Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“OSTİM Hepimizin Fabrikası”

Bakır Conta Balata Sanayi Ltd. Şti., 41 yıldır conta ve balata üretimi yapıyor. OSTİM’deki üretim ekosistemine dikkat çeken firma yöneticisi Seyfi Abacı: "İmalat burada çok daha kolay oluyor. OSTİM hepimizin fabrikası."
Ostim Editör
08 Eylül 2018 13:12

İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi’nin (İŞİM) ilk üyelerinden Bakır Conta Balata Sanayi Ltd. Şti., 1977 yılında Abdullah ve Behzat Abacı kardeşler tarafından kuruldu.

İş ve inşaat makineleri başta olmak üzere pek çok alanda faaliyet gösteren, makine ve tesise, conta ve balata üretimi yapan firma, üretim yeteneklerini ve kapasitesini geliştiriyor.

Avrupa, Amerika ve Orta Doğu’da pek çok ülkeye ihracat yapan Bakır Conta, ağırlıklı olarak; conta kitleri egzoz, manifolt contaları, turbo contaları, fren balataları ve dönüş balataları başta olmak üzere bin kalemin üzerinde ürünün seri üretimini yapıyor.

Firmanın ikinci kuşak yöneticisi Seyfi Abacı, babası ve amcasının birlikte kurduğu şirketin 41 yıldır balata ve conta imalatı yaptığını anlattı. Abacı, talep gelmesi halinde birçok sektöre conta ve balata konusunda özel çözümler de sunduklarını ve ürün adetlerinden bağımsız kalıp maliyetlerine katlanıldığında istenilen miktarlarda da üretim yapabildiklerini dile getirdi.

Contaların, iş makinelerinden, endüstriyel tesislere kadar hayatın pek çok alanında kullanıldığını anlatan genç yönetici, “Türkiye’de genelde bizim müşterilerimiz;  iş makineleri yedek parça imalatçıları ve büyük fabrikalar. Bunların arasında büyük içecek fabrikaları ile iş makinesi imalatçısı çok iyi bilinen büyük fabrikalar da var. Yurt dışına da genelde conta fabrikalarına ve orijinal kit yapan birçok ünlü markaya üretim yapıyoruz.” dedi.

“OSTİM’de imalat çok kolay”
İŞİM üyesi olarak OSTİM’deki diğer kümelenmelerden gelen talepleri de karşıladıklarını ifade eden Abacı, “Genellikle şu günlerde bize savunma sanayiinden de talep geliyor. OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi’nden de (OSSA) müşterilerimiz var.  İŞİM’e üyeyiz ancak diğer kümelerde gelen iş taleplerine de yardımcı oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

İş ve inşaat makineleri konusunda OSTİM’in dünyadaki konumuna dikkat çeken Seyfi Abacı, “Lazer, kalıp ve torna işlerimizi OSTİM’de çeşitli firmalarda yaptırıyoruz. Her aradığımızı bulduğumuz için imalat burada çok daha kolay oluyor. OSTİM hepimizin fabrikası. Ankara’yı sanayi kenti yapan yerdir OSTİM.”

Yurt dışından gelen müşterilerin, OSTİM’de tedarikçi arayışında kümelenmelerden bilgi alabildiklerini kaydeden Seyfi Abacı, “İŞİM, iş makinesi parçalarında yurt dışından gelen müşterileri bilgilendirme konusunda bize yardımcı oluyor.” dedi.

İhracatta devamlılık önemli
Ürünlerini yurt dışına BCS markasıyla pazarladıklarını anlatan Abacı, ihracat bağlantılarını kendilerinin kurduklarını, yeni pazar ve yeni müşteri arayışında olduklarını söyledi.

Avrupa’da pek çok ülkeye ürün gönderdiklerini vurgulayan Abacı, ihracat müşterilerinin en çok kalitenin devamlılığına ve ulaşılabilirliğe dikkat ettiklerini dile getirerek şu görüşleri aktardı: “Yurtdışı firmaları tedarikçi olarak bizleri görüyor. Bizden bir şeyler almak istiyor. Çünkü gerçekten kaliteli üretiyoruz. Uygun fiyat ve zamanında teslimat yapıyoruz ve devamlılık var. İşin devamlılığı olduğunda onlarda bizden memnun kalıyorlar. Avrupa’da en çok İtalya ve İspanya’ya ürün gönderiyoruz.”

“Daha çok üreteceğiz”
Hammaddede yurt dışı bağımlılığına dikkat çeken Abacı, yüzde 18 KDV ile üretim yapmaya çalıştıklarının altını çizerek, devletin üreticileri desteklemesi gerektiğini kaydetti. Ekonomik problemleri aşmanın yolunun çalışmaktan ve üretmekten geçtiğini vurgulayan Abacı, “Bu imkanları bu ülkede elde ettik ve ilk zorlukta pabuç bırakacak değiliz. Daha çok çalışacağız, daha çok üreteceğiz, daha çok ihracat yapacağız Hz. İbrahim’in yanmasına göz yummayan karınca misali elimizden gelenin çok daha fazlasını hep birlikte yapacağız.” dedi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.