Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Girişimcilerin Tercihi Ostim Teknopark

Ostim Teknopark 2018 sonu itibariyle firmaları kabul etmeye başladı. Turuncu Bina, Turkuaz Bina ve Bronz Bina ile katılımcılarına geniş bir destek, hızlı prototipleme, ticarileştirme ve üretim imkanı sunan Ostim Teknopark, teknoloji ve inovasyon girişimcilerinin ilgi odağı oldu.
Ostim Editör
13 Mayıs 2019 12:01

Ostim Teknoparkta yer alan firmalar, OSTİM’in hızlı ve esnek üretim imkanlarının sağladığı avantajlara dikkat çekiyor.

“Milli ürün ortaya çıkarmak isteyenler Ostim Teknopark’a gelmeli”

Ostim Teknopark’ta yer alan OGUZKAGAN Savunma firması, savunma sanayiinde insansız kara araçları üzerine projeler yürütüyor.

OGUZKAGAN Savunma Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Ahmet Coşkun, üretim tesislerine ve sanayiye yakın olmak için Ostim Teknopark’ta yer aldıklarını anlattı. OSTİM’in kaliteli ve teknolojik üretim ekosisteminden faydalandıklarını belirten Coşkun, “Şu an 20 OSTİM firması bizim tedarikçimiz oldu. İş yaptığımız alt yüklenicilerimizin tamamı ana savunma sanayii firmalarının da onaylı alt yüklenicisi olduğu için kalite aynı alanda devam ediyor.” bilgisini verdi.

En büyük hedeflerinin savunma sanayiinde yerli ve milli ürünler üretmek olduğunu vurgulayan Coşkun, OSTİM yönetiminin vizyonunun da hedefleriyle örtüştüğüne dikkat çekti.

Ostim Teknopark’ı tercih etmelerinin sebeplerini dile getiren Ahmet Coşkun, “Ostim Teknopark özellikle firmaları doğrudan üreticiyle buluşturup ne problemimiz varsa, aynı masaya oturtuyor orada işi çözüme kavuşturuyor. Çözüm odaklı bir bölge olduğu için buradayız. Ankara’da birçok teknopark var. Ama özellikle yeni gelen genç girişimcinin elinden tutup problemini çözen, ona destek çıkan, onu koruyan nadir teknoparklardan birisi Ostim Teknopark.” dedi.

Çalışmalarını savunma sanayii alanında devam ettireceklerini ifade eden Coşkun, “2020’de yeni bir projemiz başlıyor savunma sanayiine yönelik. Toplam 7-8 projemiz var savunma sanayii alanında. İnşallah OSTİM’in de avantajlarını kullanarak hızlı bir şekilde hayata geçireceğiz. Ülke için milli bir ürün/hizmet ortaya çıkarmak isteyen kesinlikle Ostim Teknopark’a gelmeli. Burada elimizden tutup, kime ihtiyacımız varsa onunla aynı masaya oturtuyorlar.” değerlendirmesini yaptı.

“Girişimler için çok ideal”

Revindus Mühendislik San. Tic. A.Ş., OSTİM’in hızlı prototipleme ve esnek üretim ekosisteminden yararlanmak üzere Ostim Teknopark’ta yer alan girişimci firması.

Revindus Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu, bir firmada 6 yıl Ar-Ge müdürlüğü yaptıktan sonra kendi firmasını kuran makine yüksek mühendisi.

Basınçlı hava üzerine yazılım ve donanım geliştirmeye yönelik projeler yürüten Uslu, basınçlı hava sistemleri üzerine yurt dışı bağımlılığına dikkat çekti.

İmalatın da içinde olduğu teknolojik bir iş yapmak istediğini kaydeden genç girişimci, “Burada da imalat imkânının olduğunu öğrendim ve Ostim Teknopark’ı tercih ettim. Ostim Teknopark’ın yönetimi iş ağları kurma ve mentörlük anlamında çok destek oluyor. Yeni kurulan bir teknopark ama bir taraftan da OSTİM’den gelen bir alt yapısı var. OSTİM imkânlarıyla prototipler hızlı bir şekilde üretilebiliyor.  Burada bir imalathane kuruluyor olması ve buradaki hazır makineyi yatırım yapmadan sadece kiralayarak işim kadar kullanmak benim için daha avantajlı.” değerlendirmesinde bulundu.

Ostim Teknopark’ın sahip olduğu alt yapı imkanlarına da dikkat çeken Mustafa Uslu, “Islak zemin olan ofisler de var. Laboratuvar tipi çalışan girişimcileri buraya davet ediyorum. Yeni kurulan şirketler ve girişimler için çok ideal bir yer. Çünkü küçük çaplı üretim yapabileceğiniz yereler etrafınızda örülü. Teknolojik bir iş, Ar-Ge yapıyorsanız olunması gereken bir yer burası. Mesela aylarca sürebilecek bir veri transfer ünitesini OSTİM’de ürettirmem iki günümü aldı sadece. OSTİM’i bu nedenle çok seviyorum.

“Kabiliyet ve tecrübelerimizi artıracağız”

İNDES Mühendislik, savunma ve havacılık sektörlerinde; tasarım, imalat, montaj ve entegrasyon çözümleri sunan bir Ar-Ge ve mühendislik şirketi. OSSA ve OSTİM Enerjik kümelenmelerinin üyesi olan firma, Ostim Teknopark ile Ar-Ge Atölyesi için sözleşme imzaladı.

İNDES Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Melih Özkan, rekabet güçlerinin temelinde Ar-Ge çalışmalarının olduğunu söyledi.

Ostim Teknopark’ı tercih etmelerinin nedenlerini anlatan Özkan, “Yerleşkenin OSTİM içerisindeki merkezi konumu, Ar-Ge çalışması sonucu ortaya çıkacak prototip imalata uygun üretim alanları, Teknopark'ın ortaklık yapısı ve yerleşkenin yeni olması.” dedi.

Özkan, ürün geliştirme süreçlerinde OSTİM Teknik Üniversitesi ile iş birliği içinde olacaklarını ve öğrencilere staj imkanı sağlayacaklarını kaydetti.

Girişimcilik kabiliyeti ve multidisipliner mühendislik çalışmaları ile ekonomik hayatın her alanında kaliteli, sürdürülebilir, rekabetçi ve yenilikçi çözümler geliştirmeyi hedeflediklerini ifade eden Özkan, “Ostim Teknopark yerleşkesinde farklı nitelikteki proje ihtiyaçlarını karşılayacak altyapıyı oluşturarak ve teçhizat/ekipman altyapımızı sürekli genişleterek kabiliyetlerimizi ve tecrübemizi her geçen gün artıracağız.” değerlendirmesini yaptı.

Firmanın hali hazırda patentli ürünleri bulunduğuna dikkat çeken genç yönetici, “Diğer ürünlerimiz içinde patent ve faydalı model başvuru süreci başlatılmıştır. Dolayısıyla şirketimizin teknoparka katılımı ile Ostim Teknopark’ta geliştirilen patent ve faydalı model sayısında artış olacaktır.” bilgisini verdi.

Atölye alanı içerisinde mimari ve mekanik çalışmalara başladıklarını anlatan Özkan, Ar-Ge ve mühendislik ofisleri, ESD korumalı elektromekanik montaj ve entegrasyon laboratuvarı, karanlık oda (Optik Test Odası), mekanik imalatlar için prototip atölye gibi birçok altyapıya sahip olacak Ostim Teknopark’ta ki tesislerinde Temmuz ayında faaliyetlerine başlayacaklarını ifade etti.

“Ankara’nın en önemli sanayi bölgesinde yer alıyor”

Microtherm Enerji Limited Şirketi, hibrit fotovoltaik-termal güneş panellerinin tasarımı ve imalatı üzerine faaliyet gösteriyor.

Şirket, ODTÜ Makine Mühendisliği bölümünden mezun Dr. Rahim Jafari ve ortağı Bilkent Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun Dr. Samad Nadimi tarafından kurulmuş.

Fotovoltaik güneş panellerinin aşırı ısınması ve buna bağlı verim kaybı ve teknik ömrünün azalmasını gidermeye yönelik çalışmalarını yoğunlaştıran Microtherm Enerji, Ar-Ge faaliyetleri kapsamında PV hücrelerinin verimini yükseltmek ve atık termal enerjisini kullanmak için birleştirilmiş fotovoltaik güneş hücreleri ve mini kanal tabanlı soğutucu tasarımını ve yapımını amaçlıyor.

Şirket, teknoparklarda girişimci Ar-Ge firmalarına sağlanan destek ve muafiyetlerden faydalanmak amacıyla Ostim Teknopark’ta kuruluşunu gerçekleştiren firmalardan.

Ostim Teknopark’ta sunulan avantajlara dikkat çeken Dr. Rahim Jafari, şu görüşleri paylaştı: “Ostim Teknopark’ta yer almamızın en önemli nedenlerinin başında bu teknoparkın, Ankara’da en önemli sanayi bölgelerinden OSTİM’de yer alması, araştırma geliştirme faaliyetlerine ciddi bir şekilde destek olunması ve pozitif yaklaşımları geliyor.”

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.