Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Otokar, Kazakistan'da “Cobra” üretecek

Koç Holding şirketlerinden Otokar, Kazakistan'da "Cobra" araçlarının üretimi için Kazakhstan Engineering şirketi ile ön anlaşma imzaladı.
Ostim Editör
01 Haziran 2012 00:00

Koç Holding şirketlerinden Otokar, Kazakistan'da "Cobra" araçlarının üretimi için Kazakhstan Engineering şirketi ile ön anlaşma imzaladı.

Otokar'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Kazakistan’da 5 Mayıs tarihinde düzenlenen KADEX 2012 Fuarında Otokar, Kazakistan Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için Kazakhstan Engineering şirketi ile, "Cobra" zırhlı araçlarının Kazakistan’da üretimine ilişkin bir ön anlaşma (MOU) imzaladı. Ön anlaşma (MOU) kapsamında iki şirket, Kazakistan Hükümeti'nin 4x4 Cobra zırhlı araç ihtiyaclarınına yönelik potansiyeli karşılamak için işbirliği yaparak, ortak bir girişim ile yeni bir şirket kuracak. Bu anlaşma kapsamındaki işbirliği ile kara araçları alanında ilk kez bir Türk savunma sanayi şirketi, yurt dışında zırhlı araç üretimi yapacak.

İki şirket arasında yapılan ön anlaşmaya göre Otokar, yeni kurulması planlanan ortak girişime Cobra araçlarının üretimi için gerekli bilgi birikimini, tüm parça ve komponentlerin tedarik ve teslimini, eğitim ve üretim denetleme desteği verecek. Kazakistan’ın önde gelen savunma sanayi şirketlerinden Kazakhstan Engineering ise üretim için gerekli lokasyon ve tesislerin kurulmasını sağlayacak.

"İlk kez Türk markalı bir zırlı araç yurt dışında üretilecek"
Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, yaptığı açıklamada, bu ön anlaşmanın Otokar’ın askeri araçlarda bir dünya markası olduğunun ve yüzde 100 Türk mühendislik ürünü olan Cobra zırhlı araçlarına olan ilginin, her geçen gün yükseldiğinin kanıtı olduğunu söyledi. Otokar olarak son 25 yıldır taktik tekerlekli araçların tasarım ve üretimini yaptıklarını belirten Görgüç, "Bugün tüm dünyada 30’a yakın ülkede 25 binin üzerinde Otokar markalı askeri araç kullanılıyor. Bir Türk markası olarak ülkemizin kabiliyetlerini dünyada başarı ile temsil etmekten gurur duyuyoruz. Kazakistan ile yaptığımız bu yeni ön anlaşma ile de kara araçları alanında ilk kez bir yerli savunma sanayi şirketi yurtdışında yine kendi markası ile zırhlı taktik araç üretme imkânına sahip olacak. Bu ön anlaşma sayesinde Kazakistan’da yapacağımız üretim ile Kazakistan Hükümeti'nin zırhlı araç ihtiyaçlarını daha etkin ve hızlı biçimde karşılama imkânımız olacak" dedi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.