Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Türk Cumhuriyetlerine Başkentten Ekonomik Açılım

OSTİM OSB’nin, Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı, Keçiören Belediyesi ve Hacettepe Üniversitesi ile proje ortağı olduğu, Türk iş insanlarına yeni iş ve istihdam imkanları sunacak Rusya Federasyonu ve Türk Cumhuriyetlerine Ekonomik Açılım Projesi Üst Kurul Toplantısı gerçekleştirildi.
Ostim Editör
14 Kasım 2019 15:39

Toplantıya OSTİM adına, Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Bölge Müdürü Adem Arıcı, Dış İlişkiler Koordinatörü Hamza Akca ile Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Korhan Gümüştekin katıldı.

Toplantıya ev sahipliği yapan Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen, Hacettepe Üniversitesi Teknokent olarak daha hızlı yol almak için bu projeyi desteklediklerini ifade etti.

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Türk Dünyası ile ilişkilerin güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, Türkiye’nin daha da güçlenmesi için bunun gerekli olduğunu belirtti. Ticaret ve ekonomi odaklı çalışmalara büyükelçiliklerin de dâhil edilmesi gerektiğini vurgulayan Altınok, “Ülkemizdeki bilgiyi, tecrübeyi Türk dünyasına da aktarmak lazım. Destek olalım, önlerini açalım. Atatürk ‘vatan sevgisi vatana hizmetle olur’ diyor, ülkesini seven herkesin ülkesi için enerjisini, bilgisini ortaya koyması lazım.” dedi.

“El ele vereceğiz”

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, projeyi sonuna kadar desteklediklerini belirterek, “Yanımızda Keçiören Belediyesi, Hacettepe Üniversitesi ile bu işin her tarafında olacağız. Firmalarımız ve kümelenmelerimiz ata merkezi o bölgelere açılmak için çaba sarf ediyorlar. Ekonomik ve ticari anlamda güçlenmemiz için el ele vereceğiz.” dedi.

Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve 23. Dönem Uşak Milletvekili Dr. Nuri Uslu, Türk Cumhuriyetlerinin iş birliği için çok istekli olduklarını ifade ederek, projenin ortaya çıkış süreci ile alakalı bilgi verdi.

23. ve 24. Dönem Kırşehir Milletvekili ve Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı Başkan Yardımcısı Dr. Abdullah Çalışkan da projenin detayları hakkında bilgi verdi. Proje uzun vadede Rusya Federasyonu ve Türk Cumhuriyetleri ile siyasi, sosyal, kültürel iş birliğine imkan sağlarken Türkiye’deki üniversiteler, parlamenterler, belediyeler ve iş çevrelerinin de dahil edilerek katkı sunmasını amaçlıyor. Türk Cumhuriyeti ve Türk iş insanlarını buluşturacak proje kapsamında ilk olarak 30 iş insanının Türkiye ziyareti, bilgilendirme çalışmaları, firma ziyaretleri planlanıyor.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.