Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Hocasını Firmasının Adında Yaşatıyor

Başta ABD ve İtalya olmak üzere dünyanın bir çok noktasına, iş makinelerine yönelik ürünlerini gönderen Üstün-El Eksoz, Necati Oğuz’un uzun yıllara dayanan birikiminin eseri. Demircilik mesleğini sevdiren hocasının ismini yaşatmak için firmasına onun soyadını verdiğini belirten Oğuz, Ata Sanayi Sitesi’nden OSTİM’e uzanan iş yaşamını anlattı.
Ostim Editör
31 Ocak 2013 09:55

Dozer ve paletli grubu, paletli yükleyiciler, ekskavatörler, greyder, traktör ve tekerli yükleyicilere egzoz üreten Üstün-El Eksoz 1965’te kuruldu. Ata Sanayi Sitesi’nde küçük bir barakada ilk iş yerini açan Necati Oğuz, bir ay araç gelmesini beklemiş. Bu sürenin ardından ilk işinden kazandığı paranın bereketli geldiğini söyleyen Oğuz, 30 yıla yakındır OSTİM’de. “Firma olarak OSTİM’e gelmekte biraz geç kaldık” diyen Necati Oğuz 3 oğluyla birlikte gerçekleştirdiği üretiminin %95’ini ihraç ediyor.

Necati Bey, mesleğe ne zaman başladınız?
1950’de Ankara’nın Kazan İlçesi Karalar Köyü’nde ilkokulu tamamladım. O zaman nahiyelere meslek kursları açılmıştı. Burada demircilik ve marangozluk bölümleri vardı. Ben demirciliğe yazıldım. Pulluk ve el arabası yaparak kurs birincisi seçildim. Kursun ardından Ulus’taki sanat okuluna kayıt oldum. Eğitimimi imkansızlıktan dolayı yarıda bırakmak zorunda kaldım. 1954’te Yeni Sanayi’de araba egzozu yapan bir firmada işe başladım. Birkaç yer değiştirdikten sonra bana demircilik mesleğini öğreten ve sevdiren Halit Üstünel hocamın Polatlı’da ziraat aletleri imal eden işyerine girdim. Daha sonra 1965 yılında Ata Sanayi Sitesi’nde kendi iş yerimi açtım; bir barakaydı. Firmamızın adı hocam Halit Üstünel’den gelmektedir. Bir vefa borcu olarak O’nun adını yaşatmak istedim. Hiç unutmam tam bir ay müşteri uğramadı. İş yerimde kazandığım ilk paranın bereketini gördüğüme inanıyorum. Zor yılların ardından bugünlere geldik.

İş makineleri sektörüne geçişiniz nasıl oldu?
Kıbrıs Barış Harekatı sırasında Türkiye'ye ambargo uygulanıyordu. O yıllarda Türkiye’de kullanılan iş makinelerinin tamamı yabancı markaydı ve 4 tip iş makinesi kullanılıyordu. Bunların parçalarının tamamı yurtdışından geliyordu; tek bir iğnesi bile ülkemizde imal edilmiyordu. Amerikan malı olan bir iş makinesinin Türkiye yöneticileri acil bir egzoz ihtiyacı nedeniyle bizi aradı. “Necati Usta, Ankara’da senden başka bunu yapabilecek usta yok.” diyerek benden iş makinesi için egzoz yapmamı istediler. 1-2 gün sürede bizden istenen egzozu yaptık.

İş makineleri için üretime başladığımız yıllarda; işi yeni tanıdığımızdan ve elimizde teknik resim bulunmadığından biraz sıkıntı çektik. Daha önce yapılan işleri inceleyerek imalatı öğrendik. Başlangıçta 3 makinemiz vardı.

Sektördeki haksız rekabetten canımız yanıyor. Piyasada aynı kalitede ürün yapılmıyor. Bir yanda bizler gibi yatırım yapan, tesis kuran, istihdam sağlayan firmalar var. Diğer yanda görünüşte aynı ama düşük kalitede egzozlar yapılıyor. “Taklit” diye tabir ettiğimiz imalatların olmaması gerekir. TSE belgesi, kalite kontrol süreçlerinin mutlaka olması lazım.

İhracatınız hakkında bilgi verebilir misiniz?
3 oğlumla birlikte çalışıyoruz. İş makineleri imalatının OSTİM’de yoğunlaşması nedeniyle 1980 yılında buraya taşındık. OSTİM’in önderliğinde, imalatçıların yurtdışına açılması amacıyla kurulan OSP şirketinin bize katkıları oldu. 1994 yılında ihracat yapmaya başladık. Şu an itibarıyla üretimimizin %95’ini başta ABD olmak üzere İtalya ve Ortadoğu ülkelerine gönderiyoruz. 2012 yılında 20 bin adet çeşitli özelliklerde egzoz ürettik. Yıllık ortalama üretim artışımız %20-40 arasında değişiyor. Kullandığımız tüm malzemeler kalite kontrolden geçirilmektedir.

“OSTİM esnafın ufkunu açtı”
OSTİM’in temeli atıldığında açıkçası korkmuştuk; “25 km uzakta sanayi sitesi mi olur” diye. O yıllarda esnaf arkadaşlar bu tarafa gelmekte nazlanıyordu. Müşteri gelmemesinden çekiniyorlardı. OSTİM’e geldiğimizde eski çalışma alanımızla büyük farklar olduğunu gördük. Burada daha iyi makinelerle üretime başladık, büyüdük. Bugün OSTİM çok başarılı faaliyetlere imza atıyor. OSTİM, esnafın ufkunu açmıştır.

Kapasitemiz arttıkça yerimiz yetmemeye başladı. Yeni OSB’lerin oluşmasını bekliyoruz. Buradaki KOBİ’ler olarak en kaliteli şekilde, dünya standartlarında üretim yapıyoruz. Yerli üretimle çok güzel şeyler ortaya koyuyoruz. Niçin dışarıdan alalım. Devletten de bu noktada destek bekliyoruz.

OSTİM İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi’nin üyesiyiz. Kümenin bize en büyük faydasının “kurumsallaşma” aşamasında olacağını düşünüyoruz. Kurumsallaştığımız zaman faklı mecralara açılma şansınız oluyor.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.