Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

KOBİ’ler ASELSAN’ın En Önemli Yol Arkadaşı

ASELSAN Tedarik Direktörü Ali Rıza Kılıç, tedarik süreçlerini, yerli ve milli üretim stratejisi ile KOBİ’lerden beklentilerini anlattı.
Ostim Editör
16 Nisan 2018 13:48

Türkiye'nin en büyük savunma elektroniği kuruluşu olan ASELSAN, bugün, özgün ürünlerini ihraç eden, dünyanın ilk 100 savunma sanayi şirketi (Defense News Top 100) listesinde yer alan, yerel kuruluşlar ile iş birliği modelleri kurgulayarak uluslararası pazarlarda ortaklıklar kuran, yatırım yapan bir marka haline geldi.

Şirket, tasarladığı ve ürettiği stratejik ürünlerde alt yüklenici KOBİ’lere önemli fırsatlar sunuyor. ASELSAN Tedarik Direktörü Ali Rıza Kılıç, tedarik süreçlerini, yerli ve milli üretim stratejisi ile KOBİ’lerden beklentilerini anlattı. Sorularımızı yanıtlayan Kılıç, 2008 yılından bugüne KOBİ’lere verilen işlerde 7 kattan daha fazla bir artış yakaladıklarını söyledi.

10 siparişten 9’u KOBİ’lere

ASELSAN’ın tedarik faaliyetlerinde temel politikasını özetler misiniz?
Türkiye’de ekonomik istikrarın temelini KOBİ’ler oluşturuyor. KOBİ’lerin gücü ülke ekonomisini kalkındırdığı gibi başta cari açık olmak üzere birçok makro ekonomik hedefin gerçekleşmesine de destek oluyor. Büyük projelerin yerli kaynaklardan elde edilmesini sağlayacak teşvikler KOBİ’lerin güçlenmesine katkı sağlarken, özellikle savunma sanayi sektöründeki gelişmeler büyük umut vaad ediyor.

ASELSAN olarak milli üretimin geliştirilmesi ve desteklenmesi, savunma sanayi ve teknolojik anlamda yerli çözümlerin yaygınlaştırılması temel politikamızı oluşturuyor. Yerli ve milli politikalar oluşturuldukça ASELSAN olarak bunların gereğini yapmak için çalışıyoruz. ASELSAN olarak her 10 siparişten 9’unu KOBİ niteliğindeki firmalara veriyoruz. Alt yüklenici firmalarımızla birlikte değerlendirildiğinde yüz binlere ulaşan istihdama katkıdan söz edebiliriz. Yine bu doğrultuda dikkat çekmek istiyorum, 2008 yılından bugüne KOBİ’lere verilen işlerde 7 kattan daha fazla bir artış yakaladık.

Tedarikçilerinizden en önemli beklentileriniz nelerdir?
Tedarikçilerimizden temel beklentimiz, kurumsallaşma konusunda mesafe katetmeleri, belirli bir alanda uzmanlaşılması, projelerin verilen zamanda bitirilmesi ve kalite kontrol yönetimlerinin eksiksiz gerçekleştirilmesi, bu konudaki eğitim ve sertifikasyon işlemlerinin tamamlanmış olması. ASELSAN olarak firma arayışlarımızı sürekli devam ettirmekteyiz. Üretim alanında; talaşlı imalat, kart dizgi, kompozit parça, sac metal ve kaynak teknolojileri gibi örnekler öne çıkarken tasarım alanında; yazılım, mekanik tasarım, platform tasarımı gibi alanlarda ihtiyaç mevcut.

Temel tedarik politikamız; karşılıklı güvene ve performansa dayalı, adil, şeffaf ve sürdürülebilir bir iş ilişkisi içinde tedarik faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi. İhtiyaç duyulan mal veya hizmetleri sağlarken, maliyet açısından uygunluk yanında, üstün kalite ve teslimatın zamanında yapılması kriterlerini de dikkate alıyoruz. Tedarikçi seçme ve değerlendirme sürecimizi de bu politikaya uygun şekilde birikimli uzun deneyimler sonucunda belirlenmiş şeffaf kriterler üzerine kurguladık.

Seçtiğimiz tedarikçilerimizle İhaleli Alım, İhalesiz Alım ve Doğrudan Alım yöntemleri uygulanarak tedarik faaliyetlerini yürütüyoruz. Alt tedarikçimiz olmak isteyen firmalar, web sayfamız üzerinde yer alan tedarikçi portalından resmi başvuruyu yapabilirler. Başvuru aşamasında Yan Sanayi Firmaları, Üretici Firmalar, Satıcı Firmalar, Hizmet Sağlayan Firmalar ile İnşaat ve Altyapı İşleri Firmaları şeklinde kategorilere ayrılan firmalar; kategori bazlı esaslar çerçevesinde değerlendirilirler.

Kümelenmeler oldukça önemli

OSTİM’in ve beraberinde OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi’nin (OSSA) kurumunuza olan katkılarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
ASELSAN olarak savunma sanayi kümelenmelerine önem veriyor ve çalışmalarına destek oluyoruz. Kümeler, üretkenliği artırarak kümelenme bünyesindeki firmaların ulusal ve uluslararası alanda rekabetin gelişmesini sağlıyor. Böylelikle ilgili alanlardaki yeni iş olanaklarına katkı sağlayarak, ülkemiz için katma değer üretiyor.

Kümelenme akımının öncülüğünü yapan OSSA’nın bu noktada savunma sanayinin gelişmesinde önemli payı olduğunu düşünüyoruz. OSTİM’deki nitelikli firmalar üretim yeteneklerinin yanına tasarım kabiliyeti de ekleyerek her geçen gün sağladıkları katma değeri artırırken, OSSA ise bu firmaların gerek yurt içinde etkinliğini artırması gerek yurt dışı savunma ve havacılık sektörüne açılabilmesi için önemli bir bağlantı noktası haline geldi.

KOBİ’LERE ÖZEL FİNANSMAN MODELİ
ASELSAN, KOBİ’ler için bir finansman modeli geliştirdi. Hali hazırda anlaştığımız 6 bankadan oluşan bir havuzumuz var. Bu süreçte şirkete hizmet veren yan sanayi firmaları arasında yapılan değerlendirme ile uygun bulunan 200’ün üzerinde firmadan oluşan bir liste oluşturuldu.  Firmalar kredi talep ederken, sadece ASELSAN sipariş emrini gösteriyor. Banka ASELSAN’la bağlantıya geçerek, sipariş bilgisinin doğru olup olmadığını teyit ediyor. Teyit alınırsa, herhangi bir teminat alınmadan kredi veriyor. Böylelikle KOBİ’lerimizin ihtiyaç duyduğu finansmanı çok kısa sürede çözerek sektöre büyük katkı sağladık.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.