenin faydası
YEPSAN Havacılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Baş, kümelenme çalışmalarının içinde yer almanın faydalarını görmeye başladıklarını ve çok yakında Airbus ile de benzeri çalışmalar yapacaklarına inandıklarını dile getirdi.

“Tüm gücümüzle çalışmaya devam”
Yüksel Kompozit Genel Müdürü Çetin Akyürek ise şu değerlendirmeyi yaptı: “OSSA’nın, firmamızın seçilmesinde tavsiye ve sınırsız destekleri bulunmaktadır. Bizlere gösterilen güven, iyi niyet ve ilgi için çok teşekkür ederiz. Ülkemiz ekonomisi için havacılık sektöründe atılacak bu adımların öneminin bilinciyle; tüm gücümüzle hedef ve başarıya ulaşmak için şirketimize duyulan güvene layık olarak çalışmalarımıza devam sözü veriyoruz.”

“Gurur duyuyoruz”
Gür Metal Genel Müdür Yardımcısı Handan Özçelik, Boeing’in tedarik zinciri içinde yer almaktan bir Türk şirketi olarak gurur duyduklarını kaydetti. Özçelik, “Sektördeki 25 yıllık deneyimimizin üzerine yeni teknolojileri ve mühendislik sistemlerini ekleyerek ve günümüzün havacılık sektör ihtiyaçlarını en iyi şekilde analiz ederek uygun çözümler üretmeye odaklandık. Bulunduğumuz bu noktaya uzun soluklu bir çalışma, sürekli iyileştirme ve yatırım faaliyetleri neticesinde geldiğimize inanıyoruz. Bundan sonra da çalışmalarımızı bu doğrultuda devam ettirerek, Boeing’in 1st tier tedarikçisi olarak uzun yıllara yayılan ve de sürekli büyüyen bir ürün portföyü oluşturmayı hedefliyoruz.” açıklamasında bulundu.

HABERİ E-DERGİNDEN DE OKUYABİLİRSİNİZ E-DERGİ İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.