Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Savunma ve Havacılığın İlk Hibrit Etkinliği ICDDA 2020 Olacak

OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA), iki yılda bir düzenlediği uluslararası etkinliği, Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri’nin (ICDDA) beşincisi 13-15 Ekim 2020’de Ankara’da hem yüz yüze hem de sanal ortamda ikili iş görüşmeleri ile gerçekleştirilecek. ICDDA bu formatıyla, savunma, havacılık ve uzay sektörünün Türkiye’deki ilk hibrit etkinliği olacak.
Ostim Editör
19 Haziran 2020 14:05

OSSA tarafından iki yılda bir düzenlenen ICDDA; savunma, havacılık ve uzay sektöründe Türkiye’nin önemli uluslararası organizasyonlarından. Etkinlik, katılımcı firma sayısı başına gerçekleşen kayıtlı ikili iş görüşmesi sayısında 21,92’lik bir oranla, dünyanın sayılı etkinliklerinden biri olma özelliğini de taşıyor.

COVID-19 sürecinde ulusal ve uluslararası pek çok etkinlik iptal edilirken OSSA, ICDDA 2020 için üst düzey tedbirlerin yanı sıra, Türkiye’ye gelemeyecek katılımcıların da sanal ortamda ikili iş görüşmesi yapabileceği ve panellere katılabileceği hibrit formatı geliştirdi.

Sektörün dinamik ortamında, doğru kişilerle tanışılarak, yeni iş birliklerinin başlatılması özelliğiyle tüm dünyada ana yükleniciler tarafından ilgi gösterilen ICDDA, 13-15 Ekim 2020’de Ankara Hacettepe Beytepe Kongre Merkezi’nde kapılarını açacak.

ICDDA 2020, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisi görülen COVID-19 sürecinde azalan üretim ve iş gücünü tekrar canlandırmak adına KOBİ’leri, ana sanayi firmaları ve kurum/kuruluşlarını, yabancı firma ve kurumlar ile bir araya getirerek Türkiye ekonomisine ve sektörel kalkınmaya katkıda bulunacak.

Sanal ortamda panellere katılım

Bu yıl da zengin konu içeriği ile düzenlenecek etkinlikte; sivil havacılık, kara-deniz-hava sistemleri, anayurt güvenliği teknolojileri ve tedarik zincirinin geliştirilmesi gibi konularda, deneyimli moderatörler eşliğinde paneller düzenlenecek.

Paneller, birçok ülkenin Türkiye’deki askeri, savunma ve ticari ataşeleri, kamu görevlileri, son kullanıcılar ile yurtiçi ve yurtdışından firmaların temsilcilerinin de aralarında bulunduğu, 2.000’in üzerinde kişinin katılımıyla gerçekleştirilecek. Ayrıca etkinliğe yüz yüze katılım sağlayamayan yurtdışı katılımcılar da sanal ortamda panellere katkı sağlayacak. Panellerde, sektörle ilgili yenilikler ele alınacak, karşılaşılan problemler ve çözümleri tartışılacak.

Etkinliğe katılmak isteyen ancak salgın sebebi ile uçuşları konusunda sıkıntı yaşayan satın alımcılar ve tedarik zinciri yöneticileri Sanal Eşleştirme ve B2B Toplantı platformu sayesinde ICDDA katılımcıları ile önceden randevulaşarak dijital toplantılar organize etme şansları olacak.

Böylece pandemi sebebiyle seyahat edemeyen satın alımcılar da ICDDA’e katılmaları  sağlanarak, iş birliği ve ihracat çalışmalarına beklenenin daha üzerinde bir katkı sağlanacak.

2018’de 5.700 iş görüşmesi ile tamamlandı

Dördüncüsü, 23-25 Ekim 2018 tarihleri arasında düzenlenen ve 2000’in üzerinde katılımcının yer aldığı ICDDA’de 60 ülkeden, 260 firma ve kurum katıldı 5.700 kayıtlı ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi.

Etkinliğin başlıca katılımcıları arasında; Airbus, Azerbaycan Savunma Sanayi Bakanlığı, BAE Systems, Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri, Boeing, Brezilya Hava Kuvvetleri, CERN, Dassault Systems, International Group for Security and Safety (IGSS) Kuveyt, Korea Aerospace Industries, Leonardo, Katar Silahlı Kuvvetleri, Lockheed Martin, MBDA, Mexico Femia, NATO/NSPA, Navantia, Pakistan Hava Kuvvetleri, PTC, Rolls Royce, Sikorsky, Stelia, Ukroboronprom, Thales ve Thyssenkrupp gibi birçok uluslararası kurum ve firma katılmıştı. Bunun yanı sıra yurt içinden de Aselsan, Baykar, BMC, FNSS, Havelsan, Kale Havacılık, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), Otokar, Roketsan, STM, TEI, THY Teknik, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii gibi ana yükleniciler, yer almıştı.

AFAD, Ankara Kalkınma Ajansı, Millî Savunma Bakanlığı (MSB) Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü, MSB Tersaneler Genel Müdürlüğü, Ankara Sanayi Odası, Ankara Ticaret Odası, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Devlet Malzeme Ofisi, Emniyet Genel Müdürlüğü, KOSGEB, Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği, TOBB, TÜBİTAK, SaSaD da etkinlikte yer alan yurt içi kurumlardan.

Bu yıl beşincisi düzenlenecek ICDDA’e dünyadan ve Türkiye’den sektörün önde gelen birçok firması ve kuruluşu ön katılım teyidi verdi. Yurtdışından katılacak yetkililerin büyük çoğunluğu yüz yüze toplantılar gerçekleştirmeyi tercih ettiklerini bildirdi. Uçuşlarını ayarlayamayacak olan katılımcılar ise sanal olarak toplantılara katılmak istiyor.

ICDDA sağladığı başarılarla, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından 2014 yılında, Savunma Sanayii Özel Ödülüne; 2017 yılında ise Savunma Sanayii Tanıtımı Özel Ödülüne layık görüldü.

Tüm tedbirler alındı

ICDDA’e yüz yüze katılım sağlayacak firma ve kurumların yetkilileri, paydaşlar ve yabancı misafirler için, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından gerekli görülen tüm tedbirler alınarak etkinliğin sağlıklı ve verimli bir şekilde geçirilmesi adına çalışmalar hızla devam ediyor.

ICDDA hakkında detaylı bilgi www.icdda.com.tr adresinde.

OSSA Üyelerine İhracatta 63 Ülke Kazandırdı
16 Haziran 2020 16:53
İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.