Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“Hedefiniz Varsa İlerlersiniz”

OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) üyesi Saygın Savunma, 35 yıllık bir tecrübenin ürünü olarak sektöre kazandırıldı.
Ostim Editör
14 Aralık 2015 15:46

OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) üyesi Saygın Savunma, 35 yıllık bir tecrübenin ürünü olarak sektöre kazandırıldı. Filiz ve Burak Saygın kardeşlerin, köklü firma birikimi üzerine girişimcilik ruhunu eklemesiyle kurulan firma, ana yüklenicilerin Ar-Ge projelerine adını yazdırmayı başardı. Sektördeki kalite yaklaşımını ‘olmazsa olmaz’ olarak niteleyen kurucu ortak ve Genel Müdür Filiz Saygın, “Hedefiniz varsa ilerlersiniz.” diyor. Genç yönetici, girişimcinin başarılı olması için kaliteli ürün kullanması, dürüst ve sabırlı olması gerektiğini belirtiyor.

Firmanızı tanıyabilir miyiz?
Kurucumuz Mustafa Saygın, 1980 yılında Büyük Sanayi bölgesinde 80 m2 kapalı sahası olan iki tezgah ile ticari faaliyetine başladı. Dişli imalatı üzerine temelleri atılan firmamız ilk olarak büro makine parçaları ile müşterilerine hizmet verdi. 1990’lı yıllarda 200 m2’lik alana taşınıp otomotiv sektörüne de üretim yapmaya başladı. 2000 yılından itibaren 1000 m2 kapalı sahası bulunan yeni yerine geçti.

2008 yılında firmamızı daha ileri seviyelere taşımak adına savunma sanayiine yöneldik. İlk olarak ASELSAN’ın Ar-Ge projelerinde çalıştık. 2013 yılından itibaren; başta onaylı tedarikçisi olduğumuz ASELSAN, NUROL Makine, TUSAŞ ve TÜBİTAK ile birlikte çeşitli projelerde yer alıyoruz.

15 yıldır ikinci kuşak olarak üretimin içindeyiz. Saygın Savunma isimli firmamızı 2014 yılında ticari hayata kazandırdık. Üretim planlama, üretim aşamaları ve kalite kontrol ile birebir ilgileniyoruz. Hedefimiz; yurt içinde, yurt dışında fuarlara katılıp ihracata başlamaktır.

Yıllık kapasiteniz nedir?
Geçen yıl Saygın Savunma olarak yaklaşık 20 bin adet parça imal ettik.

Üretim size ne ifade ediyor?
Türkiye’nin geleceği, çocuklarımızın yarınları için üretimi artırmalıyız. Bu sayede gelecek nesillere büyük bir miras bırakmış oluruz. Bunun için üretimi her alanda desteklemeli ihracatı üst seviyelere taşımalıyız.

Firma olarak yaşadığınız sıkıntılar nelerdir?
En önemli sıkıntımız; alan darlığı… Bakanlıktan bu yönde destek bekliyoruz. OSSA’da diğer firmalarla bir araya geldiğimizde tüm KOBİ’lerin ortak sorunu bu. Nitelikli eleman da bir diğer nokta. Deneyimli eleman bulmak çok zor.

Savunma sektörünün ne gibi özellikleri var? Kalite süreçleri nasıl işliyor?
Savunma sektöründe dar töleranslarda çalışıyoruz. Ana yüklenicilerden bize üretim geldiği zaman öncelikle bir üretim planı hazırlanıyor. Bu plan üzerinden süreçler ilerliyor. Üretim esnasında ve üretim sonrası ölçü denetimleri yapılıyor. Kalite birimi ile birebir kendim ilgileniyorum. CMM ölçümlerini yapıyor, gerekli yerlerde üretimi yönlendiriyorum.

Böyle bir sektörün içinde olmaktan gurur duyuyoruz. Geriye baktığımda kısa zamanda çok yol kat ettiğimizi görüyorum. Başarımızın sırrını işimizi çok sevmemize, müşteri odaklı olmamıza, kaliteli ürün çıkarmamıza ve dürüst olmamıza bağlıyorum. Bunların mükafatı olarak 2014 yılının KOSGEB tarafından düzenlenen genç kadın girişimci finalisti oldum. Her ne kadar beni ifade etse de bunun arkasında güçlü bir ekibim var.

Küme üyesi olmanın avantajları nelerdir?
OSSA’ya 2014 yılında üye olduk. Diğer firmalarla bilgi alışverişi yapabiliyoruz. Sektörel dinamiklere hakim olabiliyoruz. Yurtdışında bilinirliğimiz artıyor. Küme, ihracat kapısını açmamızı sağlayacaktır.

Girişimci olmak isteyenlere neler önerirsiniz?
Hangi alanda girişim yapacaklar ise önce işi tam olarak öğrenmeli ve sektöre özel eğitimler almalılar. Hedefiniz varsa ilerlersiniz… Girişimcinin başarılı olabilmesi için kaliteden ödün vermemesi, müşteri odaklı olması, dürüst olması, sabırlı olması ve bunun sonucunda istikrarlı olması gerekiyor.

Burak Saygın
Firma Ortağı

Bizler savunma sanayi firması olarak dar alanlarda güzel işler çıkarıyoruz. Milletçe dışa bağımlı kalmamak, teknolojiye ayak uydurmak ve bir dünya markası olmak için çok çalışmalı, ülkemize katkıda bulunmalıyız.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.