Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Milli Teknolojiyi Geliştirmek Zorunludur

Korhan GÜMÜŞTEKİN
31 Mart 2020 08:56

Dünya zorlu bir sınav veriyor. Çin’de başlayan koronavirüsün etkileri herkesi büyük bir şaşkınlık ve endişeye sevk etti. İçinde bulunduğumuz günler, geleceğe ders niteliğinde olacak gelişmeleri barındırıyor.

Virüsün kitlelere etkisi bu kadar çok hızlı ilerlerken görülüyor ki tüm ülkelerde bir hazırlık sorunu yaşanıyor. Özellikle ‘Batı’da Avrupa başta olmak üzere ortaya çıkan bilanço ve beraberindeki tablo çok vahim. Konuyu ciddiye alma meselesi var ve sonuçları binlerce insanın hayatını kaybetmesiyle dramatik bir şekle bürünüyor. Bu durumun ekonomik etkileri kaçınılmaz.

Sağlık, şakaya gelmeyen, ciddi politikalara ihtiyaç duyulan en başat alan. Ve görüyoruz ki bu hayati alanda imkanların daha da ileri taşınması şart. Bu durum elbette geride kalacak. Gelecekte benzer durumlara karşı olası senaryolar, sadece bir ülkede değil küresel boyutta tüm ülkelerin ortak politikasıyla her yönüyle düşünülmeli; tedbirler ona göre alınmalıdır.

Bir virüs, dünyayı neredeyse felç olmanın eşiğine getirdi. Bundan sonra uzun vadeli, milli politikalarımızı geliştirmemiz gerekiyor. Her alanda çaba gösterdiğimiz gibi medikal teknolojilerini ilerletmede de kararlı duruşumuzu elden bırakmayalım.

Mevcut süreçte, Sağlık Bakanlığımız, Sayın Bakan Dr. Fahrettin Koca ve cesur, fedakar tüm sağlık çalışanlarına özverili çalışmaları için şükranlarımızı sunuyor ve alkışlıyoruz. Onların çabaları çok kıymetli; uyarıları dikkate alalım, sıkı şekilde uygulayalım.

Hep birlikte üstesinden geleceğiz.

ŞAHİ’den sonra MMU Yıldırım Test Tesisi

Dünya ve ülkemizin gündemi virüs etkileri ile kaplansa da hayat devam ediyor. Kapakta da yer verdiğimiz, milli teknolojilerin ve bu bağlamda KOBİ’lerin ne kadar kritik bir role sahip olduğuna dair gelişmeler gördük, duyduk.

Bunlardan ilki, Milli Muharip Uçağa ilişkindi. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından sürdürülen Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi’nin Yıldırım Test Tesisi’nin altyapısı, yerli ve milli imkanlarla OSTİM firması Hızal Elektroerozyon Sanayi ve Ticaret Ltd. tarafından yapılacak. OSTİM Teknik Üniversitesi ve OSTİM Teknoloji A.Ş. de projenin diğer paydaşları.

Türkiye’nin savunma sanayii alanında en kritik hedeflerinden biri olan MMU Projesi’nin bu önemli tesisinin altyapısının yerli bir firma tarafından yapılacak olması, Türk sanayisinin de bir başarısı. Daha önce ŞAHİ209 Elektromanyetik Top Sistemi ile Türkiye’de büyük yankı uyandıran Hızal’ı kutluyoruz.

Alamadık kendimiz yaptık

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Sayın Muhsin Dere, OSTİM’de katıldığı toplantıda önemli bilgiler aktardı. Dere, kamu ve özel sektör iletişiminin altını çizdi ve buna yönelik bir örnek verdi.

Barış Pınarı Harekatı, ülkemizin son yıllarda gerçekleştirdiği en büyük harekatlardan biri.  Sayın Muhsin Dere, harekat sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacı keskin nişancı mermilerinin OSTİM’li sanayicilerin kabiliyetleriyle kısa sürede üretildiğini açıkladı. Dere, sipariş görüşmesi yapılan bir ülkenin mermileri vermediğini, diğerinin de 3 ay sonraya gün verdiğini belirterek, “OSTİM'den kalıpçı arkadaşlarımızı topladık, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumunda (MKEK) birkaç gün gecelendi ve Genel Müdürümüz ve ekibiyle 13 günde daha önce Türkiye'de olmayan kalıplar oluşturularak üretim hattı kuruldu, yüksek adetlerde teslimat yapılır noktaya gelindi.” dedi.

Özetle; sizin olmayan teknolojilerle, onu tasarlayan ve üretenlerin izin verdiği kadar ilerleyebilirsiniz.

Medikal, raylı sistemler, savunma ve havacılık, enerji, haberleşme teknolojileri, kauçuk, iş ve inşaat makineleri ve daha birçok alanda kendimize ait teknolojilere; içinden geçtiğimiz dönemde, yaşananlar da gösteriyor ki her zamankinden daha çok ihtiyaç var.

Birlikte başaracağız! Buna mecburuz!

 

Her zorluğun sonunda doğan bir ışık vardır.

Eğer elleriniz diken yaralarıyla kan revan içinde kaldıysa

güle dokunmanıza çok az kalmış demektir.

Mevlana

OSTİM GAZETESİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

twitter.com/KorhanGumustkn

Yazara ait diğer köşe yazıları