Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Havadaki Göze Önlem OSTİM’de Geliştirildi

2 kilometre menzilde etkili anti-drone, tam şarjda 2 saat çalışabiliyor.
Ostim Editör
16 Mart 2018 10:08

ODTÜ-OSTİM Teknokent firması ASER Teknoloji tarafından drone tehdidini ortadan kaldıracak ürün geliştirildi. Firma ayrıca kapalı ortamların güvenliğini sağlamak amacı ASJAM-X Salon Tipi Jammer ürününü tasarladı ve üretti.

Savunma ve havacılık sektöründe altın çağını yaşayan Türkiye’de etkili projelere yenileri ekleniyor. Afrin operasyonu da dahil olmak üzere yerli ve milli emeğin ürünü silah ve mühimmatlar, bu alandaki en kritik sorun olan dışa bağımlılığı önleme yolundaki en önemli kazanımlar.

Bu başarıda KOBİ’lerin de ciddi katkıları var. Elektronik mühendisi Ertan Murat’ın Genel Müdür olarak yönettiği ASER Teknoloji, önleyici özellikteki projeleriyle dikkat çekiyor. Firma, bir buçuk yıla yakın süren Ar-Ge çalışmalarının ardından güvenlik güçlerine kolaylık sağlayacak anti-drone silahı ve ASJAM-X Salon Tipi Jammer’i kullanıma sundu. 

Yükte hafif, çalışma süresinde uzun
Ürünler hakkında bilgiler veren genç yönetici, teknolojinin ilerlemesi ile birlikte artan elektronik savaş cihazlarından biri olan droneların her geçen gün güvenliği tehdit eden unsurlar olarak kullanıldığını söyledi. Konvansiyonel mevcut cihaz ve teknolojiler ile bu tehdidin ortadan kaldırılmasının ve istenilen güvenliğin sağlanmasının mümkün olmadığına işaret eden Murat, bunun yerine, en etkin mesafede korumayı en uzun süre çalışarak sağlayan ve olabildiğince kompakt bir yapıda ve hafif ağırlıkta mobil RF sinyal karıştırıcılara ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Ertan Murat, firma olarak bu tehdidi ortadan kaldıracak, DSP (Digital Signal Proccessor) kontrollü, DDS (Direct Digital Syntesis) teknolojisi ile hedeflenen etkin mesafede çalışan, hafif ağırlıkta ve çalışma süresi olabildiğince uzun anti-drone geliştirdiklerini söyledi.

2 kilometre etkili menzil
Gömülü kontrol yazılımları sayesinde bu teknoloji ile düşük güçlerde etkin bir kullanım imkanı sunulduğunu dile getiren Ertan Murat, ürünle ilgili şu detayları paylaştı: “Batarya ömrü uzamakta ve daha az güce ihtiyaç duyulduğundan muadillerine göre ürün hafiflemektedir. Diğer ürünlerin içinde kontrol elektroniği, RF güç amplifikatörü ve batarya bulunan sırt çantasına ihtiyaç duyulurken, güç amplifikatörü, kontrol kartı ve batarya silah gövdesi içerisindedir.

Yaklaşık bir buçuk yıllık çalışmayla günümüzün yeni tehdidine karşı yenilikçi bir çözüm üretmiş bulunuyoruz. Tam şarjda 2 saat çalışan, 2 kilometre etkili menzile sahip ürün, uzaktan kablosuz RF sinyalleri aracılığıyla kontrol ve kumanda edilen elektronik droneların almaç devresine beyaz gürültü göndererek cihazın etkisiz kılınmasını sağlıyor. Mevcut tehdit analiz edilip, müşteri talepleri göz önünde bulundurularak istenen frekans aralığında sinyal üretilebilmektedir.”

“OSTİM’DE BULUNMAK CİDDİ BİR AVANTAJ”
Biz bu proje içerisinde tabii dışarıdan da, piyasadan da destek alıyoruz. Mekanik tasarımlarında OSTİM’de mekanik konusunda uzman olan firmalardan destek alıyoruz. Onun dışında elektronik ve yazılım üzerinde çalışıyor cihaz. Bütün elektronik tasarım, yazılım, bütün bunları ASER Teknoloji bünyesinde kendimiz yaptık. Biz kendi bünyemizde 8 kişilik bir elektronik mühendis ve teknisyen grubuyla bu cihazı tamamladık.

Ana iştigal alanlarımız raylı sistemlerle birlikte elektronik harp konuları ve aynı zamanda güç elektroniği diyebiliriz. OSTİM’in içinde bulunmak bize ciddi avantajlar sağlıyor. Sadece savunma sanayii tarafında değil, raylı sistemlerde de bütün parçalarımızın imalatını OSTİM’de imal eden bir firmayız OSTİM şirketi olarak. OSTİM’de özellikle savunma sanayiinde ciddi bir bilgi birikimi olmuş durumda. ASELSAN’a, TAI’ye, ROKETSAN’a yıllardır iş yapan ve çok kaliteli iş yapan firmalar var. Dolayısıyla, OSTİM’in mevcuttaki kalitesinden, savunma sanayii vakıf şirketlerine iş yapan bu şirketlerden biz de destek görüyoruz, işlerimizi onlara imal ettiriyoruz ve ortaya çıkan kalite gerçekten çok iyi.

“BİZİ TETİKLEYEN BİR HABERDİ”
Elektronik harp konusunda Türkiye’de ciddi bir bilgi birikimi ve son derece başarılı ve muvaffak olmuş şirketler var, biz de bunlardan biriyiz. Drone tehdidi güncel bir tehdit. Drone’lar çok kullanışlı, faydalı, güzel oyuncaklar ama aynı zamanda çok da ciddi tehditler.

Bütün dünyada şu an drone geliştirilmesi için çok ciddi Ar-Ge çalışmaları olmakla beraber aynı zamanda bunları etkisiz hale getirmek için de ciddi çalışmalar mevcut. Fakat bunlar bizi bu ürünü geliştirmek için tetiklemedi.

Bizi tetikleyen şey bir haberdi. Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye sınırındaki birliklerinin üzerinde drone uçurulduğu ve yukarıdan patlayıcı mühimmat atıldığına dair bir haber gördük. Biz de memleketimizin bir elektronik mühendisi olarak buna karşı bir tedbir alamaz mıyız, üretemez miyiz ya da niye bunu üretmeyelim düşüncesiyle böylesi bir çalışmaya girdik.

Piyasadaki rakiplerimize göre çok ciddi manada teknolojik üstünlüğümüz söz konusu. Dünyada bu ebatta, bu etkinlikte, bu kadar saat çalışan cihaz sayısı yok denecek kadar azdır. Bu manada ülkemize hizmet etmek istiyoruz, devletimizin, milletimizin, kamu kurumlarının, tedarikçisi olma arzusundayız.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.