Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“Eğitim Tecrübeyle, İş Dünyası Bilim İle İç İçe Olacak”

OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Mustafa Bozkurt, OSTİM Teknik Üniversitesinde eğitimin tecrübeyle, iş dünyasının bilim ile iç içe olacak vurguladı. Bozkurt, “Bu sayede teknolojik gelişmeler sanayi tarafında da yakından takip edilerek bilim ve teknolojinin kısa zamanda uygulamaya dönüşmesi sağlanacak.” dedi.
Ostim Editör
19 Eylül 2019 16:49

OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi, HİDROMEK A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bozkurt, OSTİM’in, Türk sanayisinde önemli bir rol oynayan, birçok iş kolunda faaliyet gösteren ve önemli sayıda istihdam sağlayan, yenilikçi ve sürdürülebilir çalışmaları ile örnek bir organize sanayi bölgesi olduğunu kaydetti.

Bozkurt, “Böyle önemli bir sanayi kentinde kurulan OSTİM Teknik Üniversitesinin Mütevelli Heyeti Üyesi olmaktan onur duyduğumu belirterek üniversitemizin ülkemize ve iş dünyamıza hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

“Üniversite-sanayi iş birliğini güçlendirecek”

Mustafa Bozkurt şu değerlendirmelerde bulundu: Ülkemizin sanayileşmesi için iş ve eğitim alanlarında büyük uğraşlar veren kurucumuz Hasan Basri Bozkurt, eğitimi, kurum değerlerimizin en üstünde tutardı; ‘Eğitime, üretime yatırım, insana, teknolojiye ve Ar-Ge’ye yatırım, işini aşk ve tutkuyla yapan çalışana yatırım, Türkiye’ye ve geleceğine yatırım’ derdi. Biz de kendisinden bize miras kalan bu kurum kültürünü devam ettirme arzusu içerisinde çalışmalarımıza devam ediyoruz.

OSTİM Teknik Üniversitesi, hem konumu, hem de kuruluş amacı ile üniversite-sanayi iş birliğinin güçlenmesini sağlayacak. İş dünyası ve sanayi ile güçlü bir iş birliği içerisinde faaliyetlerini sürdürecek olan OSTİM Teknik Üniversitesi, yüksek eğitim ve öğretimde mesleki yeterlilik kazandırmaya önem veren bir üniversite olarak dikkat çekiyor.

‘Sanayinin Üniversitesi’ olma amacıyla yola çıkan, kamu ve iş dünyası ile yapacağı iş birlikleri ile öğrencilerine iş yeri deneyimi ve pratik eğitim imkanı sunarak henüz eğitimleri devam ederken çok değerli tecrübeler kazanmalarını sağlayacak olan OSTİM Teknik Üniversitesinde eğitim tecrübeyle, iş dünyası bilim ile iç içe olacak.  Bu sayede teknolojik gelişmeler sanayi tarafında da yakından takip edilerek bilim ve teknolojinin kısa zamanda uygulamaya dönüşmesi sağlanacak.

“Mezunlar bir adım önde işe başlayacak”

OSTİM Teknik Üniversitesinin yeni ve önemli uygulamalarından biri olan Staj Koçu uygulaması, öğrencilerin ilgi ve yeteneklerine göre okurken iş deneyimi kazanmalarını sağlayacak. Öğrenciler henüz mezun olmadan ilgisini çektiği alanda faaliyet gösteren firmalar ile tanışmış olacaklar. Mezun olduklarında alanında yetişmiş personel olarak bir adım önde işe başlayacaklar. İş yerine daha kısa sürede uyum göstererek kısa zamanda verimli çalışmalar elde etmeleri sağlanacak. Diğer yandan bizler de gençlerimize iş başı eğitim süreçlerinde yerli ve milli üretimin önemini aktararak yenilikçi, özgün, üretken ve girişimci olmalarının, iş yaşamlarına ve ülke ekonomimize neler katacağını anlatma fırsatı elde edebileceğiz. Ayrıca Staj Koçu uygulaması ülkemiz sanayinin işleyişine ve gerçeklerine daha aşina olan mühendislerin yetişmesi anlamında da önem arz ediyor.

“Öğrenciler sanayimizi ileriye taşımak adına istekli olmalı”

OSTİM Teknik Üniversitesi eğitim programlarında yer alan 5 tane isteğe bağlı seminer hazırlanması gereği ve diğer buna benzer bazı uygulamalar öğrencilik girişimcilik ve liderlik becerilerinin geliştirilmesine çok olumlu katkı yapacaktır. Aynı şekilde inovasyon kavramını tanıtan ve teşvik eden uygulamalar da ülkemiz için çok değerli olduğunu düşündüğüm girişimci bir genç kuşak yetiştirilmesinde önemli bir adım olacaktır.

Üniversite gençliğinden beklentimiz, iş yaşamlarında da öğrenmeye hevesli, elindeki imkanları kullanmaya ve yaratıcı olmaya özen göstermeleri ve günümüzde teknolojinin hızla ilerlemesi ve Endüstri 4.0’a geçiş sürecinde Ar-Ge, endüstriyel tasarım, faydalı model ve patent alanlarında özgün çalışmalar yaparak ülkemiz ekonomisini ve sanayimizi ileriye taşımak adına istekli olmalarıdır.

HİDROMEK, üniversite-sanayi iş birliğine büyük önem veren ve bu yönde çalışmalar yapan bir firma. Bunun yanı sıra mesleki eğitim kapsamında meslek liseleri ve meslek yüksekokulları ile de iş birliklerimiz devam ediyor. OSTİM Teknik Üniversitesi ile de öğrencilerin eğitimine katkı sağlayacak her türlü çalışmada yan yana olmak isteriz.”

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.