Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Ortak Yolculuk

Korhan GÜMÜŞTEKİN
21 Ocak 2020 09:15

Sosyal medyada gördüğüm bir edebiyat dergisinin tanıtımında, ‘Ortak bir yolculukta birlikte yürüme’ ifadesi dikkatimi çekti.

Şu günlerde ne kadar çok ihtiyacımız olan bir kavram… Aslında yabancı olmadığımız; tarihimizde güçlü bir şekilde hayata geçirdiğimiz, bizlere kıtaları aştıran bir güç kaynağı. İşte bundan dolayı bizim insanımızın her başarısı kıtalar ötesi hayallerin tezahürü oluyor… Göğsümüz kabarıyor, gözlerimizden iki damla mutluluk gözyaşı süzülüyor. Biliyoruz ki güvenli ve müreffeh geleceğimiz için atılan en küçük adım bile çok kıymetlidir.

Yılın son sayısında, Milletçe gurur duyduğumuz ‘Yerli Otomobil’i; TOGG’u sayfalarımıza taşımanın sevincini yaşıyoruz.

Küresel denklem ve Türkiye ekseninde baş döndürücü gelişmelerle geçen 2019’un son günlerinde, 58 yıllık ‘Devrim’ hayaline daha da güçlü yaklaştık.

Uzun yıllar önce bir avuç inanmış insanın, büyük bir heyecanla yollarla buluşturduğu, gelecek tahayyülü olmayan sığ düşüncelerle akamete uğrayan Devrim Otomobili’nin özlemi insanımızın içinde hiç bitmemişti.

27 Aralık 2019, Türk sanayisinin, girişimcisinin, akıl gücünün ve cesaretinin ete kemiğe büründüğü bir tarih olarak hafızlara yazılacak. Bizden sonraki nesillerin bu ülke için hiç durmadan, yorulmadan, sıkılmadan yürümeleri için açılan yollardan biri de bu tarih olacak.

‘Milli Dava’ olan sanayileşme mefkuresinde milat olacak bu gelişmenin; yeni sanayilerin doğmasına, istihdamı artırmasına ve Türk markasının dünyaya yayılmasına kaldıraç etkisi yapması en büyük temennimiz.

Yerli, milli; bizden, bizim, her zaman bizimle olacak düşünce yapısıyla, eğer inanır ve kendimize güvenirsek, ortak yolcuğumuzda birlikte yürürsek, otomobille birlikte başka alanlarda da nice TOGG’lar göreceğimize eminim.

Yeni Tip Denizaltı Projesi’ndeki Piri Reis ve Seydi Ali Reis denizlerden, İnsansız Hava Araçları da gökyüzünden Türkiye’yi selamlayacak.

***

2019, sanayimizin çınarı OSTİM açısından da dolu dolu geçti. OSTİM Teknik Üniversitesinin eğitime özgün bir modelle başlaması hiç kuşkusuz yükseköğrenime heyecan ve farklı bir soluk katarken, kümelenmelerle dünyanın dört bir tarafına yelken açan, üretimleri, ihracatları ile şanlı bayrağımızı dalgalandıran firmaları, Türkiye’nin kalkınma hedeflerine inançla yürüdü.

Ostim Teknopark’ta nitelikli üretim yapan, Türkiye’nin teknolojik ve bilimsel gücüne katkı veren girişimcilerin, bölge ekosisteminin desteğiyle kritik ürünlere attığı da imzalar da hafızalarımızda yer edindi.

Türk Cumhuriyetlerinin, OSTİM’den üretim odaklı projeler istemesi; dostluk elini sıkıca uzatması da OSTİM misyonu açısından çok önemliydi.

Türkiye için elini taşın altına koyan, emek verenlere teşekkürlerimizi sunuyoruz.

En iyisi…

Dağ tepesinde bir çam olamazsan, vadide bir çalı ol. Fakat, oradaki en iyi ve büyük çalı sen olmalısın. Çalı olamazsan bir ot parçası ol. Bir yola neşe ver. Bir misk çiçeği olamazsan bir saz ol. Fakat, gölün içindeki en canlı saz sen olmalısın. Hepimiz kaptan olamayız, bazılarımız tayfa olmaya mecburuz. Dünyada hepimiz için bir şey var. Yapacağınız iş, size en yakın olan iştir. Cadde olamazsan patika ol. Güneş olamazsan yıldız ol. Kazanmak, yahut kaybetmek ölçü ile değildir. Sen her neysen, onun en iyisi olmalısın.

Douglas Malloch

OSTİM GAZETESİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

twitter.com/KorhanGumustkn

Yazara ait diğer köşe yazıları